КИЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ПОЛТАВИ
Справа №552/6268/13-к
Провадження № 1-кп/552/323/13
В И Р О К
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30.09.2013 року Київський районний суд м. Полтави в складі:
головуючого судді Антонова А.В.,
при секретарі Кононенко О.П.,
за участю прокурора Коваленко Д.А.,
та обвинувачених ОСОБА_1, ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві кримінальне провадження про обвинувачення:
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючої бухгалтером ТОВ «Будінвест-Інжинирінг», не заміжньої, раніше не судимої, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4/24ААДРЕСА_1,
у вчиненні злочину, передбаченого ст. ст.191 ч.3, 366 ч.1 КК України,
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_6, українки, громадянки України, ІНФОРМАЦІЯ_7, не працюючої, пенсіонерки, не заміжньої, раніше не судимої, проживаючої за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_8,
у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 191 ч.3, 366 ч.1 КК України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, перебуваючи на посаді голови дільничної виборчої комісії, а ОСОБА_2, перебуваючи на посаді секретаря дільничної виборчої комісії № 531174 одномандатного виборчого округу № 145 з виборів народних депутатів України 2012 року, розміщеної за адресою: м. Полтава, провулок Хорольський, 3 в приміщенні бібліотеки-філії №7, являлись особами, тимчасово спеціально уповноваженою на виконання функцій держави щодо організації підготовки, проведення відповідних виборів, підрахунку голосів виборців, а також забезпечення додержання та однакового застосування законодавства. Відповідно до вимог Закону України «Про вибори народних депутатів» від 17.11.2011 року ОСОБА_1, спільно з секретарем дільничної виборчої комісії ОСОБА_2 забезпечували законний порядок проведення виборів, мала реальну можливість впливати на їх хід, його рішення, прийняті в межах повноважень, було обов'язковими для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу, тому у зв'язку з цим вона виконувала функції представника влади.
Крім того, ОСОБА_1, виконуючи обов'язки голови ДВК № 531174 здійснювала організаційно-розпорядчі функції відповідно до фактично виконуваної роботи та відповідно до вимог ч.1 ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів».
Так, основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, а в разі його відсутності - заступником голови чи у разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Зважаючи на викладене, ОСОБА_1 являється службовою особою та керуючись наданими їй повноваженнями, правами та обов'язками, вчинила службовий злочин.
Згідно ст. 33 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.2011 року №4061 -VI, виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії. Засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. З ст. 47 Закону України «Про вибори народних депутатів» від 17.11.2011 року, про те, що членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку і проведення виборів депутатів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку встановленому Центральною виборчою комісією. При цьому згідно порядку нарахування та виплати одноразової грошової винагороди членам окружних і дільничних виборчих комісій з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії №108 від 12 липня 2013 року, а саме розділу 2 частини 1: «одноразова грошова винагорода членам виборчих комісій нараховується та виплачується виключно за наявності загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної окружної виборчої комісії, згідно з прийнятим виборчою комісією рішенням тим членам комісії, які брали активну участь у її роботі, незалежно від того, на платній чи на не платній основі вони працюють у відповідній комісії». Окрім того, згідно розділу 2 частини 2 зазначеного Порядку «розмір одноразової грошової винагороди членам виборчої комісії визначається на засіданні цієї комісії за поданням її голови і залежить від особистого внеску кожного члена комісії у її діяльність, про що приймається відповідне рішення».
Так, ОСОБА_1, достовірно знаючи вказані вимоги закону про те, що членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку і проведення виборів депутатів, може бути нарахована та виплачена одноразова грошова виплата в порядку встановленому Центральною виборчою комісією, являючись головою дільничної виборчої комісії №531174 одномандатного виборчого округу № 145 з виборів народних депутатів України 2012 року, шляхом зловживання своїм службовим становищем, всупереч вимогам чинного законодавства, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, діючи з прямим умислом, з корисливих мотивів, з метою отримання одноразової грошової винагороди, яка була виділена їй та членам дільничної виборчої комісії, в листопаді 2012 року, без проведення засідання виборчої комісії та без складання відповідного протоколу засідання, за попередньою змовою із секретарем дільничної виборчої комісії №531174 ОСОБА_2, будучи службовими особами, не провівши засідання даної дільничної виборчої комісії про розподіл одноразової грошової винагороди між її членами, склали постанову (протокольне рішення) «Про розподіл між членами дільничної виборчої комісії невикористаних грошових коштів залишившихся на балансі ДВК №531174», яка стала підставою для нарахування та виплати собі, як голові ДВК № 531174, та секретарю ДВК № 531174 ОСОБА_2, грошових коштів на суму 916 грн., 09 коп. кожній, тобто вчинили заволодіння чужим майном на свою користь на суму 1832 грн. 18 коп.
Крім того, ОСОБА_1 та ОСОБА_2 здійснили розтрату ввіреного їм майна, а саме безпідставно нарахували до сплати грошові кошти на користь членів комісії: ОСОБА_3, на суму 916 грн., 09 коп., ОСОБА_4 на суму 378 грн. 63 коп., ОСОБА_5 на суму 916 грн., 09 коп., ОСОБА_6 на суму 916 грн., 09 коп., тобто безпідставно нарахували до сплати 3126 грн. 90 коп.
У судовому засіданні ОСОБА_1 вину в скоєному злочині визнала повністю, підтвердивши, що все так і було, як зазначено в обвинувальному акті. У скоєному щиро розкаюється, просить суд суворо не карати.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину в скоєному злочині визнала повністю, підтвердивши, фактичні обставини справи що зазначені в обвинувальному акті. У скоєному щиро розкаюється, просить суд суворо не карати.
Відповідно до ст.349 КПК України суд визнав недоцільним дослідження доказів та допит свідків стосовно тих обставин, які ніким не оспорюються.
Дії ОСОБА_1 та ОСОБА_2 суд кваліфікує за ст. 191 ч.3 КК України як заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовим становищем, за попередньою змовою групою осіб і розтрата грошових коштів на користь третіх осіб, та за ст.366 ч.1 КК України, як складання службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.
У силу ст. 66 КК України обставини, що пом’якшують покарання обвинувачених – щире каяття, активне сприяння у розкритті злочину.
У силу ст. 67 КК України обставини, що обтяжують покарання обвинувачених – відсутні.
Прокурором в інтересах держави в особі УДКСУ у м.Полтава було заявлено цивільні позови до ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, заподіяної злочином, які підлягають задоволенню в повному обсязі.
При обранні міри покарання, враховуючи ступінь тяжкості вчиненого злочину, особи обвинувачених, які характеризуються позитивно, раніше не судимі, ОСОБА_1, працює, ОСОБА_2, являється пенсіонером, суд приходить до висновку про можливість їх виправлення без відбування покарання.
Керуючись ст. ст. 373, 374 КПК України, суд, -
З А С У Д И В:
ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 191 ч.3, 366 ч.1 КК України і призначити їй покарання у виді :
- за ст.191 ч.3 КК України у виді 3 років обмеження волі з позбавленням права обіймати посади у виборчих комісіях строком на 1 рік, 6 місяців,
- за ст.366 ч.1 КК України у виді 1 року обмеження волі з позбавленням права обіймати посади у виборчих комісіях строком на 1 рік.
Відповідно до ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_1 покарання у виді 3 років обмеження волі з позбавленням права обіймати посади у виборчих комісіях строком на 1 рік, 6 місяців.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_1 від відбування призначеного покарання у вигляді обмеження волі, якщо вона протягом 1 року не вчинить нового злочину.
Зобов”язати ОСОБА_1, протягом іспитового строку періодично з”являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи і повідомляти зазначені органи про зміну місця проживання та роботи.
ОСОБА_2 визнати винною у вчиненні злочинів, передбачених ст.ст. 191 ч.3, 366 ч.1 КК України і призначити їй покарання у виді :
- за ст.191 ч.3 КК України у виді 3 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у виборчих комісіях строком на 1 рік 6 місяців,
- за ст.366 ч.1 КК України у виді штрафу в розмірі 510 грн., з позбавленням права обіймати посади у виборчих комісіях строком на 1 рік.
Відповідно до ст.70 КК України шляхом поглинання менш суворого покарання більш суворим остаточно призначити ОСОБА_2 покарання у виді 3 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади у виборчих комісіях строком на 1 рік 6 місяців та зі штрафом в сумі 510 грн.
На підставі ст. 75 КК України звільнити ОСОБА_2 від відбування призначеного покарання у вигляді позбавлення волі, якщо вона протягом 1 року не вчинить нового злочину.
Зобов”язати ОСОБА_2 протягом іспитового строку періодично з”являтися для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи і повідомляти зазначені органи про зміну місця проживання.
Цивільні позови прокурора задовольнити. Стягнути з ОСОБА_1 на користь УДКСУ у м.Полтаві 916 грн. 09 коп., в рахунок відшкодування збитків, завданих злочином. Стягнути з ОСОБА_2 на користь УДКСУ у м.Полтаві 916 грн. 09 коп., в рахунок відшкодування збитків, завданих злочином.
Вирок може бути оскаржений до апеляційного суду Полтавської області протягом 30 діб з моменту його проголошення через Київський районний суд м. Полтави.
Головуючий Антонов А.В.