Судове рішення #32472556

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ



ПОСТАНОВА

Іменем України




15 серпня 2013 рокуСправа №827/1387/13-а

10 год.52 хв.

м. Севастополь


Окружний адміністративний суд міста Севастополя в складі:

головуючого судді - Мінько О.В.;

при секретарі - Матвєєвої М.С.,



розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Севастополі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі, 3-я особа Товариство з обмеженою відповідальністю "Сезам ЛТД" про визнання протиправною та скасування реєстрації декларації про початок будівельних робіт,


ВСТАНОВИВ:


ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі та просить визнати протиправною та скасувати реєстрацію відповідачем Декларації про початок будівельних робіт від 23.07.2012. № СТ08312124841 на земельної ділянці площею 0,10 га яка розташована за адресою м. Севастополь, вул. Дм. Ульянова, 2, що подана 19.07.2012 Товариством з обмеженою відповідалністю "Сезам ЛТД".

Позовні вимоги обгрутовані тим, що зареєстрована відповідачем декларація ТОВ"Сезам ЛТД" про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці площею 0,10 га за адресою м.Севастополь, вул. Дм. Ульянова, 2 містить відомості, які не відповідають дійсності та реєстрацію декларації проведено з порушенням норм діючого законодавства чим порушені законні права та інтереси позивача. У позові позивачем зазначено, що права як мешканця розташованої поруч будівлі будут у подальшому порушені внаслідок будівництва багатоповерхового житлового будинку.

Позивач в судове засіданн не зявився, про день част та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи за його відсутностю.

Відповідач явку повноважного представника не забеспечив про день част та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неприбуття або про поважність причин неприбуття в судове засідання представника суд не повідомив.

Третя особа явку повноважного представника не забеспечив про день част та місце розгляду справи повідомлений у встановленому законом порядку.

Суд, встановивши обставини у справі, дослідивши докази, вважає що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

ОСОБА_1 є мешканцем квартири АДРЕСА_1.

Встановлено, що 23 липня 2012 р. відповідачем проведено реєстрацію Декларації від 19.07.2013 р. про початок виконання будівельних робіт на земельній ділянці, яка розташована у м. Севастополі по вул. Дм. Ульянова, 2, поданої Товариством з обмеженою відповідальністю "Сезам ЛТД ".

Відповідно до статті 4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 № 2806 (далі Закон № 2806), порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання центральними органами виконавчої влади, їх територіальними (місцевими) органами встановлюється Кабінетом Міністрів України за поданням відповідного дозвільного органу, погодженим з уповноваженим органом, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Порядок видачі документів дозвільного характеру або відмови в їх видачі, переоформлення, видачі дублікатів, анулювання, видача або відмова у видачі яких законами України віднесена до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням за погодженням з територіальними (місцевими) органами центральних органів виконавчої влади, що здійснюють регулювання у відповідній сфері, та територіальними органами уповноваженого органу, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Частиною першою статті 31 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" від 17.02.2011 № 3038 (далі Закон № 3038) встановлено, що проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Згідно частини 1 статті 34 Закону № 3038, замовник має право виконувати будівельні роботи після: направлення замовником повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - інспекції державного архітектурно-будівельного контролю) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт або отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України. Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України; реєстрації відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю декларації про початок виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорій складності; видачі замовнику відповідною інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорій складності.

Відповідно частин 1, 3 статті 36 Закону № 3038, право на виконання підготовчих робіт (якщо вони не були виконані раніше згідно з повідомленням або зареєстрованою декларацією про початок виконання підготовчих робіт) і будівельних робіт на об'єктах, що належать до I - III категорій складності, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд надається замовнику та генеральному підряднику чи підряднику (у разі якщо будівельні роботи виконуються без залучення субпідрядників) після реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт.

Форма декларації про початок виконання будівельних робіт, порядок її подання та реєстрації, форма повідомлення про зміну даних у зареєстрованій декларації визначаються Кабінетом Міністрів України.

Виконання будівельних робіт визначені Порядком виконання будівельних робіт, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 квітня 2011 року № 466 (далі Порядок № 466).

Відповідно пункту 1 Порядку № 466, будівельні роботи це роботи з нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту.

Згідно пунктів 2, 3 Порядку № 466, будівельні роботи можуть виконуватися замовником після отримання документа, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, або договору суперфіцію та: подання замовником за формою згідно з додатком 1 повідомлення про початок виконання будівельних робіт Державній архітектурно-будівельній інспекції або її територіальному органу (далі - Інспекція) за місцезнаходженням об'єкта будівництва - щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта, які не потребують реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт (далі - декларація) або отримання дозволу на виконання будівельних робіт, відповідно до переліку об'єктів, будівництво яких здійснюється після надіслання повідомлення про початок виконання будівельних робіт; реєстрації відповідною Інспекцією декларації - щодо об'єктів будівництва, що належать до I - III категорії складності; видачі замовнику Інспекцією дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів будівництва, що належать до IV і V категорії складності.

Зазначені в абзацах другому - четвертому пункту 2 цього Порядку документи, що надають право на виконання будівельних робіт, є чинними до завершення будівництва .

Відповідно пункту 8 Порядку № 466, реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності". Декларація приймається у дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації проводить Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Пунктом 9 Порядку № 466, визначено, що замовник (його уповноважена особа) заповнює і подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 2. Один примірник після проведення реєстрації повертається замовнику, другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала. Замовник згідно із законом відповідає за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації.

Згдіно частини 4 статті 36 Закону № 3038, Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю відмовляють у реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт, якщо декларація подана чи оформлена з порушенням встановлених вимог. Рішення про відмову в реєстрації декларації про початок виконання будівельних робіт приймається у строк, передбачений для реєстрації декларації.

Відповідно пунктів 10, 11, 12 Порядку № 466, інспекція протягом п'яти робочих днів з дня надходження декларації перевіряє повноту даних, зазначених у декларації та реєструє її. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її замовнику з обґрунтуванням причин повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що спричинили повернення декларації, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.

З системного аналізу норм діючого законодавства вбачається, що для здійснення будівельних робіт замовник (його уповноважена особа) повинен подати (надіслати рекомендованим листом) відповідну декларацію до Державної архітектурно-будівельної інспекції України, її територіального органу за місцезнаходженням об'єкта, та у випадку відсутності підстав для реєстрації, Інспекція повинна здійснити реєстрацію декларації про початок виконання будівельних робіт.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 р. по адміністративній справі № 827/458/13-а у задоволенні позову Органу самоорганізації населення "Квартальний комітет "Ульяновські двори" до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі про визнання протиправною та скасування декларації про початок виконання будівельних робіт, поданою 19.07.2012 р. ТОВ "Сезам ЛТД", який був поданий з тіх самих підстав, відмовлено. Постанова набрала законної сили.

Згідно частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарської справи, що набрало законної сили, не доказується при огляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Зазначеною постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду встановлено, що ТОВ "Сезам ЛТД" набуло право на земельну ділянку, що розташована в районі вул. Д.Ульянова, 2, площею 0,1000 га в м. Севастополі на підставі рішення Севастопольської міської ради від 13.02.2008 р. № 3713 "Про затвердження переліку земельних ділянок, право оренди на яки реалізується на конкурсних засадах в формі аукціону".

Земельна ділянка віднесена до категорії - землі житлової та громадської забудови, цільове призначення земельної ділянки - для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими об'єктами соцкультпобуту.

У висновку Державної експертизи землевпорядної документації зазначено, що проект землеустрою погоджений у встановленому порядку. Зокрема, надані висновки Головного управління земельних ресурсів в м.Севастополі, Управління містобудування і архітектури, Севастопольської міської санепідемстанції, Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Севастополі, відділу Державної служби охорони культурної спадщини управління культури СМДА, додатково наданий висновок Національного заповіднику "Херсонес Таврійський".

Отже, 19.07.2012 р. ТОВ "Сезам ЛТД" здало на реєстрацію до Інспекції декларацію про початок виконання будівельних робіт, яка у встановленому порядку була зареєстрована 23.07.2012 р.

Відповідно пункту 8 статті 36 Закону № 3038 та пункту 8 Порядку виконання підготовчих робіт, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 466, замовник несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації. Надання будь-яких документів під час перевірки правильності заповнення декларації не передбачено законодавством.

Відповідно частини 1 статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Частиною 2 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог.

Так, зі змісту адміністративного позову та додаткових письмових пояснень вбачається, що однією з підстав для звернення з позовом до суду є той факт, що позивач фактично не погоджується із самим фактом забудови спірної земельної ділянки. Позивачем зазначено, що будивництво в районі вул. Дм. Ульянова та пр. Гагаріна суттево погіршит умови його проживання та знизит ринкову вартість належної йому нерухомості.

Судом зазначається, що спірна земельна ділянка, з належним чином розробленою землевпорядною документацією була виставлена власником - Севастопольською міською радою на аукціон. Цільове призначення земельної ділянки - для будівництва багатоквартирного будинку також було визначено власником.

Згідно статті 18 Закону України "Про планування і забудову територій" при здійсненні планування і забудови територій на місцевому рівні врахування громадських інтересів полягає у визначенні потреби територіальної громади в територіях, необхідних для розташування, утримання об'єктів житлово-комунального господарства, соціальної, інженерно-транспортної інфраструктури. Для врахування громадських і приватних інтересів виконавчі органи місцевих рад, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації в межах повноважень, визначених законом: протягом двох тижнів після прийняття рішення про розроблення відповідної містобудівної документації, місцевих правил забудови повідомляють через засоби масової інформації про початок їх розроблення, а також про форми, місце і строк подання фізичними та юридичними особами пропозицій щодо цієї документації; протягом місяця після завершення розроблення відповідної містобудівної документації, місцевих правил забудови повідомляють через засоби масової інформації про місце їх розгляду, форми, місце і строк подання пропозицій (зауважень), порядок їх обговорення; оприлюднюють через засоби масової інформації рішення про затвердження містобудівної документації, місцевих правил забудови та змін до них, а також дають роз'яснення про їх зміст; інформують про правові, економічні та екологічні наслідки планування території, а також про порядок врахування законних інтересів та вимог власників або користувачів земельних ділянок, будівель, споруд, що оточують місце будівництва.

Відповідно статті 25 Закону України "Про архітектурну діяльність" громадяни та громадські організації, які не беруть безпосередньої участі у створенні об'єктів архітектури, мають право: одержувати в органах влади інформацію щодо підготовки і прийняття рішень з планування, забудови та реконструкції населених пунктів, окремих територій і конкретних об'єктів архітектури, додержання при цьому вимог законодавства про збереження пам'яток історії та культури, довкілля; брати участь в обговоренні архітектурних рішень проектів у встановленому порядку.

Отже, врахування громадських і приватних інтересів під час забудови територій на місцевому рівні відбувається шляхом громадських обговорень, подання пропозицій (зауважень).

Позивачем не надано доказів, які б свідчили про визнання незаконними рішень органу місцевого самоврядування при вирішенні ним питання про цільове призначення спірної земельної ділянки, при формуванні землевпорядної документації, узгодженні її із компетентними органами, про виставлення земельної ділянки на аукціон, про затвердження результатів аукціону.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 р. зазначено, що у суду відсутні правові підстави вирішувати питання щодо порушення прав позивача у майбутньому при забудові спірної земельної ділянки шляхом скасування зареєстрованої у встановленому законом порядку декларації на початок будівельних робіт.

Також те, що у позивача відсутні повноваження та компетенція контролюючих органів, які, в силу закону повинні контролювати порядок здійснення проектування об'єктів, експертизу проектів будівництва, хід будівних робіт.

Приписами Закону України "Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності" (в редакції закону від 20.11.2012 р.) читко визначені органи, яки здійснюють контроль за дотриманням суб'єктами містобудування відповідних законів, будівельних норм та правил та відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності».

Вказані доводи апеляційного суду повністю узгоджуються з матеріалами цієї справи.

Як вже зазначалося, відповідно письмових пояснень позивача, позивач вважає, що його права порушені тім, що будівництво ТОВ "Сезам ЛТД" будинку суттево погіршить умови йогої проживання, знизить риночку вартість належного йому нерухомого майна, та позивач буде позбавлений можливості сумісно з іншими власниками будинку АДРЕСА_3 оформити права на прибудинкову територію дома.

Проте жодного доказу в підтвердження обставин позивачем не надано, отже, фактичні обставини, на які посилається позивач, мають вірогідний характер та стосуються відносин, яки ймовірно відбудуться у майбутньому.

Постановою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 29.05.2013 р. встановлено, що "суд не може погодитись з доводами позивача, що у п. 14 Декларації замовником внесена недостовірна інформація стосовно площі забудови, оскільки наявними в матеріалах справи письмовими доказами не підтверджується, що площа забудови складає саме 0,3000 га. Більш того, вся наявна землевпорядна та інша документація свідчить про те, що будівництво багатоквартирного житлового будинку буде проведено на земельній ділянці площею 0,1000 га.

Безпідставними є також посилання на недостовірність інформації, що міститься в п. 13 Декларації (про відсутність містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки площею 0,10 га. за адресою м. Севастополь, вул. Дм. Ульянова, 2) оскільки суду було надано копію містобудівних умов та обмеження забудови земельної ділянки.

Крім того, судовою колегією безперечно встановлено, що ТОВ "Сезам ЛТД" у порядку, встановленому статтею 39-1 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" було повідомлено Інспекцію ДАБК в м.Севастополі про виявлення технічних помилок у декларації про початок будівельних робіт, які у встановленому порядку були усунути, про що не заперечувалось у судовому засіданні відповідачем.

Вивчивши наявні докази в їх сукупності, судова колегія в результаті розгляду справи № 827/458/13-а дійшла висновку про те, що у даних правовідносинах у позивача відсутнє право на оскарження дій Інспекції ДАБК у м.Севастополі щодо реєстрації Декларації про початок будівельних робіт, наданою ТОВ "Сезам ЛТД".

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи зазначене, наведену позицію Севастопольського апеляційного адміністративного суду щодо порушення прав та інтересів позивача, те, що позивачем не було надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували порушення його охоронюваних законом прав та інтересів та норм чинного законодавства України при проведенні державної реєстрації Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м. Севастополі Декларації про початок будівельних робіт від 23.07.2012 р. № СТ08312124841 на земельної ділянці площею 0,10 га за адресою: м. Севастополь, вул. Дм. Ульянова, 2, що подана 19.07.2012 р. ТОВ "Сезам ЛТД", оцінюючи у сукупності встановлені обставини та перевівши наявні в матеріалах справи докази суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-


ПОСТАНОВИВ:


У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, та може бути оскаржена до Севастопольського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України повний текст постанови складено та постанова підписана 20.08.2013 року.

Постанова не набрала законної сили.


Суддя О.В. Мінько






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація