Судове рішення #32166549

Головуючий у 1 інстанції - Головіна Т.М.

Суддя-доповідач - Василенко Л. А.



ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД


УХВАЛА


ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 вересня 2013 року справа №434/5687/13-а


Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенко Л.А., суддів Гімона М.М., Карпушової О.В.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 20 серпня 2013 року у справі №434/5687/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-


В С Т А Н О В И В:


Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 20 серпня 2013 року позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м. Луганська (далі УПФУ в Артемівському районі м.Луганська) задоволено, а саме: визнано протиправними дії УПФУ в Артемівському районі м. Луганська щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_2; зобов'язано УПФУ здійснити ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії з 01.06.2013 року у розмірі 88% від суми заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, відповідно до довідки «Про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні календарні 24 місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» № 139/Д-12 від 13.06.2013 року (а. с. 25-27).

Відповідач не погодився з вказаним рішенням суду, подав апеляційну скаргу, яку обґрунтовував порушенням норм матеріального права, просив скасувати постанову суду першої інстанції та винести нову, якою відмовити у задоволенні позову у повному обсязі (а. с. 31 - 33).

Відповідно до ст.197 ч.1 п.2 КАС України судом апеляційної інстанції справу розглянуто в письмовому провадженні.

Колегія суддів заслухала доповідь судді-доповідача, вивчила доводи апеляційної скарги, перевірила матеріали справи і дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на пенсійному обліку в УПФУ в Артемівському районі м. Луганська та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» в розмірі 88% від суми заробітної плати.

13.06.2013 року ОСОБА_2 звернувся до УПФУ в Артемівському районі м.Луганська з заявою про проведення перерахунку призначеної пенсії з урахуванням виплачених їй сум, які входять до структури заробітної плати державного службовця (а. с. 10, 50).

Відповідач листом від 13.06.2013 № 148/Д-12 відмовив позивачу у перерахунку пенсії, посилаючись на те, що матеріальна допомога та індексація грошових доходів не є складовою заробітної плати державного службовця, а тому не враховується при розрахунку пенсії державного службовця (а. с. 11,12, 51).

Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».

Відповідно до ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч. 7 ст. 33 цього ж Закону умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Винагорода за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання визначається Постановою Кабінету Міністрів України від 12.09.1997 року № 1013 «Про порядок виплати винагороди за вислугу років посадовим особам органів державної податкової служби, які мають спеціальні звання».

Частина 2 ст. 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Аналогічні положення містяться й в п. 2.2,2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої Наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 року № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за № 114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плата входять премії та винагороди, в т.ч. за вислугу років, які мають систематичний характер.

Відповідно до п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року №865 посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, а згідно пп. 2 п. 4 цієї ж Постанови посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть встановлюватись надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до підпункту 3 пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів» у межах затвердженого фонду оплати праці працівникам можуть надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та допомога для оздоровлення.

Згідно частини 1 статті І0 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.

При цьому, Законом України «Про оплату праці» до структури заробітної плати, крім основної і додаткової, входять інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік. премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати повинні бути сплачені страхові внески.

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати, виданої позивачу УПФУ в Артемівському районі м. Луганська № 139/Д-12 від 13.06.13 року, на отриману нею матеріальну допомогу та індексацію нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а. с. 7-9, 53-55).

За таких обставин, надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, що вказані позивачем, відносяться до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

За приписами ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Таким чином, перевіривши підстави для відмови в перерахунку пенсії із включенням позивачу всіх складових заробітної плати, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку, про те, що відмова позивача є протиправною, оскільки перерахунок пенсії ОСОБА_2 повинен здійснюватися з усіх сум заробітної плати, на які нарахований єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

На підставі викладеного колегія суддів дійшла до висновку, що суд першої інстанції обґрунтовано та законно вирішив спір, підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду першої інстанції відсутні.

Керуючись ст. 195 ч.1, ст. 197 ч.1 п.2, ст. 198 ч.1 п.1, ст. 200, ст. 205 ч.1 п.1, ст. 206, ст. 212, ст. 254 ч.5 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -


У Х В А Л И В :


Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська залишити без задоволення.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 20 серпня 2013 року у справі №434/5687/13-а за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в Артемівському районі м.Луганська про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії залишити без змін.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду в порядку письмового провадження набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів після набрання законної сили.



Головуючий Л.А. Василенко


Судді М.М. Гімон


О.В. Карпушова



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація