Головуючий суду 1 інстанції - Смирнов В. В.
Доповідач - Медведєв А. М.
Справа № 2/412/2008/13
Провадження № 22ц/782/3542/13
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2013 року Судова колегія судової палати з цивільних справ апеляційного суду Луганської області в складі:
головуючого - Медведєва А. М.,
суддів: Пащенко Л. В., Медведєвої Л. П.,
при секретарі - Івасенко І. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Луганську апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 31 липня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 про стягнення аліментів, -
в с т а н о в и л а:
У липні 2013 року ОСОБА_2 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 про стягнення аліментів, в якому після уточнення позовних вимог просила суд стягнути з ОСОБА_3 на її користь аліменти на утримання неповнолітньої доньки - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 1/3 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з дати звернення до суду з позовом і до повноліття дитини та аліменти на її утримання у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) щомісячно, починаючи з дати звернення до суду з позовом і до досягнення дитиною трьох років, а саме до ІНФОРМАЦІЯ_3.
Оскаржуваним рішенням Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 31 липня 2013 року уточнений позов ОСОБА_2 було задоволено частково. Суд стягнув з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 на утримання доньки - ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, аліменти у розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менш, ніж 30 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи з 09 липня 2013 року до повноліття дитини, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_2; стягнув з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_2 аліменти на її утримання у розмірі 1/8 частини всіх видів заробітку (доходу), починаючи з 09 липня 2013 року до досягнення дитиною трьох років, тобто до ІНФОРМАЦІЯ_3. В іншій частині позовних вимог було відмовлено.
В апеляційній скарзі ОСОБА_2 з рішенням суду не згодна, просить його скасувати і ухвалити нове, яким задовольнити її позовні вимоги, посилаючись на те, що при зменшенні розміру аліментів судом не було враховано її додаткових матеріальних витрат на лікування дитини.
Заслухавши доповідача, осіб, які брали участь у справі, дослідивши матеріали справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 213 ЦПК України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим, ухваленим на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно з ч. 1 ст. 303 ЦПК України під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Судом першої інстанції встановлено, що 05 червня 2009 року між ОСОБА_3 та ОСОБА_2 був зареєстрований шлюб, що підтверджується копією свідоцтва про шлюб від 05 червня 2009 року НОМЕР_1 (а. с. 5). На даний час шлюб між сторонами не розірваний.
02 грудня 2010 року від шлюбу в них народилась донька ОСОБА_4, про що свідчить копія свідоцтва про народження від 30 грудня 2010 року НОМЕР_2 (а. с. 4).
Відповідно до ст. 180 СК України батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.
Частиною 1 ст. 191 СК України встановлено, що аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 75 СК України дружина, чоловік повинні матеріально підтримувати один одного. Право на утримання (аліменти) має той з подружжя, який є непрацездатним, потребує матеріальної допомоги, за умови, що другий із подружжя може надавати матеріальну допомогу.
Згідно з ч. 2 ст. 84 СК України дружина, з якою проживає дитина, має право на утримання від чоловіка - батька дитини до досягнення дитиною трьох років.
Частиною 1 ст. 80 СК України визначено, що аліменти присуджуються одному з подружжя у частці від заробітку (доходу) другого з подружжя і (або) у твердій грошовій сумі.
Відповідно до ст. 182 СК України при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 30 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, за винятком випадків, передбачених статтею 184 цього Кодексу.
Згідно з ч. 3 ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» із заробітної плати боржника може бути утримано за виконавчими документами до погашення у повному обсязі заборгованості у разі стягнення аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров'я або смертю, відшкодування шкоди у зв'язку із втратою годувальника та збитків чи шкоди, заподіяних злочином, - п'ятдесят відсотків.
Задовольняючи позовні вимоги ОСОБА_2 частково, суд виходив з того, що відповідно до ст. 70 Закону України «Про виконавче провадження» загальний розмір аліментів на утримання дитини та дружини не може перевищувати 50 відсотків заробітку (доходу) відповідача. Загальний розмір аліментів, які позивачка просила суд стягнути з відповідача на утримання дитини в розмірі 1/3 частини становить 33 %, а у розмірі 1/4 частини на своє утримання - 25 %, що складало би 58 % заробітку (доходу) відповідача і перевищувало би 50 %, встановлених ст. 70 вищевказаного Закону, тому суд дійшов висновку, що загальний розмір аліментів на утримання дитини і дружини може бути стягнутий з відповідача відповідно в розмірі 1/4 і 1/8 частини, що не буде перевищувати 50 % його заробітку (доходу). Зазначений висновок суду відповідає вимогам закону і не спростовується доводами апеляційної скарги.
Посилання апелянта на те, що при зменшенні розміру аліментів судом не було враховано те, що вона потребує додаткових матеріальних витрат на лікування дитини, не може бути прийняте до уваги, оскільки з таким позовом позивачка до суду не зверталася, а тому ці вимоги не були предметом розгляду у суді першої інстанції. Разом з цим, судова колегія враховує, що вимоги про стягнення додаткових витрат на лікування дитини не пов'язані з вимогами про стягнення аліментів на утримання дитини або дружини і зазначені правовідносини регулюються не ст. ст. 84, 180-183 СК України, на які позивачка посилалася у своєму позові, а ст. 185 СК України.
Відповідно до ст. 185 СК України той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до кого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов'язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо). Розмір участі одного з батьків у додаткових витратах на дитину в разі спору визначається за рішенням суду, з урахуванням обставин, що мають істотне значення. Додаткові витрати на дитину можуть фінансуватися наперед або покриватися після їх фактичного понесення разово, періодично або постійно.
Враховуючи те, що ОСОБА_2 не зверталася до суду з позовом про стягнення з відповідача додаткових витрат на лікування дитини і не позбавлена можливості звернутися до суду з таким позовом, а також те, що висновки суду відповідають матеріалам справи, вимогам закону і не спростовуються доводами апеляційної скарги, тому підстав для зміни чи скасування оскаржуваного рішення судова колегія не вбачає.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, судова колегія, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 31 липня 2013 року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги протягом 20-ти днів з дня її проголошення безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий: Судді: