Судове рішення #32233285


Справа №705/5194/13-ц

2/705/1718/13


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


20 вересня 2013 року Уманський міськрайонний суд Черкаської області в складі :


головуючої - судді Резнік Ю.В.

при секретарі Щербаковій Л.А.


розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно,


В С Т А Н О В И В:


В вересні 2013 року позивачка звернулась до Уманського міськрайонного суду Черкаської області з позовною заявою до Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно. В позовній заяві позивачка вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року помер її батько ОСОБА_2, після смерті якого залишилась спадщина, яка складається із земельної ділянки розміром 3,3177 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адміністративних межах Черповодівської сільської ради Уманського району. Після смерті батька позивачка звернулась до Києво-Святошинської районної державної нотаріальної контори з проханням видати їй свідоцтво про право власності на спадщину за законом на земельну ділянку. Однак державним нотаріусом була винесена постанова про відмову у вчиненні нотаріальних дій з посилання на те, що позивачкою не було надано оригіналу Державного акту на право власності на відповідну земельну ділянку. Позивачка вказує, що Державний акт було втрачено її батьком, а отримати повторний Державний акт на земельну ділянку він не встиг. Таким чином позивачка ОСОБА_1 змушена звернутись до суду з відповідною позовною заявою.

В судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 позовні вимоги підтримала та просила їх задоволити в повному обсязі. В своїх пояснення в суді вона вказувала, що є єдиним спадкоємцем після смерті батька ОСОБА_2 У встановлені законодавством терміни вона завернулась до нотаріальної контори з метою оформлення своїх спадкових прав. Однак, державний нотаріус Києво-Святошинської районної державної нотаріальної контори винесла постанову про відмову у видачі їй свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки вона не надала Державного акту на право власності на земельну ділянку, яка є об'єктом спадкування. Позивачка також пояснила, що вона зверталась до Держземагенства в Уманському району Черкаської області і в Черповодівську сільську раду Уманського району Черкаської області, однак вказані органи не надали її Державного акту на землю. Письмових відповідей з цього приводу їй надано не було.

Представник відповідача - Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області належним чином повідомлений про час і місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився. В письмовій заяві, що надійшла на адресу суду, зазначено, що вони не заперечують проти визнання права власності на спадкове майно відповідно до позову ОСОБА_1, а справу просить слухати без участі представника відповідача.

Суд, вислухавши пояснення позивачки, беручи до уваги процесуальну позицію відповідача по справі, вивчивши матеріали справи, вважає, що позов не підлягає до задоволення.

Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_2, помер ІНФОРМАЦІЯ_1 року (свідоцтво про смерть серія НОМЕР_1 від 27.08.2013 року - а.с. 5).

30.04.2013 року державний нотаріус Києво-Святошинської районної державної нотаріальної контори виніс постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії за результатом розгляду документів по спадковій справі № 509/2012 до майна померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_2 та заяви спадкоємиці за законом - ОСОБА_1. Відповідно до постанови ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку розміром 3,32 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адміністративних межах Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області, у зв'язку з тим, що спадкоємець не надала Державний акт на право власності на вищевказану земельну ділянку (а.с. -6).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 16.07.2013 року, що наданий на запит ОСОБА_1, власником земельної ділянки розміром 3,3177 га наданої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована в адміністративних межах Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області - зазначений ОСОБА_2. Дата державної реєстрації земельної ділянки вказана 05.05.2009 року (а.с. 14-15). До витягу додано кадастровий план відповідної земельної ділянки (а.с. 16-17).

Згідно з положеннями ст. 1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).

Статтею 1217 ЦК України передбачено, що спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до частини 1 ст. 1225 ЦК України право на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

В пункті 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7 зазначено, що відповідно до статті 1225 ЦК України право власності на земельну переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування при підтвердженні цього права спадкодавця Державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом. При цьому в абзаці другому п. 23 вказаної постанови зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством і за наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають.

В пункті 1 листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 зазначено, що главою 86 ЦК, а також спеціальним законодавством, зокрема, Законом України "Про нотаріат", підзаконними нормативними актами, визначено нотаріальний порядок оформлення права на спадщину, що відповідає встановленій законодавством сукупності функцій притаманній юрисдикційній діяльності судів та нотаріусів. Ці вимоги чинного законодавства України знайшли також підтвердження у п. 23 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику в справах про спадкування".

В пункті 3.5. листа Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 вказано, що відповідно до п. 4.11 Інструкції про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22 червня 2009 року № 325, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 6 серпня 2009 року за № 735/16751, зі змінами згідно з наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 30 серпня 2010 року № 631, новий державний акт (на ім'я спадкодавця) взамін зіпсованого, втраченого (пошкодженого) видається також спадкоємцю на запит нотаріуса щодо витребовування документів, необхідних для вчинення нотаріальних дій, відповідно до ст. 4 Закону України "Про нотаріат". Видача акта здійснюється протягом 15 робочих днів з дня отримання відповідних матеріалів, зазначених в п. 4.8 цієї Інструкції (у разі втрати державного акта), та запиту нотаріуса. Новий державний акт взамін зіпсованого, втраченого (пошкодженого) видається за наявності в територіальному органі Держкомзему другого примірника відповідного державного акта та/або документації Державного фонду документації із землеустрою, відомостей щодо земельної ділянки та її власника (користувача) в державному реєстрі земель та за умови дотримання вимог абзацу 3 п. 4.8 цієї Інструкції (у разі втрати державного акта).

Наведене свідчить, що з 30 серпня 2010 року спадкоємці повинні звертатися до нотаріуса з вимогою зробити відповідний запит до органів державного земельного кадастру щодо видачі державного акта замість втраченого. При цьому у вище вказаному листі зазначено, що відмова територіальних органів Державного комітету земельних ресурсів у видачі дублікату державного акта про право власності на земельну ділянку підлягає оскарженню в порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до вимог ч. 3 ст. 10, ч. ч. 1, 4 ст. 60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 ЦПК України. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

На позивачку покладений обов'язок з врахуванням предмету і підстав позову довести в суді ті обставини на які вона посилається, як на підставу своїх позовних вимог і відповідно, що є підстави до застосування до спірних правовідносин відповідних положень Цивільного кодексу України. Тобто, відповідно до вимог ст. 10 ЦПК України - позивачка повинна була довести за допомогою належних та допустимих доказів, з урахуванням положень ст. ст. 57-59 ЦПК України, зазначені нею обставини. Однак таких доказів вона не надала і не ставила питання в судовому засіданні про їх витребування. Таким чином, при викладених обставинах, у зв'язку з тим, що позивачка не довела тих обставин, на які вона посилається в своїй позовній заяві - позов не підлягає до задоволення.

Беручи до уваги положення Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 року № 7 та положення, що викладені в листі Вищого Спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, керуючись Інструкцією про заповнення бланків державних актів на право власності на земельну ділянку і на право постійного користування земельною ділянкою, що затверджена наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 22.06.2009 року № 325, яка зареєстрована в Міністерстві юстиції України 06.08.2009 року за № 735/16751, зі змінами відповідно до наказу Державного комітету України із земельних ресурсів від 30.08.2010 року № 631, ст. 4 ЗУ «Про нотаріат», ст.ст. 11,16, 316, 317, 328, 1261, 1268 ЦК України, ст.ст. 10, 11, 58-60, 208, 209, 212, 214-215 ЦПК України, суд -

В И Р І Ш И В:


Відмовити ОСОБА_1 в задоволені позову до Черповодівської сільської ради Уманського району Черкаської області про визнання права власності на спадкове майно.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги, а особами, які беруть участь у справі, але не були присутні в судовому засіданні під час проголошення судового рішення, протягом 10-и днів з дня отримання копії цього рішення.




Суддя: Ю.В. Резнік


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація