Судове рішення #3223596
справа №2-1162/08

справа №2-1162/08

РІШЕННЯ

іменем України

14 серпня 2008 року                                                         м.Вінниця

Вінницький районний суд в складі: головуючого судді: Гриценко І.Г.

         при секретарі: Нишпорка Т.В.

за участю позивача: ОСОБА_1.

розглянувши у судовому засіданні в м.Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1до Вороновицької селищної ради про визнання права на спадщину за законом та встановлення факту, який має юридичне значення,

встановив:                                                                   

ОСОБА_1. звернулась до суду із позовом до Вороновицької селищної ради про

визнання права на спадщину за законом та встановлення факту , який має юридичне

значення, посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1помер її чоловік ОСОБА_2. В смт.Вороновиця відкрилася спадщина на 1/3 частину будинкуАДРЕСА_1та земельну ділянку розміром 0.15 га за тією ж адресою.

Спадкоємці першої черги: дружина - позивач ОСОБА_1., спадщину прийняла шляхом подачі в установлений законом строк до державної нотаріальної контори. Діти спадкодавця - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2 . та ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 . обоє подали заяви про відмову від своїх часток на спадщину на користь матері ОСОБА_1. Свої заяви не відізвали та не зверталися до суду про визнання недійсними своїх відмов від спадщини. Тому відповідачами по справі не притягуються.

17.06.2008р. на її  ім'я видано свідоцтво про право на спадщину за    законом на 1/3 частку будинку НОМЕР_1, в якому вказано, що діти ОСОБА_3. та ОСОБА_4. відмовилися від спадщини на користь ОСОБА_1.

Свідоцтво про право на спадщину за законом на землю в розмірі 0,15 га їй не видано.

За договором купівлі-продажу від 7.04.2006р. ОСОБА_2. належало 0,15 га землі. Але він не встиг приватизувати-землю та одержати державний акт.

У разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація якого не була проведена і правовстановлювальний документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися судом в порядку позовного судочинства, що витікає зі змісту ст.25, 346 ЦК України.

Відповідно до вимог п.2 ст.256 ЦПК України в судовому порядку можуть бути встановлені інші факти, від яких залежить виникнення майнових прав для фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Оскільки законом не встановлений порядок видачі державних актів про приватну власність на землю на ім'я померлого, то вона звертається до суду, щоб встановити факт, який породжує їй матеріальне право - право на спадщину.

На підтвердження того, що ОСОБА_2. на правах власника володів, управляв і розпоряджався землею в розмірі 0,15 га представлено договір купівлі-продажу від 7.04.2006р. та довідку селищної ради.

В судовому засіданні позивачка свої позовні вимоги підтримала повністю, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, попередньо надавши заяву, згідно якої просить дану справу розглянути без представника селищної ради, при цьому селищна рада не заперечує проти вимог позивачки.

Заслухавши пояснення позивачки, дослідивши матеріали справи , судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1помер ОСОБА_2, про що свідчить копія   свідоцтва про смерть    серії НОМЕР_2 від 28.10.2006 р. , видане виконкомом Вороновицької с/ради Вінницького р-ну та про що в книзі реєстрації смертей зроблено актовий запис №113 (а.с.6)

Після смерті ОСОБА_2. відкрилась спадщина на 1/3 частку житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами, на яку позивачці видано свідоцтво про право власності та на земельну ділянку розміром 0,15 га, що розташована по АДРЕСА_1, яка належала померлому згідно договору купівлі-продажу від 07.04.2006 р. (а.с.8) За час свого життя спадкодавець не оформив на своє ім'я придбану ним за договором купівлі - продажу від 07.04.2006 року земельну ділянку розміром 0,15 га поАДРЕСА_1.

На момент смерті ОСОБА_2 . спадкоємцями першої черги за законом являються його : дружина - позивачка, яка прийняла спадщину , звернувшись в установлений законом строк до ноткотори та діти , які відмовились від прийняття спадщини , подавши до нотаріальної контори відповідні заяви.

Разом з цим факт володіння, користування та розпорядження земельною ділянкою розміром 0,15 га, що розташована в АДРЕСА_1 при житті спадкодавцем ОСОБА_2. підтверджується: ксерокопією договору купівлі - продажу, в якому зазначено ,що продавцем земельної ділянки розміром 0,15 га. по АДРЕСА_1 є гр-н ОСОБА_5 ., який передав у власність покупцю ОСОБА_2. вказану земельну ділянку (а.с.8); ксерокопією технічного паспорту на вказаний будинок, згідно якої за будинковолодінням АДРЕСА_1 значиться земельна ділянка розміром 3130 м2; державним актом на право власності на земельну ділянку розміром 0,15 га., виданого на ім'я ОСОБА_5 . серії ВН №169917 від 13.09.2004 року (а.с.24)

Також судом встановлено, що позивачкою ОСОБА_1. на даний час оформлено право власності в нотаріальній конторі на частину спадкового майна після смерті спадкодавця, крім земельної ділянки розміром 0,15 га АДРЕСА_1 , оскільки державним нотаріусом їй рекомендовано звернутись до суду з позовом про встановлення факту володіння , користування та розпорядження земельною ділянкою та визнання права власності на земельну ділянку.

Встановленим фактам відповідають правовідносини, які виникають при спадкуванні за законом.

Позовні вимоги позивача базуються на Законі України ,тому вони підлягають судовому захисту.

Керуючись ст. 1220, 1223,1225,1261; 1270 ЦК України ст. ст. 10, 11, 209,212,214, 21, 218, 256-259 ЦПК України ,-

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Встановити факт про те, що ОСОБА_2 на день відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_1 на правах власника володів, управляв і розпоряджався земельною ділянкою в розмірі 0,15 га. призначеної для будівництва житлового будинку поАДРЕСА_1.

Визнати за ОСОБА_1 право власності в порядку спадкування на земельну ділянку розміром 0,15 га, що розташована по АДРЕСА_1 , що згідно договору купівлі-продажу належить ОСОБА_2 .

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду Вінницької області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч. 4 ст. 295 ЦПК України.

 

Суддя:

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація