Судове рішення #32500196

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


01 жовтня 2013 року Справа № 904/1572/13-г

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

Дроботової Т.Б. - головуючого, Волковицької Н.О., Рогач Л.І.

за участю представників сторін:

позивачаОвчинніков Б.С., представник за дов. від 01.01.2013р.

відповідача Масюк О.В., представник за дов. від 02.01.2013р.

розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргуДержавного підприємства "Придніпровська залізниця"

на постановувід 22.07.2013 року Дніпропетровського апеляційного господарського суду

у справі№ 904/1572/13-г господарського суду Дніпропетровської області

за позовомДержавного підприємства "Придніпровська залізниця"

до Публічного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат"

простягнення 102 576,72 грн.

ВСТАНОВИВ:

У лютому 2013 року Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулось до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Публічного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" про стягнення 102 576,72 грн. плати за користування вагонами.

Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 13.05.2013 року (суддя Кеся Н.Б.) позов задоволено. Присуджено до стягнення з Публічного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" на користь Державного підприємства "Придніпровська залізниця" 102 576,72 грн. плати за користування вагонами та відповідні витрати по сплаті судового збору.

Судове рішення вмотивоване порушенням відповідачем порядку прийняття вагонів, що зумовило затримку вагонів на станціях підходу.

За апеляційною скаргою Публічного акціонерного товариства "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" судове рішення переглянуте в апеляційному порядку і постановою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.07.2013 року (головуючий суддя Орєшкіна Е.В., судді Прудніков В.В., Широбокова Л.П.) скасоване та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовлено повністю.

В обгрунтування постанови апеляційний суд вказав, що в момент видання наказу про затримку вагонів, на станції призначення наявна була приймально-відправна колія, що не позбавляло можливості здійснювати прийом вагонів.

Не погоджуючись з прийнятою постановою апеляційного господарського суду, Державне підприємство "Придніпровська залізниця" звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову по справі скасувати та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Публічне акціонерне товариство "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" надало відзив на касаційну скаргу, в якому просить постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.07.2013 року залишити без змін, а касаційну скаргу Державного підприємства "Придніпровська залізниця" залишити без задоволення.

Обговоривши доводи касаційної скарги, заслухавши суддю - доповідача та присутніх у судовому засіданні представників сторін, перевіривши в межах вимог статей 108, 1117 Господарського процесуального кодексу України наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні та постанові у даній справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, 12.04.2007 року між Державним підприємством "Придніпровська залізниця" та ВАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" - власником колії, правонаступником якого є Публічне акціонерне товариство "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" було укладено тимчасову угоду № ПР/М-07-2/14-НЮдч про експлуатацію залізничної під'їзної колії відповідача, яка примикає до станцій Терни і Рядова Придніпровської залізниці (т.1, а.с. 30-37). Зазначена тимчасова угода регулює взаємовідносини позивача та відповідача щодо подачі та забирання вагонів.

На станціях Грекувата та Савро Придніпровської залізниці, відповідно до п.п.9, 10 Правил користування вагонами і контейнерами, вагони були затримані за наказами № 225 від 23.08.2012 року та № 256 від 29.08.2012 року через зайнятість колій на станції призначення Терни Придніпровської залізниці, у зв'язку з неприйняттям попередніх вантажів відповідачем на свою під'їзну колію (т.1, а.с. 74-75).

За цим фактом станцією Грекувата Придніпровської залізниці складено акт про затримку вагонів форми ГУ-23а № 2 від 23.08.2012 року та станцією Савро Придніпровської залізниці складено акт № 10 від 29.08.2012 року та розраховано плату за користування вагонами, яка включена до відомостей форми ГУ- 46 № 11099405 (т.1, а.с. 84-85). Згідно розрахунку позивача, розмір плати за користування вагонами складає 102 576,72 грн., які підписані представником відповідача із запереченням: "З нарахованою сумою не згідний; ПАТ "Північний гірничо-збагачувальний комбінат" могло прийняти вагони на під`їзну колію".

Скасовуючи рішення місцевого суду та відмовляючи у задоволенні позовних вимог апеляційний господарський суд, виходив з наступного.

Згідно статті 119 Статуту залізниць України затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.04.1998 № 457 за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами.

Порожні власні або орендовані вагони, які перевозяться за повними перевізними документами зі сплатою провізної плати, мають статус "вантажу", що залізниця зобов'язана доставити на станцію призначення у цілості та збереженості і видати їх одержувачу, зазначеному в накладній, а одержувач має щодо залізниці права та обов'язки, передбачені Статутом залізниць України, зокрема, обов'язок отримати їх від залізниці, а у разі несвоєчасного приймання вагонів - сплатити плату за користування вагонами, які знаходяться на коліях залізниці, та збір за зберігання у розмірах, встановлених Тарифним керівництвом №1.

Згідно пунктом 3 Правил користування вагонами і контейнерами затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 25 лютого 1999 року N 113, облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станціях відправлення та призначення за Відомістю плати за користування вагонами форми ГУ-46, яка складається на підставі Пам'яток про подавання/забирання вагонів форми ГУ-45, Актів про затримку вагонів форми ГУ-23а, Актів загальної форми ГУ-23.

Відповідно до статті 121 Статуту залізниць України вантажовідправник, вантажоодержувач, порт звільняються від плати за користування вагонами і контейнерами: а) якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинними положеннями заборонено виконувати вантажні роботи; б) у разі подання залізницею вагонів (контейнерів) у кількості, що перевищує максимальну переробну спроможність навантажувальних і розвантажувальних пунктів відправника і одержувача; в) у інших випадках, передбачених Правилами.

Згідно із пунктом 16 Правил користування вагонами і контейнерами, вантажовласник звільняється від плати за користування вагонами і контейнерами: а) якщо затримка вагонів або контейнерів виникла через стихійне лихо, що спричинило припинення руху на залізничних під'їзних коліях, а також через стихійне лихо або аварію на підприємстві, внаслідок яких згідно з чинними положеннями заборонено виконувати вантажні роботи; б) у разі подання локомотивом залізниці вагонів і контейнерів на фронти навантаження (вивантаження) у кількості, що перевищує їх максимальну переробну спроможність. Вказана максимальна переробна спроможність визначається за договором між залізницею і вантажовласником; в) у разі затримки прийняття залізницею вагонів, які пред'явлено їй до здачі, з причин, що залежать від залізниці. Час такої затримки зазначається у графі "Примітки" Пам'ятки про подавання/забирання вагонів, цей час виключається із загального часу користування вагонами (контейнерами). Причина звільнення від плати за користування вагонами і контейнерами зазначається у графі "Примітки" відомості плати за користування вагонами (контейнерами).

Судом апеляційної інстанції встановлено, що згідно з Положенням зайнятості колій по станції Терни Придніпровської залізниці на момент видання наказу про затримку вагонів № 256 від 29.08.2012 року колія № 3 була вільна.

Крім цього, зазначена колія, згідно Єдиного технологічного процесу роботи під'їзної колії ПАТ "Північний ГЗК" і станцій примикання Терни і Рядова Придніпровської залізниці, є приймально-відправною для приймання непарних та відправлення парних вантажних поїздів місткістю у 57 вагонів (кількість спірних вагонів - 56). Тобто апеляційний суд дійшов обґрунтованого та законного висновку, що в даному випадку затримка вагонів не залежала від відповідача.

Таким чином, матеріали справи свідчать, апеляційним господарським судом в порядку статті 43, 101 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно і об'єктивно розглянуто в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; досліджено, встановлено та надано юридичну оцінку наданим сторонами доказам та дійшов обґрунтованого висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

Твердження заявника про порушення судом норм матеріального та процесуального права не знайшли свого підтвердження, суперечать матеріалам справи та зводяться до переоцінки доказів, в тому числі наданих додатково за клопотанням від 01.10.2013 року, що відповідно статті 1117 Господарського процесуального кодексу України не входить до компетенції касаційної інстанції, в зв'язку з чим підстав для зміни чи скасування постанови у даній справі колегія суддів не вбачає.

На підставі викладеного, керуючись статтями 1115, 1117, пунктом 1 статті 1119, статтею 11111, Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України


П О С Т А Н О В И В:


Постанову Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 22.07.2013 року у справі № 904/1572/13-г господарського суду Дніпропетровської області залишити без змін.

Касаційну скаргу Державного підприємства "Придніпровська залізниця" залишити без задоволення.


Головуючий суддя Т. Дроботова


С у д д і Н. Волковицька


Л. Рогач


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація