Судове рішення #32760876

248/7897/13-ц

2/248/2610/2013


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 жовтня 2013 року

Харцизький міський суд Донецької області у складі :

судді - Щебуняєвої Л.Л.,

при секретарі - Должиковій Я.Ю.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Харцизьку

цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до територіальної громади міста Іловайська в особі Іловайської міської ради,ОСОБА_2,ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок ,

ВСТАНОВИВ :

18 вересня 2013 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до територіальної громади міста Іловайська в особі Іловайської міської ради,ОСОБА_2,ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок .

Позов мотивує тим ,що її бабі -ОСОБА_4 на підставі рішення виконкому Іловайської ради депутатів від 11 вересня 1964 року було дозволено будівництво будинку на її власній земельній ділянці по АДРЕСА_1 зі зносом старого домоволодіння.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла,залишив заповіт на вищевказане домоволодіння на користь свого сина, її батька -ОСОБА_5. Батько все життя проживав в АДРЕСА_1 ,при житті збудував на вищезазначеній земельній ділянці нове домоволодіння та отримав необхідні документи на будівлю .

ІНФОРМАЦІЯ_3 її батько -ОСОБА_5 помер. Після його смерті відкрилася спадщина у вигляді домоволодіння , розташованого за адресою :АДРЕСА_1. Її мати-ОСОБА_9 померла раніше батька-ІНФОРМАЦІЯ_4.

Заповіту при житті батько не залишив. Спадкоємцями першої черги за законом після смерті батька є вона,а також її рідні сестри-відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3,які в нотаріальній конторі відмовилися від спадщини на її користь.

4 червня 2013 року вона звернулася до приватного нотаріуса ОСОБА_6 з заявою про прийняття спадщини .Однак нотаріус усно відмовила їй в оформленні спадщини після смерті батька ,мотивуючи тим,що батько при житті не зареєстрував право власності на будинок в Бюро технічної інвентаризації та рекомендувала їй визнати право власності на спадщину в судовому порядку .

В зв'язку з чим позивач ОСОБА_1 просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за законом на домоволодіння,розташоване за адресою :АДРЕСА_1,загальною площею 51,80 кв.м, в тому числі житловою площею 40,50 кв.м ,з господарськими спорудами,а саме: веранда під літ.«а» ,ганок під літ. «кр» ,літня кухня під літ.«Б»,погріб під літ.«б» ,вбиральня під літ. «В» ,сараї під літ. «Г», «Д»,огорож ,після смерті її батька ОСОБА_5,який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 повністю підтримала заявлені позовні вимоги,також пояснила,що в неї відсутні докази,які б свідчили про те,що спірний будинок був батьком прийнятий в експлуатацію, право власності на нього зареєстровано .При усній відмові їй нотаріусом в оформленні спадщини,нотаріус не видавала їй постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії.

Представник відповідача - територіальної громади міста Іловайська в особі Іловайської міської ради Ануфрієв О.В. позов визнав в повному обсязі ,не заперечують проти визнання за позивачем ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування на домоволодіння АДРЕСА_1.

Відповідачі-ОСОБА_2, ОСОБА_3 в судове засідання не з*явилися,про час,місце розгляду справи повідомлялися належним чином, надали суду письмову заяву ,в якій просять розглядати справу у їх відсутність ,письмово повідомляючи,що вони позов визнають у повному обсязі,відмовляються від спадщини після смерті батька на користь своєї рідної сестри-позивача по справі ОСОБА_1

Суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3

Заслухавши пояснення позивача,представника відповідача, дослідивши матеріали справи у їх сукупності, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_4 померла мати позивача ОСОБА_9 (а.с.18).

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивача ОСОБА_5 (а.с.26),після смерті якого відкрилася спадщина у вигляді житлового будинку , розташованого за адресою :АДРЕСА_1.

Рішенням виконкому Іловайської ради депутатів від 11 вересня 1964 року ОСОБА_4 було дозволено будівництво будинку на власному плані по АДРЕСА_1 зі зносом старого домоволодіння (а.с.12).

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 померла ,що підтверджується свідоцтвом про смерть (а.с.13).

При житті,згідно заповіту від 31 березня 1961 року (а.с.14), ОСОБА_4 заповіла належне їй домоволодіння АДРЕСА_1 своєму сину ОСОБА_5.

Згідно свідоцтву про право особистої власності на будівлю від 4 жовтня 1966 року,виданого відділом комунального господарства виконавчого комітету Харцизької міської ради депутатів трудящих (а.с.15) вбачається,що Харцизький міський відділ комунального господарства посвідчує,що повне домоволодіння,яке знаходиться в АДРЕСА_1, дійсно належить ОСОБА_5 на праві особистої власності,свідоцтво видано на підставі рішення Іловайської міської ради депутатів трудящих від 29 вересня 1966 року,№18.

Позивачем ОСОБА_1 суду не надано рішення Іловайської міської ради депутатів трудящих від 29 вересня 1966 року,№18 ,на підставі якого видане вищевказане свідоцтво.

Згідно довідки БТІ м.Макіївки за №345 від 17 квітня 1974 року вбачається,що житловий будинок АДРЕСА_1,житловою площею 41 кв.м., належить на праві особистої власності ОСОБА_5 (а.с.16).

Відповідно до Технічного паспорту на будинок АДРЕСА_1,виготовленого БТІ м.Харцизька станом на 11 червня 1987 року (а.с.22-25) вбачається,що житловий будинок та господарські споруди побудовані ОСОБА_5 в період з 1966 по 1980 роки відповідно до вимог,встановлених чинним законодавством . Данні про те,що спірний будинок,побудовано самочинно,відсутні.

Відповідно до п.4 Інструкції про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР,затвердженої Міністерством комунального господарства Української РСР від 31 січня 1966 року,яка втратила чинність 13 грудня 1995 року,реєстрації підлягають всі будинки і домоволодіння в межах міст і селищ міського типу УРСР,що належать місцевим Радам депутатів трудящих,державним,кооперативним і громадським установам,підприємствам і організаціям,а також ті будинки і домоволодіння ,які належать громадянам на праві особистої власності. Будинки,що підлягають реєстрації,повинні бути закінчені будівництвом і прийняті у експлуатацію за актом,затвердженим виконкомом місцевої Ради депутатів трудящих.

Згідно ст.331 ч.2 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки,будівлі,споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації,право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.

Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації,право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Встановлені судом обставини свідчать про те,що ОСОБА_5 при житті, домоволодіння - житловий будинок АДРЕСА_1 не було прийнято до експлуатації та право власності на нього не зареєстровано.

Відповідно до змісту ст..ст.11,15 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб,що передбачені актами цивільного законодавства. Кожна особа має право на судовий захист.

Захист же цивільних прав це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення.

Як правило власник порушеного права може скористатися не любим,а цілком конкретним способом захисту свого права. Частіше за все спосіб захисту порушеного права прямо визначається спеціальним законом,який регламентує конкретні цивільні правовідносини.

Враховуючи,що ОСОБА_5 побудував спірний будинок до 1992 року року,спір з приводу права власності на вказаний будинок між сторонами відсутній,то позивач,як спадкоємець ОСОБА_5 вибрала не той спосіб захисту своїх прав.

Стаття 1269 ч.1 ЦК України передбачає,що спадкоємець,який бажає прийняти спадщину,але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем,має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Згідно Витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі №34170006,виданого 4 червня 2013 року приватним нотаріусом Харцизького нотаріального округу ОСОБА_6 (а.с.27)

вбачається,що позивач ОСОБА_1 зверталася до приватного нотаріуса ОСОБА_6 з заявою про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_5 та заведена спадкова справа .

