ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________________________________________________________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" листопада 2008 р. Справа № 61/03-08
вх. № 7608/4-61
Суддя господарського суду
при секретарі судового засідання
за участю представників сторін:
позивача - не з'явився; відповідача - не з'явився;
розглянувши справу за позовом Суб'єкта підприємницької діяльності-фізичної особи ОСОБА_1, смт. Великий Бурлук Харківської області
до Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області, смт. Великий Бурлук Харківської області
про визнання договору оренди земельної ділянки продовженим
ВСТАНОВИВ:
Позивач - СПД ФО ОСОБА_1, звернувся до господарського суду Харківської області з позовом до Великобурлуцької селищної ради про визнання договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого в книзі державної реєстрації договорів оренди землі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області 18.06.2003р., продовженим на 3 роки до 18.06.2009р.
Позивач в судові засідання 03.11.2008р. та 18.11.2008р. не з'явився, вимоги ухвали суду від 20.10.2008р. та 03.11.08р. не виконав, витребувані судом документи не надав. Про дату та час розгляду справи судом був повідомлений належним чином, про що свідчить долучене до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи 24). Про причини неявки позивач суд не повідомив.
Представник відповідача в судові засідання 03.11.2008 та 18.11.2008 року не з'явився. Про дату та час розгляду справи судом повідомлений належним чином, про що свідчить долучене до матеріалів справи повідомлення про вручення поштового відправлення (аркуш справи 23).
29.10.2008р. від відповідача через канцелярію суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому він проти позовних вимог заперечує повністю, посилаючись на те, що рішенням 28 сесії Великобурлуцької селищної ради V скликання від 07.10.08р. вирішено питання про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ФОП ОСОБА_1 відкласти до визначення КМУ особливостей оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянами чи юридичними особами, які звернулись із заявою про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту відведення. Тобто відповідач посилається саме на те, що ним не приймалось рішення про надання в оренду ФОП ОСОБА_1 земельної ділянки чи про поновлення договору оренди, як то передбачено діючим законодавством.
17.11.2008 року від відповідача через канцелярію суду надійшов лист, в якому він просить розглянути справу без участі представника селищної ради.
Відповідно до статті 33 Господарського процесуального кодексу України, обов'язок доказування та надання доказів покладений на сторони, тому суд розглядає справу без участі представників позивача та відповідача за наявними в ній матеріалами, відповідно до приписів ст. 75 ГПК України.
Розглянувши матеріали справи, проаналізувавши доводи позовної заяви, відзиву на неї, повно та всебічно дослідивши обставини справи та докази на їх підтвердження, суд встановив наступне.
Рішенням шостої сесії Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області ХХІV скликання від 22.01.2003р. „Про виділення земельної ділянки з фонду селищної ради по АДРЕСА_1 ПП ОСОБА_1 в оренду” позивачу було надано в оренду земельну ділянку площею 0,0025 га на ст. Бурлук, АДРЕСА_1 терміном на три роки для розміщення торгового кіоску (павільйону) та дозволено установити торговельний кіоск (павільйон) згідно паспорту розміщення малих архітектурних форм (арк. спр.9 ).
28.01.03р. позивачем на підставі вказаного рішення було отримано ордер № 1 від 28.01.03р. на право зайняття місця для розміщення торговельного павільйону за адресою смт. Великий Бурлук по вул. Свердлова (арк. спр. 11). Дія вказаного ордеру визначена з 05.02.03р. по 05.02.06р.
05.03.2003р. позивачем було отримано дозвіл № 2 на розміщення малої архітектурної форми терміном на три роки (арк.спр. 12).
Між Великобурлуцькою селищною радою та ФОП ОСОБА_1 було укладено договір оренди (б/н та без зазначення дати), який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів оренди землі Харківської області В.Бурлуцького району Великобурлуцької селищної ради 18.06.2003р. за № 161 (арк. спр. 10).
Відповідно до п. 1.1, 1.2, 2.1 вказаного договору орендодавець (відповідач) надав, а орендар (позивач) прийняв в оренду земельну ділянку площею 0,0025 га з земель комунальної власності за адресою: АДРЕСА_1 з метою несільськогосподарського використання для обслуговування торгового павільйону.
Пунктом 2.2. договору оренди земельної ділянки визначено , що договір укладається на термін три роки починаючи з дня його реєстрації.
Тобто, з матеріалів справи вбачається, що строк дії договору оренди земельної ділянки б/н б/д, укладений між позивачем та відповідачем скінчився 18.06.2006 року.
Матеріали справи свідчать про те, що 06.06.2006 року позивач звернувся до відповідача з заявою про надання дозволу на виготовлення технічної документації землеустрою щодо відведення земельної ділянки для встановлення та обслуговування малої архітектурної форми «торговий павільйон» по вул. Свердлова на ст. Бурлук орієнтовновою площею 0,0025 га. (арк. спр. 31)
Рішенням 2 сесії Великобурлуцької селищної ради V скликання від 06.06.2006р. ПП ОСОБА_1 було надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовновою площею 0,0025 в смт. В.Бурлук по вул. Свердлова для розміщення і обслуговування малої архітектурної форми (торгового павільйону) з послідуючою передачею її в користування на умовах оренди терміном на 25 років (арк. спр.30).
Рішенням 28 сесії Великобурлуцької селищної ради V скликання від 07.10.08р. вирішено питання про затвердження технічної документації із землеустрою, щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та складання документів, що посвідчують право оренди на земельну ділянку ФОП ОСОБА_1 відкласти до визначення КМУ особливостей оформлення права оренди земельної ділянки без проведення аукціону громадянами чи юридичними особами, які звернулись із заявою про передачу земельної ділянки в оренду із земель державної або комунальної власності, якщо станом на 1 січня 2008 року відповідним органом місцевого самоврядування було прийнято рішення про погодження місця розташування такого об'єкта або про надання дозволу на розробку проекту відведення (арк. спр. 29).
