Судове рішення #3224376
Справа № 2-2078/08

 

Справа № 2-2078/08

           

 

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М   У К Р А Ї Н И

03 листопада  2008 року                                                                         м. Ковель Волинської області

 

Ковельський міськрайонний суд     Волинської обл.

в складі: головуючого - судді                      Логвинюк І. М.,

                при секретарі                               Щесюк Н.Й.,

                              з участю: позивача                     ОСОБА_1,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Ковелі Волинської обл. цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельської районної державної адміністрації, Мельницької сільської ради Ковельського району, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Ранок” (с. Мельниця Ковельського району), Відкритого акціонерного товариства “Ощадбанк України” про визнання права власності на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

 

            Позивач ОСОБА_1. звернувся до суду з позовом до Ковельської районної державної адміністрації, Мельницької сільської ради Ковельського району, сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Ранок” (с. Мельниця Ковельського району), Відкритого акціонерного товариства “Ощадбанк України” про визнання права власності на спадкове майно,  мотивуючи тим, що його вітчимові - ОСОБА_2., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1., на праві власності належала земельна ділянка площею 3,09 в умовних кадастрових гектарах вартістю 15 924 грн., що розташована у с. Мельниці Ковельського району Волинської області; майновий пай в розмірі 3478 грн. у майні сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю “Ранок” (с. Мельниця Ковельського району); грошові вклади з нарахованими відсотками, що знаходяться на зберіганні у Ковельському відділенні ВАТ “Ощадбанк України” на рахунках НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3. За життя ОСОБА_2  склав заповіт, за яким все своє майно в рівних частках заповів позивачу та ОСОБА_3. Після смерті вітчима відкрилась спадщина за заповітом, яку позивач прийняв вчасно та у встановленому порядку, так як він постійно проживав із спадкодавцем на протязі  останніх років життя останнього. Інший із спадкоємців - ОСОБА_3. не прийняв спадщину у встановленому законом порядку та помер ІНФОРМАЦІЯ_2  Інших спадкоємців немає. Однак, оформити право на спадщину щодо спірного майна, а саме: земельної частки і майнового паю не виявилось можливим через відсутність у спадкодавця правовстановлючих документів на це майно, заповідального розпорядження щодо грошових заощаджень спадкодавцем також зроблено не було.

            Позивач в судовому засіданні позов підтримав, обгрунтувавши його вищенаведеними доводами.  Просить позов задовольнити.

Представники відповідачів в судове засіданні не з”явились. Відповідачі належно повідомлені про день, час та місце розгляду справи в суді, звернулись до суду із заявами про розгляд справи у відсутності їх представників. Письмових заперечень проти позову від відповідачів не надйшло, відповідачі - Ковельська районна державна адміністрація та відкрите акціонерне товариств “Ощадний банк України” у своїх письмових заявах, поданих до суду, зазначили, що проти задоволення позову не заперечують.

На думку суду, розгляд справи можливий у відсутності представників відповідачів. 

            Суд, заслухавши пояснення позивача, дослідивши письмові докази у справі, приходить до висновку, що  позовні вимоги позивача підставні та підлягають до повного задоволення.

            Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Та обставина, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у с.м.т. Маневичі Волинської області помер ОСОБА_2, стверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_4, виданого Мельницькою сільською радою Ковельського району Волинської області за № 18.

Копією дубліката заповіту від 26.11.1997 р., посвідченого секретарем виконавчого комітету Мельницької сільської ради Ковельського району за реєстраційним № 45, стверджується та обставина, що ОСОБА_2, 1928 р.н., що мешкав у с. Мельниця Ковельського району, усе належне йому майно, з чого б воно не складалося, що знаходиться у с. Мельниця Ковельського району, заповів в рівних долях ОСОБА_1 та ОСОБА_3.

Із копії свідоцтва про право власності на майновий пай члена колективного сільськогосподарського підприємства (майновий сертифікат) серії ВЛ № 0015783, виданого Мельницькою сільською радою Ковельського району ОСОБА_2, вбачається, що дісно, останній мав право частку у пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка (с. Мельниця Ковельського району), відповідно до списку осіб, які мають право на майновий пай,  затвердженого зборами співвласників 17.04.01 р., в розмірі 3478 грн., або 0,16 %. Дана обставина стверджується також і довідкою № 20, виданою 06.02.07 р. СТзОВ “Ранок” Ковельського району Волинської області, як правонаступником КСП імені Шевченка.

Копією сертифіката на право на земельну частку (пай), виданого ОСОБА_2, як члену колективного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка (с. Мельниця Ковельського району) на підставі рішення Ковельської районної державної адміністрації від 24.04.00 р. № 196, стверджується та обставина, що ОСОБА_2 мав право на земельну частку (пай ) вартістю  15934 грн, у землі, що перебуває у колективній власності КСП імені Шевченка, розміром 3,09 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості). Дана обставина стверджується також і довідкою № 21, виданою 06.02.07 р. СТзОВ “Ранок” Ковельського району Волинської області, як правонаступником КСП імені Шевченка.

            Із копій ощадних книжок на ім”я ОСОБА_2 на рахунки НОМЕР_1, НОМЕР_2, НОМЕР_3 довідки № 2335, виданих філією - Ковельським відділенням № 6303 ВАТ “ Державний ощадний банк України” вбачається, що на ім”я ОСОБА_2 у ТВБВ № 6303/059(060) відкрито слідуючі рахунки, щодо яких заповідальне розпорядження спадкодавця відсутнє:

·        НОМЕР_1 на суму 3 грн. 92 коп. Основний рахунок.

·        НОМЕР_3 на суму 5710 грн.45 коп. Компенсаційний рахунок.

·        НОМЕР_2 на суму 11 грн.31 коп. Компенсаційний рахунок

Із витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) № 16835352, виданого 17.10.08 р. Ковельською державною нотаріальною конторою, слідує, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1., не відкривалась.

Довідкою № 76, виданою 02.02.07 р. Мельницькою сільською радою Ковельського району, стверджується, що згідно з погосподарською книгою № 1, у с. Мельниця Ковельського району, за особовим рахунком НОМЕР_5 рахувалось за ОСОБА_2, який постійно проживав і був зареєстрований у даному домоволодінні, господарство, розташоване у с. Мельниці Ковельського району. Інші особи із спадкодавцем за вказаною адресою не проживали та зареєстровані не були. Спадщину прийняв ОСОБА_1., який фактично вступив в управління спадковим майном.

Та обставина, що інших спадкоємців, крім позивача. немає, стверджується слідуючими доказами:

-копією свідоцтва про смерть НОМЕР_6, виданого 25.08.07 р. Кіровським відділом департаменту ЗАГСу Міністерства державно-правового розвитку Омської області, з якого слідує, що дійсно, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець с. Мельниця Ковельського району Волинської області, Україна, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Омську, Росія;

-довідкою № 195, виданою 15.04.08 р. Мельницькою сільською радою Ковельського району, з якої слідує, що мати позивича, вона ж - дружина спадкодавця ОСОБА_2, померла ІНФОРМАЦІЯ_4.

Відповідно до ст.ст. 328, 331 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема, з правочинів, яким є і заповіт.

За змістом ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до положень ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті

особи.

            Відповідно до ч.5 ст.1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу її відкриття .

Згідно ст.1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час

відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

У відповідності з положеннями ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який  постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину,  якщо протягом строку, визначеного ст. 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.

Строк, визначений ст.1270 ЦК України, складає шість місяців.    

В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач, як спадкоємець за заповітом, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняв ½ її частини  належно. На час розгляду справи в суді, він не заявив про відмову від неї, що стверджується як довідкою № 195, виданою 15.04.08 р. Мельницькою сільською радою Ковельського району, так і витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи) № 16835352, виданого 17.10.08 р. Ковельською державною нотаріальною конторою.

На підтвердження цієї обставини свідчить також довідка № 195, видана 15.04.08 р. Мельницькою сільською радою Ковельського району, з якої слідкує, що останні роки перед смертю ОСОБА_2 у зв”язку з хворобою, проживав з позивачем у с.м.т. Маневичі Волинської області.

Стосовно іншої половини даного спірного спадкового майна, то за заповітом, укладеним спадкодавцем ОСОБА_2. 26.11.1997 р. та посвідченим секретарем виконавчого комітету Мельницької сільської ради Ковельського району за реєстраційним № 45, вона дійсно була заповідана на користь ОСОБА_3

Однак, із витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи) № 16835352, виданого 17.10.08 р. Ковельською державною нотаріальною конторою, слідує, що спадкова справа після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1., не відкривалась. Тобто, даних про належне прийняття спадщини іншим спадкоємцем за заповітом - ОСОБА_2 у розпорядженні суду немає. Крім того, ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець с. Мельниця Ковельського району Волинської області, Україна, помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Омську, Росія, що стверджується копією свідоцтва про смерть НОМЕР_6, виданого 25.08.07 р. Кіровським відділом департаменту ЗАГСу Міністерства державно-правового розвитку Омської області.

За змістом ст.1275 ЦК сукраїни, якщо у разі неприйняття спадщини одним із спадкоємців за заповітом, за нормою частини першої даної статті, частка у спадщині, яку він мав право прийняти, переходить до іншого спадкоємця за заповітом. А таким являється позивач ОСОБА_1.

Та обставина, що інших спадкоємців за законом щодо спадкового майна, немає, стверджується довідкою № 195, виданою 15.04.08 р. Мельницькою сільською радою Ковельського району, з якої слідкує, що мати позивича, ОСОБА_3, вона ж - дружина спадкодавця ОСОБА_2, померла ІНФОРМАЦІЯ_4.

Таким чином, позивач, як спадкоємець за законом, який відповіідно до положень ст. 1268 ЦК України є таким, що прийняв спадщину за заповітом, укладеним ОСОБА_2., має право на успадкування і другої половини спадщини за заповітом спадкодавця ОСОБА_2, укладеного 26.11.1997 р. та посвідченим секретарем виконавчого комітету Мельницької сільської ради Ковельського району за реєстраційним  № 45, що відкрилась після смерті Коренги Сергія Сергійовича, який помер 25.08.07 р..

Відповідно до ст. 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах із збереженням  її цільового призначення при підтвердженні цього право правоустановлюючим документом.

Таким документом, на думку суду, є заповіт ОСОБА_2 та копія сертифіката на право на земельну частку (пай), виданого ОСОБА_2, як члену колективного сільськогосподарського підприємства імені Шевченка (с. Мельниця Ковельського району) на підставі рішення Ковельської районної державної адміністрації від 24.04.00 р. № 196.

За змістом ст.1228 ЦК України, вкладник має право розпорядитися правом на вклад у банку (фінансовій установі) на випадок свої смерті, склавши заповіт або зробивши відповідне розпорядження банку (фінансовій установі). 

Довідкою № 2335, виданою 23.10.08 р. філією - Ковельським відділенням № 6303 ВАТ

“Державний ощадний банк України” стверджується та обставина, що на ім”я ОСОБА_2 у ТВБВ № 6303/059(060) відкрито слідуючі рахунки:

·         НОМЕР_1 на суму 3 грн. 92 коп. Основний рахунок.

·        НОМЕР_3на суму 5710 грн.45 коп. Компенсаційний рахунок.

·        НОМЕР_2 на суму 11 грн.31 коп. Компенсаційний рахунок, щодо яких заповідальне

розпорядження спадкодавця відсутнє.

            В судовому засіданні достовірно встановлено, що позивач є спадкоємцем усього належного ОСОБА_2. майна, з чого б воно не складалось, що знаходиться у с. Мельниця Ковельського району, за заповітом, укладеним спадкодавцем ОСОБА_2. 26.11.1997 р. та посвідченим секретарем виконавчого комітету Мельницької сільської ради Ковельського району за реєстраційним  № 45. А тому суд приходить до висновку, що право на вклад спадкодавця має успадковуватись у складі усієї спадщини, зазначеної у заповіті ОСОБА_2

За змістом із ст. 392 ЦК України, власник майна може пред”явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою. 

Аналізуючи зібрані у справі докази, суд приходить до висновку про підставність позову позивача та необхідність визнання за ним права власності на усе спірне спадкове майно, що належало спадкодавцеві ОСОБА_2., який помер ІНФОРМАЦІЯ_1., в порядку успадкування за заповітом.

            Відповідно до п. 18 ст. 4 Декрету КМ України “Про Державне мито”, довідки № 231, виданої 29.10.08 р. Маневицькою районною державною адміністрацією Волинської області, позивач звільнений від сплати судового збору.

Однак, з позивача слід стягнути на доход держави несплачені ним при  подачі позовної заяви до суду витрати на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи в суді в сумі 30 грн.

           На підставі викладеного та керуючись ст.ст.10, 11, 213-218 ЦПК України, ст. ст.1268, 328, 331, 392,1217,1228,1225,1275,1270,1220 ЦК України (2004 р.), п.8 ч. 4 Декрету КМ України “Про Державне мито”, суд

в и р і ш  и в: 

       Позов задовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на:

·        земельну частку (пай) площею 3,09 в умовних кадастрових одиницях, вартістю 15924 грн, у

землі, що перебуває у колективній власності КСП імені Шевченка, розміром 3,09 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості);

·        майновий пай (частку) у пайовому фонді майна колективного сільськогосподарського

підприємства імені Шевченка (с. Мельниця Ковельського району), в розмірі 3478 грн., або 0,16 %;

·         грошові вклади з нарахованими відсотками, що знаходяться на зберіганні у Ковельському

відділенні відкритого акціонерного товариства “Держвний ощадний банк України” на рахунках:

-     НОМЕР_1 на суму 3 грн.92 коп.-  основний рахунок.

·        НОМЕР_3на суму 5710 грн.45 коп. - компенсаційний рахунок.

·        НОМЕР_2 на суму 11 грн.31 коп. - компенсаційний рахунок;

порядку успадкування за заповітом після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_1. у с.м т. Маневичі Волинської області.

Стягнути з ОСОБА_1 на доход держави 30 (тридцять) грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення розгляду справи.

        Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Волинської області через Ковельський міськрайсуд у слідуючому порядку: заяву про апеляційне оскарження рішення може бути подано протягом 10 днів з дня проголошення рішення суду, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

 

 

 

Головуючий: 

 

  • Номер: 6/727/40/22
  • Опис: Заява про заміну стягувача у виконавчих листах
  • Тип справи: на клопотання, заяву, подання у порядку виконання судового рішення та рішення іншого органу (посадової особи) в цивільній справі
  • Номер справи: 2-2078/08
  • Суд: Шевченківський районний суд м. Чернівців
  • Суддя: Логвинюк І.М.
  • Результати справи:
  • Етап діла: Призначено склад суду
  • Департамент справи:
  • Дата реєстрації: 18.02.2022
  • Дата етапу: 18.02.2022
Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація