Справа 120/2004/13-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
16.10.2013 Чорноморський районний суд Автономної Республіки Крим у складі: головуючого судді - Бондаренко А.А., при секретарі - Куліковой В.І., за участь представника позивача - ОСОБА_1, розглянувши у відритому судовому засіданні у смт. Чорноморське, Автономної Республіки Крим адміністративний позов ОСОБА_1 у інтересах ОСОБА_2 до Оленівської сільської ради Чорноморського району про визнання протиправним та скасування рішення 41 сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 31.07.2013 року,
Встановив:
ОСОБА_1 у інтересах ОСОБА_2 звернулась до Чорноморського районного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Оленівської сільської ради Чорноморського району АРК про визнання дій неправомірними та скасування рішення 41 ої сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради АРК від 31.07.2013 року.
Свої позовні вимоги мотивуючи тим, що рішенням 18 сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 31.01.2012 року "Про затвердження технічної документації на право оренди на земельну ділянку для особистого селянського господарства" громадянину ОСОБА_2 було відмовлено в затвердженні технічної документації по землеустрою по складенню документів, які посвідчують право оренди на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1669 га.
Рішенням 21 сесії 6 скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 28 квітня 2012 року "Про затвердження технічної документації по землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки ОСОБА_2" громадянину ОСОБА_2 було відмовлено в затвердженні технічної документації по землеустрою по передачі в оренду земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства.
23 листопада 2012 року Оленівська сільська рада Чорноморського району АР Крим на виконання постанови Чорноморського районного суду АР Крим від 13 вересня 2012 року ще раз розглянула вищезазначену технічну документацію, однак прийняла чергове незаконне та протиправне рішення, яким громадянину ОСОБА_2 було відмовлено в затвердженні технічної документації по землеустрою по складенню документів, які свідчать про право оренди на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1669 га.
Вищезазначені рішення були мотивовані тим, що площа земельної ділянки розміром 0,1669, яка відображена в технічній документації не відповідає рішенню 10 сесії 24 скликання Оленівської сільської Ради Чорноморського району АР Крим від 13.05.2003 року на підставі якого була розроблена технічна документація.
13 вересня 2012 року Чорноморським районним судом АР Крим було винесено постанову по справі №123/1720/12, якою визнано протиправними та скасовані вищезазначені рішення Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим, а також зобов'язано Оленівську сільську раду розглянути технічну документацію по землеустрою по складенню документів, які свідчать про право оренди на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1669 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2.
Постановою Чорноморського районного суду АР Крим від 25.02.2013 року по справі №120/149/13-а вищезазначене рішення відповідача від 23 листопада 2012 року було скасовано та зобов'язано повторно розглянути заяви позивача щодо затвердження технічної документації із землеустрою.
Вищезазначеними судовими рішеннями зазначено, що позивач правомірно запрошує земельну ділянку площею 0,1669 га, оскільки остання належить йому на праві постійного користування, але будучи нерезидентом України, відповідно до вимог Земельного кодексу України, позивач зобов'язаний переоформити своє право постійного користування на користування, засноване на орендних відносинах.
Постановою Чорноморського районного суду АР Крим від 03.06.2013 року по справі №120/800/13-а - адміністративний позов ОСОБА_1 у інтересах ОСОБА_2 до Оленівської сільської ради Чорноморського району, про визнання дій не правомірними, та скасування рішення 35 сесії 6 го скликання Оленівсьої сільської ради Чорноморського району АРК від 04.04.2013 року, та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано противоправним та скасовано рішення 35 сесії 6 го скликання Оленівсьої сільської ради Чорноморського району АРК від 04.04.2013 року "Про затвердження технічної документації про право оренди на земельну ділянку для особистого селянського господарства".
Зобов'язано Оленівську сільську раду Чорноморського району АР Крим прийняти рішення щодо затвердження технічної документації по землеустрою для складання документів, які посвідчують право оренди на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1669 га, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 ОСОБА_2.
Зобов`язано Оленівську сільську раду Чорноморського району АР Крим у місячний строк з дня набрання постанови суду законної сили подати до суду звіт про виконання судового рішення.
Вказані судові рішення набрали законної сили та були прийняті відповідачем до виконання.
Однак, відповідач 31 липня 2013 року знову приймає рішення щодо відмови ОСОБА_2 у затвердженні технічної документації з землеустрою по складанню документів, які посвідчують право оренди на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства площею 0,1669 га, у зв'язку з відсутністю погодження центрального органу виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних ресурсів.
Позивач вважає, що оскаржуване рішення відповідача не відповідає нормам матеріального права, порушує законні права та інтереси позивача щодо користування земельною ділянкою, яка відведена для особистого селянського господарства, а мотиви відмови в затвердженні технічної документації не відповідають вимогам Закону.
Тому просить суд, визнати дій відповідача неправомірними, та скасувати рішення 41 ої сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради АРК від 31.07.2013 року.
У судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги позову.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про час та місце розгляду справи було повідомлено належним чином, про причини не явки до суду не повідомив.
Суд, вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що вимоги позову засновані на Законі та підлягають задоволенню, виходячи з наступного:
Пунктом 1 статті 124 Земельного кодексу України передбачено, що передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу України.
Пунктом 1 статті 122 Земельного кодексу України передбачено, що Сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Пунктом 34 ч. 1 ст. 26 ЗУ "Про місцеве самоврядування в Україні" передбачено, що до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин;
Так, відповідно до ст. 33 Земельного кодексу України громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.
Іноземці та особи без громадянства можуть мати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на умовах оренди.
Відповідно до пункту 6 Перехідних положень Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.
При переоформленні права постійного користування земельними ділянками, наданими для ведення селянських (фермерських) господарств, у довгострокову оренду строк оренди визначається селянським (фермерським) господарством відповідно до закону. При цьому розмір орендної плати за земельні ділянки не повинен перевищувати розміру земельного податку.
На думку суду у зв'язку з тим, що, позивачу спірна земельна ділянка була раніше надана відповідачем у постійного користування, але позивач є іноземцем, 08.05.2003 року, на виконання вимог перехідних положень Земельного кодексу України, позивач правомірно звернувся з відповідною заявою до Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим з проханням надати йому дозвіл на підготовку технічної документації для подальшого укладення договору оренди земельної ділянки орієнтовною площею 040 га, для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд - 0,25 га, для ведення садівництва -0,12 га, для будівництва індивідуального гаража - 0,01 га, для особистого селянського господарства 0,02 га.
В результаті розгляду вищезазначеної заяви Оленівською сільською радою Чорноморського району АР Крим було прийнято рішення, яким ОСОБА_2 було надано дозвіл на підготовку технічного звіту для передачі в оренду земельної ділянки орієнтовною площею 0,40 га - для будівництва та обслуговування жилого будинку та господарських споруд - 0,25 га, для ведення садівництва -0,12 га, для будівництва індивідуального гаража - 0,01 га, для ведення особистого селянського господарства - 0,02 га, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1.
Частиною 1 статті 33 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України можуть мати на праві власності та орендувати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектарів.
Відповідно до частини 2 статті 33 Земельного кодексу України передбачено, що іноземці та особи без громадянства можуть мати земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства на умовах оренди.
З технічної документації, яка була надана відповідачу для затвердження вбачається, що площа земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства складає 0,1669 га, що не перевищує допустимий розмір (2,0 га) земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, який визначений Законом та в повній мірі відповідає рішенню 10 сесії 24 скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим.
Також з технічної документації на спірну земельну ділянку, а саме: з акту (протоколу) опису, встановленню та узгодженню меж вищезазначеної земельної ділянки існує підпис голови Оленівської сільської ради.
В даному акті чітко відображений розмір земельної ділянки (0,1669 га), яка підлягає передачі в оренду позивачу, конфігурація земельної ділянки тощо, з чим погоджувався і відповідач здійснюючи відповідне узгодження.
Таким чином відповідач безпідставно рішенням 41 ої сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради АРК від 31.07.2013 року відмовив у затвердженні позивачу технічної документації на земельну ділянку розміром 0,1669 га для ведення особистого селянського господарства.
Статтею 30 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.2003 року передбачено, що погодження і затвердження документації із землеустрою проводиться в порядку, встановленому Земельним кодексом України, цим Законом та іншими законами України.
Так, пунктом 7 статті 186-1 Земельного кодексу України передбачено, що підставою відмови у погодженні документації із землеустрою може бути невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
До посилання ж відповідача на те, що землевпорядна документація ОСОБА_2 не погоджена з центральним органам виконавчої влади, який реалізує політику у сфері земельних ресурсів, суд ставиться критично, оскільки ці вимоги не відповідають закону.
При цьому суд зазначає, що затвердження технічної документації з землеустрою є лише передумовою для укладання договору оренди на земельну ділянку, саме після якого вже у сторін виникає обов'язок щодо здійснення відповідної державної реєстрації такого договору оренди у встановленому названим Законом порядку.
Дія цього закону не впливає на погодження проекту чи технічної документації з землеустрою.
Закон у новій редакції набув чинності з 01.01.2013 року, тоді як спірні відносини щодо затвердження технічної документації з землеустрою та укладання договору оренди між позивачем та відповідачем виникли до набрання законної сили вказаним Законом.
Положеннями статті 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Зазначена земельна ділянка була включена до генерального плану розвитку та забудови села Оленівка та приведення права користування останньою у відповідність до вимог діючого земельного законодавства, тобто переоформлення з права постійного користування на право оренди, жодним чином не порушує вимог Закону України, а також не порушує права та інтереси громади с.Оленівка, АРК.
Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
При вирішенні справи суд повинен з'ясувати, чи використане повноваження, надане відповідачу, як це передбачено положеннями ч.3 ст.2 КАС України.
Згідно із ст. 71 КАС України у адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення дій, чи бездіяльності покладається саме на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідна сільська рада не надала суду відповідних доказів правомірності своїх дій.
А відповідно до ст. 11 КАС України розгляд та вирішення справ у адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи у наданні своїх доказів та у доведеності перед судом їх переконливості.
Стаття 19 Конституції України зобов'язує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач не прийняв висновки судів щодо спірної земельної ділянки та нехтуючи нормами діючого законодавства в сфері земельних правовідносин, та безпідставно відмовляє позивачу.
Враховуючи зазначене та зважаючи на відсутність обставин, з якими законодавець пов'язує підстави для відмови у затвердженні технічної документації з землеустрою по передачі в оренду земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства площею 0,1669 га відповідно до статті 123 Земельного кодексу України, суд вважає, що є всі підстави для визнання протиправним та скасування вищезазначеного рішення відповідача від 31 липня 2013 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 11, 86, 158-163, 186 КАС України, суд
Постановив:
Адміністративний позов ОСОБА_1 у інтересах ОСОБА_2 до Оленівської сільської ради Чорноморського району про визнання протиправним та скасування рішення 41 сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 31.07.2013 року - задовольнити.
Визнати противоправним та скасувати рішення 41 сесії 6-го скликання Оленівської сільської ради Чорноморського району АР Крим від 31.07.2013 року "Про затвердження технічної документації про право оренди на земельну ділянку для особистого селянського господарства громадянину ОСОБА_2".
Судові витрати стягнути за рахунок Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 у розмірі 34 грн. 41 коп.
Постанова може бути оскаржена в 10-денний строк до Севастопольського адміністративного Апеляційного суду через Чорноморський районний суд АР Крим в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Суддя: А.А. Бондаренко