Відповідно до ст.1297 ч.1 ЦК України спадкоємець,який прийняв спадщину,у складі якої є нерухоме майно,зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Відповідно до п.216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України,затвердженої Наказом Міністерства юстиції України №20/5 від 3 березня 2004 року та яка втратила чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції №296/5 від 22 лютого 2012 року, видача свідоцтва про право власності на спадщину на майно,яке підлягає реєстрації,провадиться нотаріусом після подання документів про належність цього майна спадкодавцеві та перевірки відсутності заборони або арешту цього майна .

Пункт 4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України,затверджених Наказом Міністерства юстиції України №296/5 від 22 лютого 2012 року передбачає,що якщо до складу спадкового майна входить нерухоме майно,що підлягає реєстрації (за винятком земельної ділянки),нотаріус виготовляє витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. За відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів,нотаріус роз'яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Таким чином, якщо право власності на житловий будинок ,споруду підтверджується належними правовстановлюючими документами на час виникнення права власності на будівлі, споруди, органи місцевого самоврядування зобов'язані видати довідку про належність житлового будинку на праві приватної власності спадкодавцеві ,а нотаріус зобов'язаний прийняти таку довідку разом із іншими правовстановлюючими документами для видачі свідоцтва про право на спадщину .

Позивачем не надано суду ніяких доказів,які б свідчили про те,що відповідачі перешкоджають йому оформленню документів про право власності і в зв'язку з цим виник спір,що позивач звертався до виконкому Іловайської міської ради з питання оформлення права власності спадкодавця та йому виконкомом Іловайської міської ради було відмовлено в наданні довідки про належність житлового будинку на праві приватної власності спадкодавцеві . Також суду не надано доказів відносно того чи затверджено проект на спорудження житлового будинку,чи дотримано при будівництві проекту на спорудження будинку вимог державних протипожежних,санітарних норм.

Обґрунтовуючи свої позовні вимоги про визнання права власності на житловий будинок в порядку спадкування за законом саме в судовому порядку,позивач посилається на усну відмову приватного нотаріуса Харцизького нотаріального округу ОСОБА_6 в оформленні її спадкових прав у нотаріальному порядку .

Відповідно до п.23 Постанови №7 Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року « Про судову практику у справах про спадкування» свідоцтво про право на спадщину в порядку,установленому цивільним законодавством.За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Відповідно до ч.4 ст.49 Закону України «Про нотаріат» на вимогу особи,якій відмовлено у вчиненні нотаріальної дії,нотаріус або посадова особа,яка вчиняє нотаріальні дії,зобов'язані викласти причини відмови в письмовій формі і роз'яснити порядок її оскарження. Про відмову у вчиненні нотаріальної дії нотаріус протягом трьох днів виносить відповідну постанову.

Стаття ч.1 ст.50 Закону України «Про нотаріат» передбачає,що нотаріальна дія або відмова у її вчиненні ,нотаріальний акт оскаржуються до суду.

Однак позивачем,в порушення ст..49 Закону України «Про нотаріат»,не надана суду постанова нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії,а саме - видачі свідоцтва про право на спадщину.

При таких обставинах ,суд вважає, що відсутні правові підстави для визнання за позивачем ОСОБА_1 права власності в порядку спадкування на житловий будинок АДРЕСА_1 в судовому порядку.

Тому у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст.331,1269,1297 ЦК України ,ст.,ст.49,50 Закону України «Про нотаріат» ,п.216 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України,п.4.18 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, ст..ст.10,11,60,212,213,214,215 ЦПК України, суд,


ВИРІШИВ :

У задоволенні позову ОСОБА_1 до територіальної громади міста Іловайська в особі Іловайської міської ради,ОСОБА_2,ОСОБА_3 про визнання права власності в порядку спадкування на житловий будинок-відмовити.

На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Харцизький міський суд Донецької області протягом 10-ти днів з дня його проголошення.


Суддя :




Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація