Провадження № 22ц/790/5355/2013 Головуючий 1-ї інст. - Стеганцов С.М.
Справа № 637/262/13 Суддя доповідач - Бровченко І І.О.
Категорія: з договорів оренди землі
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 жовтня 2013 року судова колегія судової палати у цивільних справах апеляційного суду Харківської області в складі :
Головуючого - судді Бровченко І.О.,
суддів колегії - Тичкової О.Ю., Піддубного Р.М.
при секретарі - Афоніні К.О.
розглянула у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу за апеляційною скаргою представника сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Грозянське» - Капінос Ніни Вікторівни на рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 10 червня 2013 року по цивільній справі за позовом ОСОБА_4 до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Грозянське» про повернення самовільно зайнятої земельної ділянки та за зустрічним позовом сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Грозянське» до ОСОБА_4 про визнання права оренди на земельну ділянку та зобов'язання його заключити договір оренди земельної ділянки,-
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2013 року ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом про усунення перешкод в користуванні і володінні земельною ділянкою зі сторони -СТОВ «Грозянське»
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що йому на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,1380 га для ведення товарного сільського господарства виробництва на території Петропільської сільської ради за межами населеного пункту, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку Р2 № 748795.
Проте СТОВ "Грозянське" протягом декількох років обробляє вказану земельну ділянку без правовстановлюючих документів, що посвідчують його право на користування землею, чим грубо порушує конституційні права та законні інтереси позивача, зокрема право власності на землю.
Зокрема, позивач зазначив, що право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до Закону, проте, договір оренди належної йому земельної ділянки зі СТОВ "Грозянське" ним не підписувався та не реєструвався.
Добровільно повернути земельну ділянку власнику відповідач відмовляється, у зв'язку з чим, ОСОБА_4 вимушений звернутися до суду та просить усунути перешкоди у здійсненні права володіння та користування земельною ділянкою.
Представник відповідача заперечувала проти позову та звернулася до суду з зустрічною позовною заявою, в обґрунтування якої зазначила, що земельна ділянка позивача раніше перебувала в користуванні товариства на підставі договору оренди, згідно сертифікату на право на земельну частку (пай). Після отримання державного акту на землю, з позивачем у 2009 році було укладено договір оренди, але до цього часу, враховуючи зміни у законодавстві, стосовно реєстрації договору, він не зареєстрований. Тому враховуючи, що товариство тривалий час використовує земельну ділянку позивача, добросовісно виконує умови договору, воно набуло переважне право на укладення договору оренди земельної ділянки, позивач за зустрічним позовом просив суд в задоволені позовних вимог ОСОБА_5 стосовно усунення перешкод в користуванні власністю відмовити та задовольнити вимоги товариства та визнати за ним права на продовження договору оренди та зобов'язати позивача укласти відповідний договір.
Заочним рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 12 квітня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено. Зобов'язано СТОВ "Грозянське" повернути ОСОБА_4 земельну ділянку розміром 2,138 га, розташовану на території Петропільської сільської ради Шевченківського району Харківської області, належну йому на праві приватної власності згідно державного акту серії Р2 № 748795, виданого Шевченківською райдержадміністрацією 08.04.2003 року.
В позові СТОВ «Грозянське» відмовлено.
Стягнуто з СТОВ «Грозянське» на користь ОСОБА_4судовий збірв розмірі 114,70 грн.
Ухвалою Шевченківського районного суду Харківської області від 10 червня 2013 року заочне рішення Шевченківського районного суду Харківської області від 12 квітня 2013 року скасовано та справу призначено до розгляду в загальному порядку.
Рішенням Шевченківського районного суду Харківської області від 10 червня 2013 року позовні вимоги ОСОБА_4 задоволено. Зобов'язано СТОВ "Грозянське" повернути ОСОБА_4 земельну ділянку розміром 2,138 га, розташовану на території Петропільської сільської ради Шевченківського району Харківської області, належну йому на праві приватної власності згідно державного акту серії Р2 № 748795, виданого Шевченківською райдержадміністрацією 08.04.2003 року.
В позові СТОВ «Грозянське» відмовлено.
Стягнуто з СТОВ «Грозянське» на користь ОСОБА_4судовий збір в розмірі 114,70 грн.
В апеляційній скарзі представник СТОВ "Грозянське" - Капінос Н.В. просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове, яким в задоволенні первісного позову ОСОБА_6 - відмовити, а зустрічний позов СТОВ "Грозянське" задовольнити та визнати за ним права оренди на земельну ділянку та зобов»язати позивача заключити договір оренди земельної ділянки. Обґрунтовуючи скаргу посилається на незаконність рішення, на неправильне застосування норм матеріального права та процесуального права. Заслухавши доповідь судді, з"явившихся учасників процесу, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, що позивачем були заявлені у суді першої інстанції, дослідивши матеріали справи, судова колегія приходить до наступного:
Відповідно до ст. 308 ЦПК України суд апеляційної інстанції відхиляє апеляційну скаргу, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням вимог матеріального і процесуального права.
Не може бути скасоване правильне по суті і справедливе рішення суду з одних лише формальних міркувань.
Ухвалюючи рішення про задоволенні позовних вимог ОСОБА_6 та відмовляючи в задоволенні зустрічного позову СТОВ «Грозянське», суд першої інстанції виходив з того, товариством не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що між сторонами був укладений договір оренди землі на відповідно до вимог Закону України « Про оренду землі» він набув чинності.
Судова колегія погоджується з таким висновком районного суду, оскільки цей висновок відповідає матеріалам справи та ґрунтується на законі.
Відповідно до ст. 1 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно зі статтями 3, 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
По справі достовірно встановлено, що позивачу - ОСОБА_5 на праві приватної власності належить земельна ділянка площею 2,138 га для ведення товарного сільського господарства виробництва на території Петропільської сільської ради за межами населеного пункту, що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку Р2 № 748795.
Відповідно до ст. 2 Земельного кодексу України (далі: ЗК України) земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
Як встановлено ст. 125 Земельного кодексу України, право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту реєстрації цих прав.
Відповідно до ст. 126 цього Кодексу, право власності на земельну ділянку посвідчується державним актом відповідно до Закону.
Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є у кладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Згідно ст. 13 Закону України «Про оренду землі» договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов»язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов»язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Відповідно до ст.18 Закону України « Про оренду землі», договір оренди набуває чинності лише після його державної реєстрації, яка відповідно до Порядку державної реєстрації договорів оренди землі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України є підтвердженням виникнення або припинення права оренди земельних ділянок.
З матеріалів справи вбачається, що договір оренди землі між ОСОБА_7 та СТОВ «Грозянське» не укладався, домовленості щодо укладення договору сторони не дійшли.
Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Підставами для захисту цивільного права є його порушення, невизнання або оспорювання.
Порушення цивільного права є результатом протиправних дій порушника, внаслідок чого воно зазнало зменшення або ліквідації, що позбавляє його носія можливості здійснити, реалізувати це право повністю або частково.
При цьому, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін (ч.1 ст. 10 ЦПК України). Даний принцип полягає у прояві в змагальній формі ініціативи та активності осіб, які беруть участь у справі. Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин даної справи. Сторони зобов'язані визначити коло фактів, на які вони можуть посилатися як на підставу своїх вимог і заперечень, і довести обставини, якими вони обгрунтовують ці вимоги й заперечення (ч.1 ст.60 ЦПК України), крім випадків, встановлених статтею 61 цього Кодексу.
Відповідно до ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обгрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема, звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Будь-яких даних про укладення сторонами договору оренди землі та реєстрацію цього договору у відповідності з вимогами Закону, матеріали справи не містять.
Судова колегія приходить до висновку, суд першої інстанції повно і всебічно з'ясував обставини по справі, на які посилалися сторони як на підставу своїх вимог і заперечень, оцінив докази, які були досліджені в судовому засіданні і дійшов правильного висновку про те, що СТОВ «Грозянське» використовує належну позивачу земельну ділянку без належним чином оформленого на права.
Доводи, викладені в апеляційній скарзі не є суттєвими, і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи. СГ ТОВ «Грозянське» будь яких доказів, які б спростовували висновки суду - не надав.
Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. 303, 304, 307, 308, 313, п.1 ч.1 ст. 314, 315, 317, 319 ЦПК України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю «Грознянське» відхилити.
Рішення Шевченківського районного суду м. Харкова від 10 червня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її проголошення.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом 20 днів з дня набрання ухвалою апеляційної інстанції законної сили.
Головуючий суддя -
Судді -