Справа № 188/1443/13-ц
Провадження № 2/188/610/2013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2013 року Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді - Бурди П.О.,
при секретарі - Лукіна Л.С.,
за участю позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2,
відповідачки ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у смт. Петропавлівка Дніпропетровської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про усунення перешкод у праві користування майном та виселення,
встановив:
23.07.2013 року позивач звернулася до суду з позовом до відповідача про усунення перешкод у праві користування майном та виселення.В обґрунтування позову зазначає, що відповідачі чинять йому перешкоди у користуванні земельною ділянкою АДРЕСА_1
На підставі ст.ст.177,178,317,321,386,391,395,396,400 ЦК України позивач просить усунути йому перешкоди у праві користуванні дачною дільницею АДРЕСА_1 шляхом примусового виселення з вказаної дачної дільниці відповідачів та зобов'язати відповідачів в подальшому не чинити перешкод позивачу у праві користування цією дільницею.
В судовому засіданні позивач позов підтримав і просив задовольнити, пояснив, що дачну ділянку придбав на грошові кошти, які дісталися йому взамін права на проживання в квартирі його діда та бабусі, яку після їх смерті, попрохавши позивача знятися з реєстрації і пообіцявши йому взамін інше житло, продала мати позивача ОСОБА_3, відповідачка по справі. Земельна ділянка в дачному кооперативі, яку він придбав, не була приватизована, на ній був розташований будинок без правовстановлюючих документів на нього, тому позивач заплатив гроші попередньому власнику і подав заяву голові товариства «Угольок» про вступ до кооперативу, йому видали членську книжку на його ім'я, яку забрали відповідачі.
Відповідачі позов не визнали, подали до суду письмові заперечення, в яких стверджують, що дачну дільницю АДРЕСА_1 22.04.2004 року придбали саме вони, позивач діяв, як їх представник і сплатив попередньому власнику ОСОБА_4 грошові кошти, які дали йому відповідачі і які належали їм. Позивач дачною ділянкою не користувався, нічого на ній не робив, земельну ділянку не обробляв.
В судовому засіданні відповідачі підтримали свої заперечення, пояснили, що на дачній ділянці розташований будинок, на який відсутні дозвіл на будівництво та правовстановлюючі документи, земельна ділянка не приватизована. Дачною ділянкою весь час користувалися вони, а позивач бажає її продати, щоб поліпшити свої житлові умови, бо мешкає з дружиною і дітьми в однокімнатній квартирі, яку купив йому тесть, тому позивач і подав цей позов.
Вивчивши надані сторонами докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково.
В судовому засіданні встановлено, що в 2004 році позивач купив у члена садового товариства «Угольок», розташованого біля с.Дмитрівка Петропавлівського району Дніпропетровської області, ОСОБА_4 садову ділянку площею 12 сотих по АДРЕСА_1 що підтверджується довідкою без дати за підписом голови цього кооператива Ягера В.М. та заявою позивача від 22.04.2004 року голові цього кооператива (на той час) Дьяченко Н.Г. про прийом його в товариство у зв'язку з купівлею садової дільниці 12 сотих,засвідченою ОСОБА_7, сином відповідачів.
Позивача було прийнято в члени товариства рішенням його зборів від 23.04.2013 року, протокол №11, що підтверджується виданою йому членською книжкою садовода №479.
Відповідачі не були і не є членами цього садового товариства.
На спірній дачній дільниці розташований дачний будинок, але сторони пояснили, що на нього у них не було і немає правовстановлюючих документів.
Правовідносини між сторонами регулюються нормами Закону України «Про кооперацію», Земельного кодексу(далі - ЗК) та Цивільного кодексу (далі - ЦК) України.
Стаття 11 Закону України «Про кооперацію» визначає, що вступ до кооперативу здійснюється на підставі письмової заяви. Особа, яка подала заяву про вступ до кооперативу, вносить вступний внесок і пай у порядку та розмірах, визначених його статутом.
Рішення правління чи голови кооперативу про прийняття до кооперативу підлягає затвердженню загальними зборами його членів. Порядок прийняття такого рішення та його затвердження визначається статутом кооперативу.
Відповідно до ст.19-1 Закону України «Про кооперацію» член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного чи іншого відповідного кооперативу має право володіння, користування, а за згодою кооперативу - і розпоряджання квартирою, дачею, гаражем, іншою будівлею, спорудою або приміщенням кооперативу, якщо він не викупив це майно.
У разі викупу квартири, дачі, гаража, іншої будівлі, споруди або приміщення член житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного, житлового, дачного, гаражного кооперативу чи іншого відповідного кооперативу стає власником цього майна. Право власності на таке майно у члена кооперативу виникає з моменту державної реєстрації цього права відповідно до закону.
Ст.35 ЗК України передбачає, що громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва (ч.1).
Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть
використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень,
вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення
необхідних будинків, господарських споруд тощо (ч.3).
Приватизація земельної ділянки громадянином - членом
садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів
цього товариства (ч.5).
Використання земельних ділянок садівницьких товариств
здійснюється відповідно до закону та статутів цих товариств (ч.6).
Згідно з ч.2 ст.152 ЗК України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ч.1 ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном.
Стаття 321 ЦК України визначає, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні (ч.1).
Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у
його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом (ч.2).
Згідно з ч.1 ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом.
Відповідно до ч.2 ст.328 ЦК України право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Стаття 391 ЦК України передбачає, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
Суд дійшов висновку, що позивач правомірно набув право власності на дачну ділянку, яку йому продав член садового кооператива, збори цього кооператива прийняли позивача за його заявою в члени кооператива, отже право володіти, користуватися і розпоряджатися цією дачною ділянкою має тільки позивач. Відповідачі не є членами садового кооператива, вони не надали суду доказів, що позивач діяв, купляючи дачну ділянку, як їхній представник на підставі довіреності або за договором доручення.
З наданих відповідачами доказів вбачається тільки, що вони користувалися належною позивачу дачною ділянкою, але позивач пояснив, що це вони робили з його згоди. Наразі відповідачі перешкоджають позивачу здійснювати право власності на дачну ділянку і він вправі вимагати усунення цих перешкод.
Виходячи із встановлених обставин справи та наведених приписів законодавства, суд може задовольнити тільки вимогу позивача про усунення перешкод у праві користування майном - дачною ділянкою АДРЕСА_1 оскільки виселення із земельних ділянок не передбачено законодавством, а на дачний будинок у позивача відсутні правовстановлюючі документи, і він не заявляв позовну вимогу про виселення з дачного будинку.
На підставі викладеного, статей 11, 19-1 Закону України «Про кооперацію», ст.35, 152 Земельного кодексу України, ст.ст.15, 16,317, 321, 328, 391 Цивільного кодексу України, керуючись статтями 208, 209,212-215,218 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_3 та ОСОБА_2 про усунення перешкод у праві користування майном та виселення - задовольнити частково.
Зобов'язати ОСОБА_3 та ОСОБА_2 не чинити перешкод ОСОБА_1 у праві користування дачною ділянкою АДРЕСА_1
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до апеляційного суду Дніпропетровської області через Петропавлівський районний суд Дніпропетровської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя П. О. Бурда