ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 грудня 2006 р. |
№ 20/503 |
Вищий господарський суд України у складі: суддя Селіваненко В.П. -головуючий, судді Бенедисюк І.М. і Львов Б.Ю.,
розглянувши касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1, м. Київ,
на ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2006
зі справи № 20/503
за позовом суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 (далі -СПД ОСОБА_1)
до державної госпрозрахункової організації “Житло-Інвест” (далі -ДГО “Житло-Інвест”), м. Київ,
третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, -Головне управління житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації, м. Київ,
про стягнення 666 824 грн.,
за участю представників:
позивача -ОСОБА_1,
відповідача - не з'явився,
третьої особи -не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2006 (колегія суддів у складі: Корсак В.А. - головуючий, судді Авдеєв П.В., Коршун Н.М.) апеляційне провадження зі справи припинено на підставі пункту 6 частини першої статті 80 Господарського процесуального кодексу України (далі -ГПК України). Прийняте судом рішення мотивовано ліквідацією відповідача за відсутності у нього правонаступника.
У касаційній скарзі до Вищого господарського суду України та доповненнях до неї СПД ОСОБА_1 просить зазначену ухвалу апеляційного суду від 18.10.2006 скасувати внаслідок її прийняття з порушенням норм процесуального і матеріального права та передати справу на подальший розгляд до суду апеляційної інстанції.
Відзиви на касаційну скаргу не надходили.
Учасників судового процесу відповідно до статті 1114 ГПК України належним чином повідомлено про час і місце розгляду касаційної скарги.
Перевіривши повноту встановлення апеляційним господарським судом обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, заслухавши позивача, Вищий господарський суд України дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги з урахуванням такого.
Апеляційним господарським судом встановлено, що:
- рішенням господарського суду міста Києва від 07.10.2005 позов задоволено;
- апеляційне провадження порушено за апеляційною скаргою ДГО “Житло-Інвест”, яке було єдиним відповідачем у справі;
- за станом на 16.10.2006 ДГО “Житло-Інвест” виключено з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (з 12.10.2006) у зв'язку з державною реєстрацією припинення юридичної особи внаслідок її ліквідації, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (т. 3, а.с. 15);
- будь-які дані про правонаступництво ліквідованого підприємства відсутні.
Причиною касаційного оскарження є питання стосовно наявності належних підстав для припинення провадження у справі.
Відповідно до абзацу четвертого частини першої і частини другої статті 51 Господарського кодексу України підприємницька діяльність припиняється у разі припинення існування підприємця; порядок припинення діяльності підприємця встановлюється законом відповідно до вимог цього Кодексу.
Частиною першою статті 4 Закону України від 15.05.2003 № 755-ІV “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців” (далі -Закон № 755) встановлено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців -це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно з статтею 5 Закону № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Відповідно до статті 33 Закону № 755 юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обов'язків іншим юридичним особам - правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом. Юридична особа є такою, що припинилася, з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення юридичної особи.
Частиною сьомою статті 59 Господарського кодексу України встановлено, що суб'єкт господарювання вважається ліквідованим з дня внесення до державного реєстру запису про припинення його діяльності.
За таких обставин суд апеляційної інстанції, встановивши факти ліквідації на стадії апеляційного перегляду єдиного відповідача у справі - ДГО “Житло-Інвест” -та відсутності в даному випадку правонаступництва, з урахуванням приписів статті 99 ГПК України дійшов обґрунтованого висновку щодо необхідності припинення апеляційного провадження у справі на підставі пункту 6 частини першої статті 80 ГПК України.
Висновки суду апеляційної інстанції щодо ліквідації відповідача та відсутності правонаступництва скаржником не спростовано.
Правову позицію щодо можливості припинення провадження у справі поза межами розгляду справи в суді першої інстанції та без скасування попередніх судових рішень зі справи викладено й у постанові Верховного Суду України від 15.02.2005 зі справи № 20/175.
Водночас питання правомірності прийняття рішення про ліквідацію ДГО “Житло-Інвест”, дотримання процедури ліквідації, здійснення не ліквідації, а “фактичної реорганізації” ДГО “Житло-Інвест” знаходяться поза межами даного судового спору, а тому й відповідні доводи касаційної скарги не можуть бути підставою для її задоволення.
Посилання СПД ОСОБА_1 на неповідомлення апеляційним судом інших учасників процесу про дату і місце судового засідання (18.10.2006) не можуть бути підставою для скасування оскаржуваної ухвали, враховуючи відсутність доказів такого неповідомлення, факт припинення юридичної особи -відповідача зі справи, а також відсутність відповідної інформації і скарг з боку третьої особи.
Зміна 16.12.2005 складу судової колегії (т.1, а.с. 146) також не підпадає під ознаки порушення норм процесуального права.
Залишення апеляційним судом без вирішення клопотання СПД ОСОБА_1 про залучення Київської міської ради до участі у справі як належного відповідача, яке мотивовано посиланням на те, що Київською міською радою як власником колишнього ДГО “Житло-Інвест” не встановлено його правонаступника (т. 3, а.с.16), так само не може вважатися підставою для скасування оскаржуваної ухвали суду апеляційної інстанції з огляду на те, що в даному випадку в зазначеному клопотанні йдеться фактично не про заміну неналежного відповідача, а про зміну підстав позову в зв'язку з ліквідацією належного позивача (ДГО “Житло-Інвест”) та за відсутності підстав для здійснення процесуального правонаступництва (стаття 25 ГПК України). Водночас згідно з приписами статті 24 ГПК України заміна неналежного відповідача є правом, а не обов'язком суду і може бути здійснена лише до прийняття рішення зі справи.
Таким чином, оскаржувану ухвалу апеляційним господарським судом винесено в межах наданих йому повноважень, а передбачені законом підстави для її скасування відсутні.
Керуючись статтями 1119 -11111, 11113 ГПК України, Вищий господарський суд України
ПОСТАНОВИВ:
Ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 18.10.2006 зі справи № 20/503 залишити без змін, а касаційну скаргу суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_1 -без задоволення.
Суддя В.Селіваненко
Суддя І.Бенедисюк
Суддя Б.Львов