Справа №:2/121/299/13Головуючий суду першої інстанції:Короткова Л.М.
№ провадження:22-ц/190/6196/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Філатова Є. В.
______________________________________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" жовтня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді:Філатової Є.В.
суддів:Любобратцевої Н.І. Харченко І.О.
при секретарі:Щегловій Н.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовом ОСОБА_5 до ОСОБА_6 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, за апеляційною скаргою представника ОСОБА_6 - ОСОБА_8 на заочне рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 14 лютого 2013 року,
в с т а н о в и л а :
В грудні 2012 року ОСОБА_5 звернулась з позовом до ОСОБА_6 про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, в розмірі 1500 грн. щомісячно на кожну дитину до їх повноліття.
Вимоги мотивовані тим, що на підставі рішення Ялтинського міського суду АР Крим від 13 серпня 2012 року між сторонами розірвано шлюб. Від шлюбу сторони мають двох неповнолітніх дітей, яких утримує позивачка. Відповідач, належним чином своїх батьківських обов'язків не виконує, не приймає участі у вихованні дітей, з квітня 2011 року не надає матеріальної допомоги на утримання дітей.
Заочним рішенням Ялтинського міського суду АР Крим від 14 лютого 2013 року позовні вимоги ОСОБА_5 задоволені; стягнуто з ОСОБА_6 на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2, щомісячно, починаючи з 26.02.2013 року та до досягнення дітьми повноліття, у твердій грошовій сумі в розмірі 1500 грн. на кожну дитину; стягнуто з ОСОБА_6 на користь держави судовий збір 229 грн. 40 коп.; допущено негайне виконання рішення в межах суми платежу за один місяці.
В апеляційній скарзі представник ОСОБА_6 - ОСОБА_8 просить змінити рішення суду та стягнути на користь позивачки аліменти на утримання двох неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частки від доходів відповідача, посилаючись на те, що розмір стягнення визначений судом без дотримання вимог закону та матерального становища відповідача. Суд першої інстанції не врахував, що у теперішній час відповідач зупинив підприємницьку діяльність та не отримує від неї доходів, а постійно працює з мінімальною заробітною платою. Крім того, на утриманні апелянта перебуває непрацездатний батько, який потребує догляду та матеріального забезпечення.
Заслухавши доповідача, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Згідно ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі (3 ст.181 СК України).
Частиною 1 ст. 183 СК України встановлено, що частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Відповідно до ст.184 СК України аліменти у твердій грошовій сумі визначаються у разі, якщо платник має нерегулярний, мінливий дохід, частину доходу одержує в натурі, а також за наявності інших обставин, що мають істотне значення.
Вирішуючи справу, суд визначив аліменти на утримання неповнолітніх дітей на користь позивачки у твердій грошовій сумі, зазначивши, що відповідач є підприємцем та має мінливий дохід. При цьому суд виходив тільки з доводів позивачки.
Втім по справі таких даних не здобуто. З матеріалів справи вбачається, що відповідач працевлаштований та має постійний заробіток, його щомісячний оклад складає 1400грн. (арк.84). Інших доходів у нього не виявлено. Сума стягнення на кожну дитину перевищує його місячний заробіток, що суперечить ч.4 ст.70 Закону «Про виконавче провадження». Тому прохання апелянта визначити розмір аліментів у частці від заробітку ґрунтується на законі та заслуговує на увагу.
Згідно з вимогами ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком, випадків передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Виходячи з сукупності зазначених обставин та на підставі п.п.3,4 частини 1 ст. 309 ЦПК України колегія приходить до висновку про необхідність скасувати рішення, та задовольнити позов частково, визначивши аліменти, що підлягають стягненню з відповідача на користь позивачки на утримання двох малолітніх дітей в розмірі 1/3 частки його щомісячного заробітку (доходу), але не менше встановленого ч.8 ст.181 ЦК України мінімуму для дитини відповідного віку до досягнення повноліття найстаршою дитиною.
Враховуючи наведене і керуючись ст.ст. 303, 304, 309 Цивільного процесуального Кодексу України, колегія суддів,
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу представника ОСОБА_6 - ОСОБА_8 задовольнити частково; заочне рішення Ялтинського міського суду Автономної Республіки Крим від 14 лютого 2013 року змінити, другий абзац резолютивної частини рішення викласти у такій редакції: «стягнути з ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця м. Руставі, Грузія на користь ОСОБА_5 аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_9, ІНФОРМАЦІЯ_2 в розмірі 1/3 частини від усіх видів заробітку, але не менш ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку на кожну дитину, щомісячно, починаючи з 11.12.2012 року, до досягнення найстаршою дитиною повноліття». В решті це ж рішення залишити без змін.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржене в касаційному порядку до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів.
Судді