Судове рішення #32741941

Віньковецький районний суд Хмельницької області


Справа № 670/805/13-а

Провадження № 2-а/670/54/13

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 жовтня 2013 року смт. Віньківці

Віньковецький районний суд Хмельницької області в складі:

головуючого судді Марціцкої І.Б.

при секретарі Главацькому О.І.

за участю позивача - ОСОБА_1

представника позивача - ОСОБА_2

представника відповідача - Притуляк В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Віньківці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області про призначеня пенсії за віком ,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області в якому просив визнати протиправним рішення відповідача № 11/Б - 07 від 09 липня 2013 року про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії по віку в порядку ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»; зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області зарахувати до загального страхового стажу період роботи з 1968 року по 1985 роки в колгоспі імені Петровського, с. Петраші, Віньковецького району; зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 виплату пенсії по віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 15.04.2013 року.

В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказував, що починаючи з 1968 року по 1985 рік працював в колгоспі ім. Петровського, с. Петраші, Віньковецького району Хмельницької області, і згідно з архівною довідкою, записами в трудовій книжці має загальний стаж роботи - 24 роки 5 місяців. В квітні 2013 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на підставі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розглянувши заяву та додані документи, відповідачем прийнято рішення, яким відмовлено в зарахуванні до стажу період роботи з 1968 року по 1985 рік в колгоспі ім. Петровського, оскільки викликає сумнів архівна довідка № 283 від 18 квітня 2013 року. Позивач вважає таке рішення протиправним, оскільки згідно з записами архівної довідки, яка видана згідно книги обліку трудового стажу колгоспника позивач постійно, протягом 24 років працював в сільському господарстві. Архівна довідка № 283 від 18 квітня 2013 року, містить інформацію про трудовий стаж у колгоспі ім. Петровського с. Петраші, зазначено кількість відпрацьованих людиноднів та розмір заробітної плати. Відомості нарахування заробітної плати за 1968 - 1985 роки були втрачені, про що свідчить довідка трудового архіву, трудова книжка втрачена господарством. Трудова книжка НОМЕР_1 заповнена 08 квітня 1987 року містить відомості роботи з 1987 по 1992 роки. Таким чином позивач вказує, що відповідачем безпідставно не взята до уваги архівна довідка, а тому просить задоволити позовні вимоги.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали повністю, з підстав викладених в адміністративному позові, додатково позивач відмітив, що працював в колгоспі починаючи з 16 - річного віку, виконував то грабарні роботи, то був різноробочим, дані обставини підтверджуються архівною довідкою, крім того дане твердження можуть підтвердити свідки, які працювали разом з ним.

Представник відповідача в судовому засіданні надала заперечення проти позову, позов не визнала і просила відмовити з наступних підстав. Відповідно до документів, які було надано позивачем, йому було нараховано 7 років, 5 місяців, 4 днів, загального страхового стажу. Архівну довідку № 283 від 18 квітня 2013 року за період роботи з 1968 по 1985 рік в колгоспі імені Петровського до розрахунку стажу не враховано, оскільки при проведенні зустрічної перевірки достовірності видачі документів трудовим архівом для призначення пенсії, вказана довідка викликала сумніви.

Заслухавши пояснення позивача, представника позивача, представника відповідача, їхні доводи та заперечення, свідків, дослідивши письмові матеріали, оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до пункту 1 частини 2 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Згідно з пункту 1 частини 1 статті 3 КАС України, справою адміністративної юрисдикції ( адміністративною справою ) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття суб'єктів владних повноважень, до яких належить орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.1 Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджене Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011 (надалі - Положення), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики України та входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення персоніфікованого обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з п. 7 Положення, Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

Пунктом 1.1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, яке затверджене Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.04.2002 року, № 8-2, передбачено, що управління Пенсійного фонду України у районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах

є органами Фонду, підпорядкованими відповідно головним управлінням Фонду в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі що разом з цими управліннями утворюють систему територіальних органів Фонду.

Відповідно до ч.1 ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV(надалі - Закон), особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Згідно з ч.1 ст. 24 Закону, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Судом встановлено, що 19 квітня 2013 року позивач ОСОБА_1 звернувся до управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області із заявою про призначення пенсії за віком згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

До заяви позивачем долучено архівну довідку №283 від 18 квітня 2013 року про те, що він дійсно працював в колгоспі імені Петровського в с. Петраші, з 1968 по 1985 роки, в довідці зазначено кількість відпрацьованих людиноднів та розмір заробітної плати. Як слідує з матеріалів справи, крім зазначеної вище довідки, позивачем долучено архівну довідку № 284 від 18 квітня 2013 року, в якій вказано, що відомості нарахування заробітної плати по КСП «Дружба народів» с. Петраші здані за 1988, 1989, 1992,1994, 2001 - 2008 роки, інші роки буди втрачені. Однак, здані книги обліку трудового стажу колгоспника на основі яких видано довідку № 283. Як слідує з вказаної довідки, під час роботи в колгоспі позивачем вироблявся встановлений в господарстві трудовий мінімум вихододнів.

09 липня 2013 року відповідачем було надіслано позивачу роз'яснення № 11/Б - 07, відповідно до якого, по наданих документах, позивачу нараховано 7 років 5 місяців 4 дні загального страхового стажу. Архівну довідку № 283 від 18 квітня 2013 року за період роботи з 1968 по 1985 роки до розрахунку стажу не враховано, оскільки при проведенні зустрічної перевірки достовірності видачі документів трудовим архівом для призначення пенсії, довідка викликала сумнів.

В судовому засіданні представник трудового архіву Мосьондз Н.І. показала, що довідку № 283 від 18 квітня 2013 року видали на підставі оригіналу стажової книги, яку було здано в трудовий архів, в книзі було вказано період роботи, кількість відпрацьованих людиноднів, встановлений мінімум, оплата праці, що й відображено в довідці. Крім того, представник трудового архіву додатково відмітила, що відомості про нараховану заробітну плату в архіві відсутні, при здачі стажової книги, представник колишнього КСП пояснив, що вони втрачені.

В судовому засіданні представник відповідача надав пояснення, що записи в стажовій книзі викликали сумнів, оскільки ОСОБА_1 був записаний в книзі два рази, всі записи зроблені одним чорнилом, а тому відповідач з приводу правомірності видачі довідки звернувся до прокуратури. Як випливає з дослідженої в судовому засіданні пенсійної справи, до акту зустрічної перевірки працівниками відповідача додана лише одна копія сторінки стажової книги, на якій вказано прізвище ОСОБА_1

З відповіді прокуратури від 25 вересня 2013 року, яка надана суду, вбачається, що за результатами проведеної перевірки та вивчення спільно з представником відповідача книги обліку трудового стажу і заробітку колгоспника встановлено, що ОСОБА_1 у вказаній книзі записаний один раз без порядкового номера лицевого рахунку. Другий запис з приводу трудового стажу позивача оглянути не вдалось, так як сторінка була вирвана.

Повторно викликаний в судове засідання представник трудового архіву, пояснила, що при проведенні перевірки була надана стажова книга, після перевірки працівником архіву на полиці було виявлено відірваний аркуш з прізвищем ОСОБА_1, працівниками архіву було знайдено книгу з якої випав аркуш, в подальшому даний аркуш було підклеєно в стажову книгу.

В судовому засіданні судом було оглянуто оригінал стажової книги, в якій міститься два записи з приводу трудового стажу ОСОБА_1 В записах зазначено період роботи, кількість відпрацьованих людиноднів, та оплату, дані записи не містять будь - яких виправлень.

Відповідно до ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року № 1788-XII, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України. Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі - Порядок).

Пуктом 18 вказаного Порядку передбачено, що за відсутності документів про наявний стаж роботи і неможливості одержання їх внаслідок ліквідації підприємства, установи, організації або відсутності архівних даних з інших причин, ніж ті, що зазначені в пункті 17 цього Порядку, трудовий стаж установлюється на підставі показань не менше двох свідків, які б знали заявника по спільній з ним роботі на одному підприємстві, в установі, організації (в тому числі колгоспі) або в одній системі і мали документи про свою роботу за час, стосовно якого вони підтверджують роботу заявника.

Як вказав позивач, його трудова книжка колгоспника втрачена господарством. Згідно архівну довідку № 284 від 18 квітня 2013 року, в якій вказано, що відомості нарахування заробітної плати по КСП «Дружба народів» с. Петраші здані за 1988, 1989, 1992,1994, 2001 - 2008 роки, інші роки буди втрачені.

Як показав в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 він разом з ОСОБА_1 працювали в колгоспі с. Петраші. Позивач прийшов працювати в колгосп в юному віці, десь в 16 років. Свідок вказав, що позивач дійсно працював з 1968 року по 1985 рік разом виконували грабарні роботи, також свідок зазначив, що йому відомо про те, що відомості з нарахування заробітної плати чи то згоріли в сільській раді, чи були втрачені.

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні пояснив, що вже працював в колгоспі, коли прийшов працювати ОСОБА_1, він був в юному віці, довго працювали на грабарці. Потім свідок пішов з колгоспу, а позивач так і залишився працювати. Працював ОСОБА_1 десь з 1968 по 1985 роки.

Представником відповідача було надано в судовому засіданні завірені копії трудових книжок свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7, а також довідки, які підтверджують роботу в колгоспі за час, стосовно якого вони підтверджують роботу позивача.

На підставі досліджених доказів, зокрема, стажової книги, архівних довідок, показів свідків суд приходить до висновку, що протягом 1968- 1985 років позивач працював в колгоспі імені Петровського, с. Петраші, Віньковецького району і даний період роботи підлягає зарахуванню до страхового стажу, що дає право на пенсію за віком.

Відсутність відомостей про нарахування заробітної плати та внесення двічі даних в стажову книгу відносно періоду роботи позивача, кількості відпрацьованих днів не може бути підставою для виключення вказаних періодів роботи з трудового стажу позивача, що дає йому право на призначення пенсії за віком, оскільки працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, їх зберігання, а тому це не може бути підставою для позбавлення позивача його конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань надання пенсії за віком. Крім того, при дослідженні оригіналу стажової книги в судовому засіданні в записах зроблених стосовно роботи в колгоспі позивача зазначено період роботи, кількість відпрацьованих людиноднів, та оплату, дані записи не містять будь - яких виправлень, як вбачається з відповіді прокуратури, ними не приймалось будь - яких рішень з приводу неправомірності видачі архівної довідки № 283 від 18 квітня 2013 року, яка видана на підставі оригіналу стажової книги.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 45 Закону, пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком не пізніше трьох місяців з дня досягнення пенсійного віку, а тому пенсія за віком ОСОБА_1 має бути призначена з 15 квітня 2013 року.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 11, 17, 18, 70, 71, 159-163, 167 КАС України, ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправним рішення № 11/Б - 07 від 09 липня 2013 року управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі про відмову в призначені ОСОБА_1 пенсії по віку в порядку ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області зарахувати до загального страхового стажу період роботи з 1968 року по 1985 роки в колгоспі імені Петровського, с. Петрашівка, Віньковецького району.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України у Віньковецькому районі Хмельницької області призначити ОСОБА_1 виплату пенсії по віку відповідно до ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» починаючи з 15.04.2013 року.

Постанова в межах суми стягнення пенсії за один місяць підлягає негайному виконанню.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Віньковецький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.


Суддя І.Б. Марціцка


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація