Судове рішення #3255257

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ


вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493


ПОСТАНОВА

Іменем України


29.10.08Справа №2-а-1359/08


Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Єлжової Н.М., Марущенко О.О. за участю

представників  позивача – Ворощук Вікторії Петрівни, Хобта Ірини Юріївни,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом   Ленінського районного центру зайнятості          

до    районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства              

про стягнення заборгованості,

Суть спору: До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим звернувся з адміністративним позовом Ленінський районний центр зайнятості до районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення з районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства на користь Ленінського районного центру зайнятості суму несплачених страхових внесків на випадок безробіття  у сумі 7168,5 гривень.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим  від   04.08.2008 року відкрито провадження в адміністративній справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 04.08.2008 року закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просив стягнути  на користь  Ленінського районного центру зайнятості  суму несплачених страхових внесків на випадок безробіття  у сумі 7168,5 гривень.

У судове засідання відповідач  не з’явився, повідомлений належним чином про час, дату та місце розгляду справи,  клопотання про розгляд справи у його відсутності не надіслав.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд,-

 

ВСТАНОВИВ:


    Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до п.4 ч.1 ст.17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори за зверненнями  суб’єкта  владних повноважень у випадках, встановлених законом.

Пунктом 7 частини 1  статті 3 КАС України  дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює  владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до статті 34 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року забезпечення збору страхових внесків, контроль правильності їх нарахування та своєчасності сплати віднесено до обов'язків Фонду загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття (далі Фонд).

Згідно з частиною другою статті 12 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.

Правовий статус центрів зайнятості визначений Законом України “Про зайнятість населення”№ 803-XII від 01.03.1991 року, статтею 18 якого встановлено, що для реалізації державної  політики  зайнятості  населення, професійної  орієнтації,     підготовки    і перепідготовки, працевлаштування та соціальної  підтримки  тимчасово  не  працюючих громадян  у порядку,  що визначається Кабінетом Міністрів України, створюється   державна   служба   зайнятості,    діяльність   якої здійснюється під керівництвом  Міністерства  праці  та  соціальної політики України,  місцевих  державних  адміністрацій  та  органів місцевого самоврядування.

Державна служба зайнятості складається з: Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України,  центру зайнятості Автономної  Республіки  Крим, обласних,   Київського  та  Севастопольського  міських,  районних, міськрайонних,  міських і районних у  містах  центрів  зайнятості, центрів  організації професійного навчання незайнятого населення і центрів професійної орієнтації населення, інспекцій по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення.

Отже, судом встановлено, що  Ленінський  районний  центр  зайнятості являється установою Державної служби зайнятості, та підпорядковується Міністерству праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, яке відповідно до пункту 1  Положення про Міністерство праці та соціальної політики Автономної Республіки Крим, затвердженого Постановою Ради Міністрів Автономної Республіки Крим від 13.06.2005 року № 249   являється республіканським органом виконавчої влади.

За змістом статей 38, 39 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття” № 1533-III від 02.03.2000 року центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.

Таким чином, судом встановлено, що  Ленінський районний  центр зайнятості, реалізуючи свої завдання та функції у відносинах з фізичними та юридичними особами являється органом виконавчої влади та, відповідно, суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до п. 5,6 абзацу 3 частини 2 статті 12 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття; представляють інтереси Фонду в судових та інших органах.

Судом встановлено, що центри зайнятості населення відносяться до робочих органів виконавчої дирекції Фонду, у той же час повноваження центрів зайнятості також визначені абзацом 11 частини 1 пункту 2  статті  19 Закону України “Про зайнятість населення”№ 803-XII від 01.03.1991 року, відповідно до якого Державна служба зайнятості має право  стягувати з підприємств, установ і організацій, незалежно від  форм  власності, суми прихованих або занижених обов'язкових зборів  та  недоїмок до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування  України на випадок безробіття.

Можливість вирішення спорів, які виникають у зв’язку зі застосуванням Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”саме  у судовому порядку, визначена статтею 39 зазначеного Закону.

Крім того, згідно з п.9.11 Інструкції про порядок  нарахування та сплати внесків на загальнообов’язкове  державне соціальне страхування України на  випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов’язкового  державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України  16.01.2001 р. № 30/5221 (надалі –Інструкція) усі  спірні  питання,  що  виникають   між платниками страхових   внесків   та  органами  Фонду  з  приводу  нарахування страхових  внесків,   пені,   стягнення   недоїмки,   штрафів   та адміністративних стягнень, вирішуються в судовому порядку.  Подавати  позовні  заяви  та представляти інтереси Фонду щодо стягнення  страхових  внесків,  пені і штрафів у судах мають право Державний центр зайнятості, центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні,  Київський  та  Севастопольський  міські, районні, міськрайонні,  міські  та  районні  у  містах  центри  зайнятості.

Таким чином, судом встановлено, що Ленінський районний центр зайнятості, являючись суб’єктом владних повноважень,  відповідно до законодавства має право подавати до суду позовні заяви до фізичних та юридичних осіб щодо стягнення  страхових  внесків  на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття,  пені і штрафів.

Порядок нарахування і сплата внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття визначені Законом України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року, Законом України “Про зайнятість населення”№ 803-XII від 01.03.1991 року, Законом України від 11.01.2001 року № 2213-III "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування", Інструкцією про порядок  нарахування та сплати внесків на загальнообов’язкове  державне соціальне страхування України на  випадок безробіття і обліку їх надходження у Фонд загальнообов’язкового  державного соціального страхування на випадок безробіття, затвердженою Наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 339 від 18.12.2000р., зареєстрованим у Міністерстві юстиції України  16.01.2001 р. № 30/5221.

Згідно зі ст.2 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року страхування на випадок  безробіття здійснюється за принципами  обов'язковості страхування   на   випадок   безробіття всіх  працюючих на умовах трудового договору  (контракту)  та  на  інших підставах, передбачених  законодавством   про  працю.

Відповідно до ч.1 статті 4  Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року         страхуванню  на  випадок безробіття підлягають особи,  які працюють на умовах трудового договору (контракту).    

Згідно з ч.2 ст.35 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року  роботодавець зобов'язаний своєчасно та в повному розмірі сплачувати страхові внески;   надавати    виконавчій    дирекції   Фонду відомості      в установленому порядку про прийняття на роботу працівників; заробітну плату працівників, сплату страхових  внесків,  у   тому   числі   застрахованими особами.

Пунктом 1.3. Інструкції передбачено, що роботодавцями  являються власники підприємств, установ, організацій або уповноважені ними органи та фізичні особи, які використовуються найману працю.

Судом встановлено, що районне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства являється юридичною особою, зареєстрованою 29.09.2003 року  Ленінською районною державною адміністрацією АР Крим відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 09/2-6-06/1888 від 01.03.2003 року, довідки Відділу Статистики у Ленінському районі Головного управління статистики в АР Крим від 09.09.2008 року № 707, свідоцтва про держвну реєстрацію (перереєстрацію) суб’єкта підприємницької діяльності – юридичної особи.

Відповідно до абзацу 3 частини 2 ст.4 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття” N 1533-III від 02.03.2000 року  роботодавці юридичні особи набувають статусу платника страхових  внесків  до Фонду з дня взяття їх на облік.

Судом встановлено, що відповідач зареєстрований як платник внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття у Ленінському районному центрі зайнятості 29.09.2003 року за № 11503722.

Таким чином, суд приходить до висновку,що відповідно до ч.2 ст.4 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року  відповідач набув статусу платника страхових  внесків  до Фонду  загальнообов'язкового  державного  соціального  страхування України  на  випадок безробіття з дня реєстрації, а саме з 29.09.2003 року.

Відповідно до статті 17 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року   роботодавці  та  застраховані  особи  сплачують страхові внески  один  раз  на  місяць  в  день  одержання  роботодавцями в  установах банків коштів на оплату праці. Зазначена норма знайшла своє відображення в п. 5.3., 5.11 Інструкції.

Відповідно до абзацу 2 пункту 2 статті 1 Закону України від 11.01.2001 року № 2213-III "Про розмір внесків на деякі види загальнообов'язкового державного соціального страхування" встановлені розміри внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття для роботодавців - 1,3 відсотка суми фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, що включають витрати на виплату основної та додаткової заробітної плати, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України "Про оплату праці", та підлягають обкладанню податком з доходів фізичних осіб.

Таким чином, відповідач був зобов’язаний з 29.09.2003 року щомісячно в день виплати заробітної плати найманим працівникам сплачувати страхові  внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття.

Відповідно до  п. 6.7. Інструкції роботодавці  щокварталу  складають  у  двох  примірниках розрахункову  відомість  про нарахування і перерахування страхових
внесків  до  Фонду  загальнообов'язкового  державного  соціального страхування  України  на  випадок  безробіття,  один екземпляр   якої  подається  до  центру  зайнятості  у  якому  він перебуває на обліку до 20 числа місяця, наступного за  звітним  періодом.

Судом встановлено, що районним підприємством  водопровідно-каналізаційного господарства 16.07.2008 року до Ленінського районного центру зайнятості надана розрахункова відомість про нарахування і перерахування страхових внесків  до Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття   за   другий квартал 2008 року. В відомості зазначено, що залишок заборгованості на кінець звітного періоду складає  88626,57 гривень, у томі числі  недоїмка зі сплати страхових внесків в розмірі 76224,03  гривень; пеня в розмірі 6639,97  гривень  та  суми страхових внесків, строк сплати яких не настав в розмірі  5762,57 гривень.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача за  другий  квартал 2008 року  складала 82864,00 гривень. Даний факт також підтверджується розрахунком позовних вимог за позовом Ленінського районного центру зайнятості до районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення   несплаченої  суми страхових внесків станом на 01.07.2008 року.

Але судом встановлено, що заборгованість в розмірі 75695,5  гривень раніше була стягнута на користь позивача, що підтверджується рішенням Господарського суду АРК від 22.02.2005 року про стягнення заборгованості в розмірі 8647,38 гривень, рішенням Господарського суду АРК від 23.01.2006 року – в розмірі 22360,80 гривень, постановою Господарського суду АРК від 25.10.2007 року – в розмірі  11139,97 гривень, рішенням Господарського суду АРК від 13.11.2006 року про стягнення заборгованості в розмірі 12318,12 гривень, постановою Господарського суду АРК від 28.01.2008 року – в розмірі 14933,31 гривень, постановою Господарського суду АРК від 07.04.2008 року – в розмірі  6295,92 гривень.                                      

Приймаючи до уваги, що зазначена заборгованість, яка стягнута з відповідача, відображена в Акті звірки взаємних розрахунків  між  Ленінським районним центром зайнятості  та районним  підприємством водопровідно-каналізаційного господарства, вона має бути врахована при визначенні суми заборгованості станом на день розгляду справи.

Таким чином, остаточна сума заборгованості відповідача станом на 01.07.2008 року, яка підлягає стягненню, складає  7168,50 гривень (82864,00 – 75695,5 гривень).

Згідно з ч.3 ст.35 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року  достовірність зазначених у документах даних  перевіряється виконавчою дирекцією Фонду. У разі їх недостовірності роботодавець добровільно чи  на  підставі  рішення  суду  повинен  відшкодувати страховику заподіяну шкоду.  

Відповідно до п. 5,6 абзацу 3 частини 2 статті 12 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття. За змістом статей 38, 39 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року  центрам зайнятості надано право контролю за належною сплатою страхових внесків і стягнення відповідної заборгованості та адміністративно-господарських санкцій.

Також, відповідно до розрахунку позовних вимог за позовом Ленінського районного центру зайнятості до районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства про стягнення   несплаченої  суми страхових внесків станом на 01.07.2008 року заборгованість відповідачем в розмірі 7168,50 гривень  не сплачена.  

Відповідно до ч.2 статті 38 Закону України  “Про загальнообов'язкове державне соціальне   страхування на випадок безробіття”N 1533-III від 02.03.2000 року    не  сплачені  в  строк  страхові  внески,  пеня  і   штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку. Строк давності  у  разі стягнення страхових внесків,  пені та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.

Таким чином, позовні вимоги являються обгрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються. Тому судові витрати по справі не підлягають стягненню з відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 160-163, 167  Кодексу  адміністративного судочинства України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з районного підприємства водопровідно-каналізаційного господарства (ідентифікаційний код 32351926, адреса 98200, АР Крим, Ленінський район, смт Леніне,вул.Трудова,8 ) з р/р 26008015 в КРД АППБ «Аваль» МФО 324021, ОКПО 32351926 та інших р/р   на користь Ленінського районного центру  зайнятості  на р/р 37173001000420 УГК в АР Крим МФО 824026, ОКПО 20708637 заборгованість зі сплати страхових внесків  станом на 01.07.2008 року в розмірі 7168,50 гривень.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня проголошення у разі неподання заяви про апеляційне оскарження (апеляційної скарги).

          Якщо після подачі заяви про апеляційне оскарження апеляційна скарга не подана, постанова набуває законної сили через 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Протягом 10 днів з дня  проголошення через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим до  Севастопольського апеляційного адміністративного  суду може бути подана заява про апеляційне оскарження, після подачі якої протягом 20 днів може бути подана апеляційна скарга.

          Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження (10 днів).


 


Суддя  Окружного

адміністративного суду

Автономної Республіки Крим                                          Трещова О.Р.


           

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація