ЄУ № 0523/6416/2012
Провадження № 2/257/120/13
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 жовтня 2013 року Київський районний суд м. Донецька в складі:
головуючого судді - Попревича В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Пряхіної Є.В.,
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні залу суду м. Донецька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи Шоста донецька державна нотаріальна контора, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом,-
В С Т А Н О В И В:
В липні 2012 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 з урахуванням уточнених позовних вимог просить визнати за нею право власності в порядку спадкування за заповітом, мотивуючи свої вимоги тим, що в 1995 році вона отримала спадщину після смерті ОСОБА_5 у вигляді 1/2 частки домоволодіння розташованого за адресою: АДРЕСА_1. Другу половину спірного домоволодіння отримала ОСОБА_6 У зв'язку з тим, що будинок невеликий та фактично на дві частини його поділити неможливо, вона вела перемови із ОСОБА_6 щодо викупу її частини домоволодіння. При оформленні спадщини у березні 1998 року вони дійшли згоди про те, що вона передає ОСОБА_6 грошові кошти у сумі 2000,00 доларів США, а остання заповідає їй 1/2 спірного будинку. В листопаді 2009 року до ОСОБА_6 приїхала її донька ОСОБА_4 та дізнавшись про заповіт, стала вимагати від позивача 5000,00 грн. у якості компенсації за частину будинку, які вона отримала 04.11.2009 про що склала розписку. Крім того, за проханням ОСОБА_6 в спірному будинку була прописана відповідач ОСОБА_3, яка є онукою ОСОБА_6 Після смерті ОСОБА_6, позивач звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини, однак їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з тим, що у неї відсутні оригінали правовстановлюючих документів, оскільки всі документи знаходяться у відповідача та її мати. Однак не зважаючи на те, що згідно до заповіту складеному ОСОБА_6, вона заповідала позивачу 1/2 частку домоволодіння, розташованого за адресою: АДРЕСА_1, позивач просить суд визнати за нею право власності на 1/4 частку вказаного домоволодіння, оскільки у ОСОБА_6 залишилось дочка, яка звернулась до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом після смерті своєї матері ОСОБА_6
У судовому засіданні позивач та її представник позов підтримали в повному обсязі, надали пояснення аналогічні викладеним в позові, наполягали на його задоволенні.
Відповідач у судове засідання не з`явилася, була належним чином повідомлена про дату, час і місце розгляду справи, повідомлення про причини неявки та клопотань про відкладення справи від неї не надходило, і тому суд, враховуючи, що позивач та її представник не заперечували проти розгляду справи за відсутністю відповідача, за правилами ст. 224 ЦПК України, на підставі наявних у справі доказів, приходить до висновку про можливість ухвалити у справі заочне рішення.
Представник третьої особи - Шостої донецької державної нотаріальної контори в судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи належним чином був повідомлений, надав суду заяву про розгляд справи у його відсутність.
Третя особа ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, про дату, час і місце розгляду справи належним чином була повідомлена, причини неявки суду не повідомила, клопотань про відкладення розгляду справи від неї не надходило.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом, відповідно до свідоцтва про право на спадщину за заповітом ОСОБА_6 та ОСОБА_1 в рівних частках належить житловий будинок з надвірними побудовами АДРЕСА_1 (а.с.45).
01 квітня 1998 року ОСОБА_6 складено заповіт, згідно до якого вона заповідала ОСОБА_1 належну їй частину житлового будинку АДРЕСА_1 (а.с.47).
21 березня 2003 року ОСОБА_6 складено заповіт, згідно до якого вона заповідала ОСОБА_1 житловий будинок з надвірними побудовами АДРЕСА_1 (а.с.43).
21 квітня 2005 року ОСОБА_6 складено заповіт, згідно до якого вона заповідала ОСОБА_3 житловий будинок з надвірними спорудами та будівлями АДРЕСА_1 (а.с.14).
30 серпня 2007 року ОСОБА_6 складено заповіт, згідно до якого вона заповідала ОСОБА_1 1/2 частину житлового будинку з надвірними спорудами АДРЕСА_1 (а.с. 42).
Відповідно до ст. 319 ЦК України, власник володіє, користується та розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Тобто спадкодавець діяв у межах прав власника, визначених вищенаведеною статтею ЦК України.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України під спадкуванням розуміється перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або законом.
Заповіт за своїм характером та правовою природою є одностороннім правочином (особистим розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті), тому при його вчиненні підлягають дотриманню загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину (ст. 203 ЦК України). Частинами 1-5 ст. 203 ЦК України встановлено, що зміст правочину не може суперечити ЦК України, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності.
Відповідно до ч. ч. 2,3 ст. 1254 ЦК України заповідач має право у будь - який час скласти новий заповіт. Заповіт, який було складено пізніше, скасовує попередній заповіт повністю або у тій частині, в якій він йому суперечить. Кожний новий заповіт скасовує попередні і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним.
Отже виходячи, зі змісту вказаної статті заповіт складений ОСОБА_6 30.08.2007 скасовує заповіти складені нею раніше.
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_6, що підтверджується свідоцтвом про смерть, видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Київського районного управління юстиції у м. Донецьку (а.с. 8).
Відповідно до ч.3 ст. 1223 ЦК України, право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Згідно до ч. 1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Після прийняття спадщини спадкоємець набуватиме статус власника з урахуванням вимог законодавства щодо оформлення права власності на отримане ним майно, особливо щодо права власності на нерухоме майно.
Згідно до ч. 5 ст. 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
У встановлений законом строк для прийняття спадщини, позивач звернулась до Шостої донецької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_6 (а.с.75), однак їй було відмовлено у зв'язку з відсутністю у неї правовстановлюючих документів (а.с.49).
Відповідно до ч.1 ст. 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною 1 статті 11 ЦПК України передбачено, що суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб поданим відповідно до ЦПК України, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Крім того, 21 листопада 2011 року до Шостої донецької державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за законом, після смерті ОСОБА_6 звернулась її донька ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.56).
Згідно ч.1 ст. 1241 ЦК України малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов'язкова частка).
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_4 на час відкриття спадщини після смерті ОСОБА_6 являлась її дочкою, була непрацездатною, а тому за приписами ст. 1241 ЦК України, вважається такою що прийняла спадщину, оскільки мала право на обов'язкову частку в спадковому майні, а саме на 1/4 частину спадкового майна та не відмовилась від неї.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 про визнання за нею право власності за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на 1/4 частину домоволодіння АДРЕСА_1 є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 328, 1222, 1223, 1261,1268 ЦК України, ст. ст. 11, 60, 88, 212, 213, 215, 224-226 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3, треті особи Шоста донецька державна нотаріальна контора, ОСОБА_4 про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності за заповітом після смерті ОСОБА_6, померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 на 1/4 частину домоволодіння АДРЕСА_1.
Апеляційну скаргу на рішення може бути подано до Апеляційного суду Донецької області через Київський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справ, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Суддя