ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
10 жовтня 2013 року справа № 919/1167/13-г
Суддя господарського суду міста Севастополя Архипенко О.М., розглянувши матеріали позовної заяви Державного професійно-технічного навчального закладу «Севастопольське вище професійне училище засобів зв'язку та інформаційних технологій»
(вул. Вакуленчука, 29, м. Севастополь, 99053)
до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
(АДРЕСА_1)
про стягнення заборгованості у розмірі 26668,47 грн,
ВСТАНОВИВ :
Державний професійно-технічний навчальний заклад «Севастопольське вище професійне училище засобів зв'язку та інформаційних технологій» (далі - позивач) звернувся до господарського суду міста Севастополя (далі - суд) з позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 26668,47 грн.
У відповідності до частини першої статті 58 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) в одній позовній заяві може бути об'єднано кілька вимог, зв'язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами.
В абзаці четвертому пункту 3.12 постанови пленуму Вищого господарського суду України від 26.12.2011 № 18 «Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції» (далі - Постанова пленуму) визначено, що підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Доказами у справі є будь які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору (частина перша статті 32 ГПК України).
Отже, об'єднання в одній позовній заяві кількох вимог можливе, якщо ці вимоги випливають з одних і тих фактичних обставин, і підтверджуються не подібними, а тими самими доказами.
Як вбачається з позовної заяви Державного професійно-технічного навчального закладу «Севастопольське вище професійне училище засобів зв'язку та інформаційних технологій» та доданих до неї матеріалів, предметом заявлених позовних вимог є заборгованість у розмірі 26668,47 грн, а саме:
- 18179,75 грн за договором оренди індивідуально визначеного (нерухомого) майна, яке знаходиться в державній власності №817 від 17.03.2009;
- 8488,72 грн за договором про відшкодування витрат балансоутримувача на утримання орендованого нерухомого майна та надання комунальних послуг орендарю від 25.12.2012 №51/12.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивачем порушено правила об'єднання вимог, оскільки в одній позовній заяві об'єднані вимоги майнового характеру, які випливають з різних фактичних обставин (різні договори), не є похідними одна від одної та не пов'язані між собою одними доказами.
Відповідно до пункту 3.6 Постанови пленуму, якщо позивач порушив правила об'єднання вимог або об'єднання цих вимог перешкоджатиме з'ясуванню прав і взаємовідносин сторін чи суттєво утруднить вирішення спору, суддя має право повернути позовну заяву. Наприклад, господарський суд повинен повернути позовну заяву без розгляду, зокрема, якщо об'єднано вимоги про стягнення сум боргу, який виник з різних договорів.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо порушено правила поєднання вимог або об'єднано в одній позовній заяві кілька вимог до одного чи кількох відповідачів і сумісний розгляд цих вимог перешкоджатиме з'ясуванню прав і взаємовідносин сторін чи суттєво утруднить вирішення спору.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених законом порядку і розмірі.
Сплата судового збору здійснюється в порядку і розмірі, встановленому Законом України «Про судовий збір» (далі - Закон).
Відповідно до частини першої статті 4 Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру судовий збір справляється у розмірі 2 відсотків ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат (підпункт 1 пункту 2 частини другої статті 4 Закону).
Згідно із Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» розмір мінімальної заробітної плати з 01.01.2013 становить 1147,00 грн.
Таким чином, мінімальний розмір судового збору, який позивач повинен сплатити при зверненні до господарського суду з позовною заявою майнового характеру, складає 1720,50 грн (1147 грн * 1,5).
Натомість, позивачем до позовної заяви додано платіжне доручення від 05.07.2013 №271 про сплату судового збору у розмірі 1720,05 грн, що є меншим, ніж передбачено Законом. Зазначене свідчить про те, що позивачем не подано належних доказів сплати судового збору у встановленому розмірі.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 63 ГПК України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
З урахуванням викладеного вище, суд дійшов висновку, що позовна заява Державного професійно-технічного навчального закладу «Севастопольське вище професійне училище засобів зв'язку та інформаційних технологій» подана без додержання вимог частини першої статті 58, пункту 3 частини першої статі 57 ГПК України та відповідно до приписів пунктів 4, 5 частини першої статті 63 ГПК України підлягає поверненню позивачу без розгляду.
Відповідно до частини третьої статті 63 ГПК України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду в загальному порядку після усунення допущенного порушення.
Керуючись пунктами 4, 5 частини першої статті 63, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
у х в а л и в :
Позовну заяву Державного професійно-технічного навчального закладу «Севастопольське вище професійне училище засобів зв'язку та інформаційних технологій» до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 26668,47 грн, - повернути без розгляду.
Суддя О.М.Архипенко