ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12.12.2006 Справа № АВ18/5887
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Дмитренко А.К. (доповідач)
суддів: Крутовських В.І., Прокопенко А.Є.
При секретарі судового засідання Печерій С.В.
Представники сторін:
від відповідача: Лучанінов Д.В., довіреність №1412 від 29.05.06, старший юрисконсульт;
представник позивача у судове засідання не з"явився;
розглянувши апеляційну скаргу управління Національного банку України в Луганській області, м. Луганськ на ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.06р. у справі № АВ 18/5887
за позовом Національного банку України в особі управління Національного банку України в Луганській області, м. Луганськ
до закритого акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк", м.Дніпропетровськ
про стягнення 340 грн.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.06 р. суддя Петрова В.І. відмовила Національному банку України в особі управління Національного банку України в Луганській області у відкритті провадження в адміністративній справі про стягнення штрафу за порушення валютного законодавства. На думку судді заяву управління не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, тому що Національний банк України не є суб"єктом владних повноважень відповідно до визначень, наведених у ст. 3 Кодексу адміністративного судочинства України.
Не погоджуючись з ухвалою суду, управління Національного банку України в Луганській області просить її скасувати, посилаючись на необгрунтованість ухвали та порушення норм процесуального права і водночас просить розглядати справу за відсутності представників управління.
Закрите акціонерне токариство комерційний банк "Приватбанк" вважає ухвалу законною, обгрунтованою і просить її залишити без змін.
Заслухавши представника відповідача, розглянувши матеріали справи, суд
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до ст.3 Кодексу адміністративного судочинства України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Cуб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду.
Згідно зі ст. 2 Закону України "Про Національний банк України" Національний банк України є центральним банком України, особливим центральним органом державного управління, юридичний статус, завдання, функції, повноваження і принципи організації якого визначаються Конституцією України, цим Законом та іншими законами України. Ст. 7 вказаного Закону визначає, що зокрема, на Національний банк України покладено функції організації, створення та методологічного забезпечення системи грошово-кредитної і банківської статистичної інформації та статистики платіжного балансу; здійснення банківського регулювання та нагляду; здійснення відповідно до визначених спеціальним законом повноважень валютного регулювання, визначення порядку здійснення операцій в іноземній валюті, організації і здійснення валютного контролю за банками та іншими фінансовими установами, які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій.
В силу ст. 44 згаданого Закону Національний банк діє як уповноважена державна установа при застосуванні законодавства України про валютне регулювання і валютний контроль. До компетенції Національного банку у сфері валютного регулювання та контролю належать:
1) видання нормативно-правових актів щодо ведення валютних операцій;
2) видача та відкликання ліцензій, здійснення контролю, у тому числі шляхом здійснення планових і позапланових перевірок, за діяльністю банків, юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів), які отримали ліцензію Національного банку на здійснення валютних операцій, в частині дотримання ними валютного законодавства;
3) застосовування мір відповідальності до банків, юридичних та фізичних осіб (резидентів та нерезидентів) за порушення правил валютного регулювання і валютного контролю.
Ст. 56 Закону України "Про Національний банк України" передбачено, що Національний банк видає нормативно-правові акти з питань, віднесених до його повноважень, які є обов'язковими для органів державної влади і органів місцевого самоврядування, банків, підприємств, організацій та установ незалежно від форм власності, а також для фізичних осіб.
Згідно зі ст. 61 Закону України "Про Національний банк України" та ст. 66 Закону України "Про банки та банківську діяльність" Національний банк України здійснює державне регулювання діяльності банків.
Відповідно до ст. 13 Декрету Кабінету міністрів України "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" - “Функції державних органів і банківської системи України у сфері валютного контролю” Національний банк України є головним органом валютного контролю, що:
- здійснює контроль за виконанням правил регулювання валютних операцій на території України з усіх питань, не віднесених цим Декретом до компетенції інших державних органів;
- забезпечує виконання уповноваженими банками функцій щодо здійснення валютного контролю згідно з цим Декретом та іншими актами валютного законодавства України.
Предметом адміністративного позову управління є застосування до порушника - закритого акціонерного товариства комерційний банк "Приватбанк" відповідно до п. 2 ст. 16 Декрету міри відповідальності (фінансової санкції) - штрафу за несвоєчасне подання, приховування або перекручення звітності про валютні операції. Санкції, передбачені цією нормою Декрету, застосовуються Національним банком України та за його визначенням - підпорядкованими йому установами. Суми стягнених штрафів спрямовуються до державного бюджету України.
Крім того, у ч.3 ст. 19 Кодексу адміністративного судочинства України серед інших суб"єктів владних повноважень, вказується і Національний банк України.
Таким чином, Національний банк України відповідає поняттю "суб"єкт владних повноважень" як суб"єкт, що здійснює владні управлінські функцій на основі законодавства. Тому, позов Національного банку України в особі Управління в Луганській області повинен розглядатися в порядку адміністративного судочинства відповідно до норм Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст 195, 199, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Ухвалу господарського суду Дніпропетровської області від 05.09.06 № АВ 18/5887 скасувати.
Справу направити до господарського суду Дніпропетровської області для продовження розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку протягом одного місяця з дня її складання в повному обсязі безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий А.К.Дмитренко
Суддя В.І. Крутовських
Суддя А.Є.Прокопенко
з оригіналом згідно
Помічник судді О.В. Поштаренко