Позивач, обґрунтовуючи свої позовні вимоги посилається на те, що після закінчення строку дії договору оренди земельної ділянки він продовжив користуватися вказаною земельною ділянкою по АДРЕСА_1, а з боку відповідача впродовж одного місяця після закінчення строку дії договору не надійшло ніяких листів-повідомлень про звільнення земельної ділянки. Тому, на думку позивача, у відповідності до ст. 33 Закону України „Про оренду землі” договір підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Однак, як вказує позивач, незважаючи на те, що він користується земельною ділянкою і на теперішній час та сплачує орендну плату, Великобурлуцька селищна рада відмовляється від оформлення додаткової угоди про продовження договору оренди на підставі того, що у ФОП ОСОБА_1 відсутні законні підстави для використання спірної земельної ділянки. А тому, позивач просить визнати договір оренди земельної ділянки продовженим на 3 роки до 18.06.2009р.
Розглянувши наявні в матеріалах справи документи, надані позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог , а також, документи, надані відповідачем в обґрунтування своїх заперечень на позов, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ФОП ОСОБА_1 задоволенню не підлягають, виходячи з наступного.
Предметом позовних вимог у даній справі є визнання укладеного між позивачем та відповідачем договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого в книзі державної реєстрації договорів оренди землі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області 18.06.2003р., продовженим на 3 роки до 18.06.2009р.
Земельні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею регулюються Конституцією України, Земельним кодексом України, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Приписи статті 13 Конституції України визначають, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах , визначених Конституцією.
Відповідно до статей 142-145 Конституції України до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об'єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи самоврядування в межах їх повноважень шляхом прийняття рішень. Права органів самоврядування захищаються в судовому порядку.
Відносини найму (оренди) врегульовані главою 58 Цивільного кодексу України, зокрема, статтею 764 цього Кодексу визначено якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму, то, за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця, договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором.
Відповідно до частини 2 статті 759 та частини 2 статті 792 Цивільного кодексу України законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору найму (оренди), а відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Пунктом 1 статті 284 Господарського кодексу України визначено, що строк договору оренди визначається за погодженням сторін. У разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на такий самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Згідно зі статтею 290 Господарського кодексу України відносини, пов'язані з орендою землі як засобу виробництва, регулюються Земельним кодексом України та іншими законами.
Частиною 6 статті 93 Земельного кодексу України також передбачено, що відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Згідно з частиною 1 статті 19 Закону України „Про оренду землі” строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. В силу частини 1 статті 31 цього закону договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі закінчення строку, на який його було укладено.
Щодо поновлення договору оренди земельної ділянки ЗУ „Про оренду землі” містить положення, які не є тотожними відповідним нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.
Стаття 33 вказаного закону передбачає, що після закінчення строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки відповідно до умов договору , має за інших рівних умов переважне право на поновлення договору. У разі поновлення договору оренди землі на новий строк його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі , якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди, то за відсутності письмових заперечень орендодавця протягом одного місяця після закінчення строку договору, він підлягає поновленню на той самий строк і на тих самих умовах , які були передбачені договором. Письмове заперечення здійснюється листом-повідомленням.
Тобто цією нормою не передбачений порядок автоматичного поновлення договору оренди земельної ділянки в разі відсутності заперечень з боку сторін, а лише визначено, що в цьому разі договір підлягає поновленню.
Разом з тим, відповідно до пункту 34 статті 26 , пункту 2 статті 77 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” питання регулювання земельних відносин (у тому числі надання земельної ділянки в оренду та поновлення договору оренди земельної ділянки) вирішується на пленарному засіданні ради - сесії, а спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Таким чином, законодавством передбачено, що способом волевиявлення ради, яка здійснює право власності від імені відповідної територіальної громади, щодо регулювання земельних відносин є прийняття рішення сесії.
Статтею 116 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
В силу статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності до статті 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.
З матеріалів справи не вбачається та позивачем суду не надано доказів на підтвердження того, що відповідачем було прийнято рішення про поновлення договору оренди спірної земельної ділянки.
Зважаючи на те, що необхідною умовою укладення та поновлення договору оренди земельної ділянки, яка перебуває у державній або комунальній власності ,є наявність відповідного рішення органу місцевого самоврядування, зобов'язання цього органу укласти або поновити договір оренди земельної ділянки за відсутності такого рішення є порушенням його виключного , передбаченого Конституцією України , права на здійснення права власності від імені Українського народу та управління землями, яке підлягає захисту.
Згідно зі статтею 43 Господарського процесуального кодексу України господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом.
На підставі вищевикладеного, суд вважає позовні вимоги про визнання договору оренди земельної ділянки, розташованої за адресою: АДРЕСА_1, зареєстрованого в книзі державної реєстрації договорів оренди землі Великобурлуцької селищної ради Великобурлуцького району Харківської області 18.06.2003р., продовженим на 3 роки до 18.06.2009р. необґрунтованими та недоведеними, а отже такими, що не підлягають задоволенню.
Відповідно до статті 44 та статті 49 Господарського процесуального кодексу України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на позивача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 6, 8, 13, 19, 124, 129, 142-145 Конституції України, статтями 116, 124 Земельного кодексу України, статтями 759 та 792 Цивільного кодексу України, статтями 19, 31, 33 Закону України «Про оренду землі», Статтями 26 та 77 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтями 1, 4, 12, 22, 33, 43, 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволені позову відмовити.
Суддя
Повний текст рішення підписано 21 листопада 2008 року.