Справа № 407/4677/13-ц
2/407/1456/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 вересня 2013 року Антрацитівський міськрайонний суд Луганської області
у складі: головуючого - судді Чигриної Л.Г.
при секретарі Самігулліній К.Р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Антрацит
цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіальної
громади Антрацитівської міської Ради Луганської області « Про визначення
додаткового строку для прийняття спадщини»,
В С Т А Н О В И В :
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Територіальної громади Антрацитівської міської Ради Луганської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її чоловіка ОСОБА_2.
В обґрунтування вимог позивачка ОСОБА_1 послалась на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її чоловік ОСОБА_2, про що в книзі реєстрації актів про смерть відділу державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Антрацитівського міськрайонного управління юстиції у Луганській області 11.02.2013 року зроблено відповідний запис № 106.
Після смерті чоловіка ОСОБА_2 залишилася спадщина у вигляді квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, яку вони разом придбали у 1998 році.
До самої смерті чоловіка ОСОБА_2 вони мешкали разом, вели сумісне господарство, але зареєстрований увказаній квартирі був тільки чоловік.
Після смерті чоловіка ОСОБА_2 вона фактично вступила у володіння належним померлому майном, а саме квартирою, проводила поточний ремонт, сплачувала комунальні платежі.
Зазначила, що раптова смерть чоловіка дуже її вразила, вона довго не могла оговтатись від такої втрати.
Вона помилилась щодо юридичного оформлення спадщини внаслідок сильного душевного хвилювання та пригніченості у зв'язку зі смертю дуже близької їй людини, однак всі її наступні дії підтверджують її зацікавленість спадковим майном, бажання прийняти спадщину та оформити право на неї.
Також зазначила, що вважала, оскільки вони жили у двох з чоловіком, то для оформлення документів на спадщину їй потрібно лише з'явитись до нотаріальної контори після спливу шість місяців з дня смерті чоловіка та оформити спадок на себе.
Коли 19.08.2013 року вона звернулась до нотаріальної контори для оформлення своїх прав на спадкування, то нотаріус повідомив, що одного лише переважного проживання разом зі спадкодавцем та фактичного прийняття спадщини недостатньо для оформлення прав спадкування та що їй потрібно було до спливу шести місяців подати заяву до нотаріальної контори про прийняття спадщини після смерті чоловіка.
Наразі вона пропустила строк для прийняття спадщини і їй необхідно звернутися до суду для відновлення цього строку.
Вважає, що пропустила визначений законом строк із поважних причин.
Статтею 1772 ЦК України встановлено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ст.1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини, вона належитьспадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
Таким чином, законом встановлено презумпція первісності права власності спадкоємця перед усіма іншими на спадкове майно.
Також зазначила, що за чинними правилами вчинення нотаріальних дій, нотаріус не в змозі видати їй свідоцтва про право на спадщину, доки не буде судового рішення про визначення додаткового строку для прийняття спадщини, оскільки в її паспорті стоїть інша адреса реєстрації місця проживання, яка не збігається із місцем смерті спадкодавця.
Просить визначити додатковий строк тривалістю у три місяці для подання нотаріусу Антрацитівського міського нотаріального округу заяви про прийняття спадщини за законом, що відкрилася після смерті її чоловіка ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1.
В судове засідання позивачка ОСОБА_1 не з'явилась, надала заяву від 24.09.2013 року про розгляд справи у її відсутності, позовні вимоги підтримує, просить задовольнити їх у повному обсязі.(а.с.29)
Відповідач - Територіальна громада Антрацитівської міської Ради в судове засідання не з'явилась, надіслала лист № 1- 487 від 19.09.2013 року про розгляд справи у відсутність свого представника, проти вимог ОСОБА_1 не заперечує.( а.с.19)
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши, відповідно до ст.ст. 212,213 ЦПК України докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає, що позов заявлено обґрунтовано, його було підтверджено протягом судового засідання, тому він підлягає повному задоволенню з наступних підстав.
06.09.1980 року Октябрьським відділом РАЦС м. Шахти Ростовської області був зареєстрований шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.8)
Відповідно до договору купівлі-продажу квартири, посвідченого приватним нотаріусом Антрацитівського міського та районного нотаріального округу Луганської області 29.07.1998 року, реєстр № 2338, ОСОБА_2 належить квартира, розташована за адресою: АДРЕСА_1.(а.с.9)
У вказаній квартирі зареєстрованим значиться тільки ОСОБА_2 (а.с.12-15)
Позивачка ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_2. ( а.с. 6)
З довідки, виданої головою вуличного комітету та комітету самоорганізації 23.09.2013 року, разом з ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_1, фактично, без реєстрації з 1998 року мешкала ОСОБА_1, позивачка у справі. (а.с.27)
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. (а.с.7)
Згідно листа Антрацитівської міської державної нотаріальної контори № 826/01-16 від 19.09.2013 року, після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 з заявою про прийняття спадщини до Антрацитівської міської державної нотаріальної контори ніхто не звертався. (а.с.20)
Згідно інформаційної довідки зі Спадкового реєстру № 35164776 від 19.09.2013 року, спадкова справа після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 відсутня. (а.с.22-26)
Згідно ст. 1296 ЦК України та п.п. 3.1-4.9 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженому наказом Міністерства Юстиції України від 22.02.2012 року № 296/5, право спадкування здійснюється спадкоємцями шляхом прийняття спадщини або її неприйняття.
Свідоцтво про право на спадщину видається на підставі заяви спадкоємців, які прийняли спадщину.
У відповідності зі ст.ст.1268,1269,1270 ЦК України для прийняття спадщини спадкоємцеві необхідно подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини до шести місяців після смерті спадкодавця або проживати зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Згідно ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 не подала до нотаріальної контори у встановлений законом строк заяву про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки після смерті чоловіка за станом здоров'я вона не могла займатись оформленням спадкових прав. Раптова смерть чоловіка дуже вразила її, тривалий час вона не могла оговтатись від втрати рідної людини.
Внаслідок сильного душевного хвилювання та пригніченості у зв'язку зі смертю чоловіка ОСОБА_2, вона помилилась щодо часу юридичного оформлення спадщини, вважаючи необхідним звернутись до нотаріальної контори не до, а після спливу 6 місяців з дня смерті останнього.
Однак, дії позивачки ОСОБА_1, яка і на даний час фактично проживає в спадковій квартирі та сплачує комунальні послуги, свідчать про те, що вона не втратила інтересу до спадщини
За таких обставин,суд вважає, що позивачка ОСОБА_1 з поважних причин не прийняла спадщину після смерті чоловіка ОСОБА_2, а тому на думку суду є всі підстави для визначення позивачці ОСОБА_1 додаткового строку для прийняття спадщини.
На підставі викладеного,
керуючись ст.ст. 10,11,60, 212-215,218 ЦПК України,
ст.ст. 1268,1269,1270,1272 ЦК України ,
п.п. 3.1-4.9 глави 10 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами
України, затвердженому наказом Міністерства Юстиції України
від 22.02.2012 року № 296/5, суд
ВИРІШИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Територіальної громади Антрацитівської міської Ради Луганської області «Про визнання додаткового строку для прийняття спадщини» - задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, протягом 3 ( трьох) місяців.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному суді Луганської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення через Антрацитівський міськрайонний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку на апеляційне скарження.
Суддя Антрацитівського
міськрайонного суду Л. Г. Чигрина