Справа № 121/4464/13-к
1-кп/121/216/13
ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 вересня 2013 року Ялтинський міський суд Автономної Республіки Крим
у складі: головуючого судді - Ганича М.Ф.
при секретарі: Гавриковій Ж.І.
за участю прокурорів - Коркуни Р.В., Семенчука Д.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Ялтинського міського суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42013130670000095, відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м. Свердловськ Російської Федерації, росіянина, громадянина України, з середньою освітою, інваліда 2-ої групи, не працюючого, маючого на утриманні малолітню доньку, ІНФОРМАЦІЯ_2, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2, не судимого в силу ст. 89 КК України,
обвинуваченого у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 272 ч. 2 КК України,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1, працюючи машиністом баштового крану, порушив правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, що створило загрозу загибелі людей та спричинило загибель людини, при наступних обставинах.
Так, 16 лютого 2012 року між ТОВ «Російські інвестори Крим девелопмент» і ТОВ «Будівельна компанія (далі БК) «Атріум» укладено договір, згідно з яким ТОВ «БК «Атріум» зобов'язалося виконати роботи з влаштування монолітних залізобетонних конструкцій і пристрій надбудови на об'єкті будівництва: «Будівництво 9-ти поверхового житлового будинку за адресою: м. Ялта смт. Гурзуф, в районі турбази «Корал».
Для виконання умов договору 19.04.2012 року між ТОВ «БК «Атріум» і ОСОБА_2 укладено договір підряду, згідно з яким ОСОБА_3 зобов'язався виконати роботу з встановлення і розбирання опалубки фундаментної плити, стін цокольного поверху і перекриттів для виготовлення залізобетонних конструкцій на вищевказаному об'єкті будівництва.
З метою забезпечення виконання вантажопідйомних робіт, 01 травня 2012 року між ТОВ «БК «Атріум» та ТОВ «БК «Консоль-Строй ЛТД» укладено договір, за яким останнє надало баштовий кран «Еврогру Е.52.125» і навчений та атестований обслуговуючий персонал, закріпивши за краном у тому числі кранівника ОСОБА_1, який 19 серпня 2011 року пройшов перевірку знань з питань охорони праці і 03 квітня 2012 року - перевірку знань посадових інструкцій.
Під час експлуатації баштового крану ОСОБА_1 зобов'язаний дотримуватися діючих норм і правил з техніки безпеки, у тому числі:
- п. 4.11.1.б. НПАОП 0.00-1.01-07 «Правила будови і безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів», затверджених наказом Державного комітету України з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду 18.06.2007р. за №132, відповідно до якого: «Вантажопідіймальні крани мають бути обладнані обмежниками робочих рухів (кінцевими вимикачами) для автоматичної зупинки: б) механізмом зміни вильоту в крайніх робочих положеннях; зазначені пристрої встановлюються також для обмеження ходу будь-якого іншого механізму, якщо в крайніх положеннях можливі удари з виникненням завантаженості, що перевищують розрахункові або аварійні ситуації. До таких механізмів відносять механізми повертання, висування телескопічних складових частин, механізми вантажозахоплювального органу, підіймання та повертання кабіни тощо»;
- п. 2.10.7. Типової інструкції з безпечного ведення робіт для кранівників (машиністів) баштових кранів, затвердженої наказом державного комітету України по нагляду за охороною праці №175 від 14.11.1995р., відповідно до якої - «кранівник не повинен ставитись до роботи на крані за наявності таких несправностей: Пошкоджені або відсутні, передбачені паспортом крана та Інструкцією заводу-виготовлювачем з експлуатації крана, прилади та пристрої безпеки (обмежувачі вантажопідіймальності або вантажного моменту, висота підіймання гака, підіймання і опускання стріли, механізму пересування, повороту; покажчик вантажопідіймальності, анемометр тощо), гальмові електромагніти, сигнальні пристрої, електричний захист»;
- п. 3.11. Інструкції №276 з охорони праці для машиністів (кранівників) баштових кранів «Еврогру Е52.125», затвердженої наказом Генерального директора ТОВ «БК «Консоль-Строй ЛТД» №130 від 16.11.2009р., відповідно до якої - «кранівнику забороняється виводити з дії прилади та пристрої безпеки, а також працювати при їх несправності».
Так, вранці ІНФОРМАЦІЯ_3 на вищевказаному об'єкті будівництва в районі турбази «Корал» в смт. Гурзуф у м. Ялті начальник дільниці ТОВ «БК «Атріум» ОСОБА_4 видав завдання бригадирам ОСОБА_5 і ОСОБА_6 на армування ригелів і пристрій опалубки перекриття цокольного поверху. Приблизно о 08:15 годині бригадир ОСОБА_5 дав вказівку кранівнику ОСОБА_1 на підйом і переміщення пачки арматури вагою 4734 кг. Під час підняття зазначеного вантажу і його перенесення, на крані спрацював пристрій безпеки - звуковий сигнал, що свідчить про досягнення гранично допустимої ваги для даної відстані вильоту стріли, і спрацював обмежувач моменту вантажопідйомності і переміщення каретки баштового крану, що заблокувало подальше переміщення вантажу.
Машиніст баштового крану ОСОБА_1, володіючи знаннями і достатнім досвідом роботи за фахом, маючи уявлення про небезпеку, до якої може призвести перевантаження баштового крану, розуміючи, що він виконує роботу з підвищеною небезпекою, ігноруючи вимоги вищевказаних нормативних актів та інструкцій з охорони праці та техніки безпеки, тобто неналежно виконуючи свої професійні обов'язки, внаслідок несумлінного до них ставлення, передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді падіння крану та створення загрози життю та здоров'ю перебуваючих на будівельному майданчику працівників, з метою подачі зазначеного вантажу до місця робіт, навмисне вивів з ладу прилади та пристрої безпеки крану, зв'язавши дротом планки, що відключають кінцевики контролю вантажу, внаслідок чого було відключено механізм, який при перевантаженні блокує рух каретки і підйомного механізму крану, після чого продовжив переміщати вантаж.
Далі, ОСОБА_1 перемістив зазначений вантаж на неприпустимий виліт стріли - 36 метрів, що в 2,3 рази перевищило максимальний, через що збільшився перекидний момент допустимого значення, кран втратив стійкість і впав на будівельний майданчик.
В результаті падіння крана робітникові ОСОБА_3 були заподіяні: відкрита проникаюча черепно-мозкова травма у вигляді переломів всіх кісток склепіння та основи черепа, крововиливу над- і під мозкові оболонки і в шлуночки мозку, пошкодження тканини головного мозку, забита рана правої тім'яної області голови, закритий перелом грудного відділу хребта на рівні 12-грудного - 1-поперекового хребців з повною перервою спинного мозку, множинні віддалені переломи ребер з 2 по 12 включно ліворуч з пошкодженням пристінкової плеври і переломи 2-го, 3-го та 5-го ребер справа по середнєключичній лінії з крововиливами в тканини легенів, відкритий перелом обох кісток лівої і правої гомілки, закритий перелом лівої стегнової кістки, множинні рвано-забиті рани верхніх і нижніх кінцівок, садна на тулубі та кінцівках, які є тяжкими тілесними ушкодженнями, від яких на місці настала смерть ОСОБА_3
Таким чином, внаслідок порушення обвинуваченим своїх професійних обов'язків під час виконання робіт з підвищеною небезпекою і недотримання ним вищевказаних норм і правил з охорони праці та техніки безпеки, було створено загрозу загибелі робітників будівельного майданчика та настала смерть ОСОБА_3
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_1 свою вину в пред'явленому йому обвинуваченні визнав повністю і пояснив, що він працював машиністом баштового крану на будівельному об'єкті в районі турбази «Корал» в смт. Гурзуф у м. Ялті. Вранці ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання своїх професійних обов'язків, а саме при підйомі і переміщенні пачки арматури вагою 4734 кг., на крані спрацював пристрій безпеки - звуковий сигнал, що свідчить про досягнення гранично допустимої ваги для даної відстані вильоту стріли, і спрацював обмежувач моменту вантажопідйомності і переміщення каретки баштового крану, що заблокувало подальше переміщення вантажу. Проте він, володіючи знаннями і достатнім досвідом роботи за фахом, маючи уявлення про небезпеку, до якої може призвести перевантаження баштового крану, розуміючи, що він виконує роботу з підвищеною небезпекою, ігноруючи вимоги вищевказаних нормативних актів та інструкцій з охорони праці та техніки безпеки, передбачаючи можливість настання суспільно-небезпечних наслідків у вигляді падіння крану та створення загрози життю та здоров'ю перебуваючих на будівельному майданчику працівників, з метою подачі зазначеного вантажу до місця робіт, навмисне вивів з ладу прилади та пристрої безпеки крану, зв'язавши дротом планки, що відключають кінцевики контролю вантажу, внаслідок чого було відключено механізм, який при перевантаженні блокує рух каретки і підйомного механізму крану, після чого продовжив переміщати вантаж, перемістив його на неприпустимий виліт стріли - 36 метрів, що в 2,3 рази перевищило максимальний, через що збільшився перекидний момент допустимого значення, кран втратив стійкість і впав на будівельний майданчик. В результаті падіння крана були причинені тілесні ушкодження робітникові ОСОБА_3, від яких настала смерть останнього. У вчиненому кається.
Суд, виконавши вимоги ст. 349 КПК України, визнав недоцільним дослідження доказів стосовно фактичних обставин справи, які ніким не оспорюються.
Показання обвинуваченого відповідають фактичним обставинам провадження і ним не оспорюються.
Крім визнання обвинуваченим своєї вини у вчиненні злочину, його вина також підтверджується актом судово-медичного дослідження (обстеження) № 463 від 18.06.-25.07.2012 року та висновком експерта № 85 від 01.10.2012 року, відповідно до висновків якого смерть ОСОБА_3 настала внаслідок поєднаної травми голови, грудної клітини, множинних переломів нижніх кінцівок, що ускладнилися травматичним шоком, гострим недокрів'ям внутрішніх органів. Це підтверджується наявністю відкритого перелому кісток склепіння та основи черепа, крововиливами під твердою і м'якою мозковими оболонками і в шлуночки мозку, пошкодженням тканини головного мозку, множинними переломами ребер зліва і справа з пошкодженням пристінкової плеври зліва і крововиливами в тканини легенів, наявністю перелому грудного відділу хребта з повною перервою спинного мозку, множинними ранами на верхніх і нижніх кінцівках, а також ознаками травматичного шоку і гострого недокрів'я (наявність 1600 мл. рідкої крові в лівій плевральній порожнині, ознака гострого недокрів'я, підтверджені гістологічно).
На трупі ОСОБА_3 малися наступні тілесні ушкодження: відкрита проникаюча черепно-мозкова травма у вигляді переломів всіх кісток склепіння та основи черепа, крововиливу над- і під мозкові оболонки і в шлуночки мозку, пошкодження тканини головного мозку, забита рана правої тім'яної області голови, закритий перелом грудного відділу хребта на рівні 12-грудного - 1-поперекового хребців з повною перервою спинного мозку, множинні віддалені переломи ребер з 2 по 12 включно ліворуч з пошкодженням пристінкової плеври і переломи 2-го, 3-го та 5-го ребер справа по середнєключичній лінії з крововиливами в тканини легенів, відкритий перелом обох кісток лівої і правої гомілки, закритий перелом лівої стегнової кістки, множинні рвано-забиті рани верхніх і нижніх кінцівок, садна на тулубі та кінцівках.
Всі вищевказані ушкодження прижиттєві, виникли ІНФОРМАЦІЯ_3, незадовго до настання смерті, про що свідчить наявність крововиливів в місцях пошкоджень і відсутність запальних змін в пошкоджених тканинах.
Всі ушкодження виникли від дії тупих предметів, що підтверджується нерівними осадненими краями ран на голові та кінцівках, "закритим" характером перелому хребта, ребер, наявністю саден.
Всі ушкодження, виявлені на трупі ОСОБА_3, мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень. Між отриманими ушкодженнями та смертю ОСОБА_3 мається прямий причинний зв'язок (а.п. 29-31, 101-103).
Таким чином, суд вважає, що дії обвинуваченого органом досудового слідства правильно кваліфіковані за ст. 272 ч. 2 КК України, як порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві особою, яка зобов'язана їх дотримувати, якщо це порушення створило загрозу загибелі людей та спричинило загибель людини.
Обговорюючи питання про вид і розмір покарання обвинуваченому, суд, відповідно до ст.65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, який відноситься до категорії тяжких, дані, що характеризують особу обвинуваченого, обставини, які пом'якшують та обтяжують покарання.
Обвинувачений ОСОБА_1 не судимий в силу ст. 89 КК України. На даний час не працює, оскільки є інвалідом другої групи (а.п. 118); за попереднім місцем роботи характеризується посередньо, має на утриманні малолітню доньку, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.п. 114), яка потребує виховання та утримання не тільки з боку матері, але і з боку батька, на обліку у лікарів - психіатра та нарколога не перебуває.
До обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченому, суд відносить щире каяття.
Обставин, які обтяжують покарання, судом не встановлено.
З урахуванням всіх обставин у провадженні і даних про особу обвинуваченого, враховуючи обставину, яка пом'якшує покарання, та відсутність обставин, що покарання обтяжують, приймаючи до уваги стан здоров'я обвинуваченого, який є інвалідом другої групи та потребує тривалого лікування, суд вважає можливим призначити ОСОБА_1 покарання у вигляді позбавлення волі із застосуванням ст.ст. 75, 76 КК України, з позбавленням права займатися діяльністю, пов'язаної з керуванням баштовими кранами.
Цілі покарання, передбачені ст. 50 КК України, можуть бути досягнуті і без ізоляції обвинуваченого від суспільства, але в умовах здійснення за ним контролю.
Речових доказів у провадженні не мається.
Питання щодо процесуальних витрат вирішується відповідно до ст. 124 КПК України.
Потерпілий ОСОБА_7 заявив цивільний позов, в якому просить суд стягнути з обвинуваченого на його користь моральну шкоду в сумі 50.000 гривень, яка виразилася в душевних хвилюваннях, які він відчуває у зв'язку із загибеллю сина ОСОБА_3 З вини обвинуваченого, який порушив правила безпеки при виконанні робіт з підвищеною небезпекою, що спричинило загибель його сина, був порушений звичний уклад його життя та життя його сім`ї, погіршився стан його здоров'я та здоров'я його дружини.
Вирішуючи питання про стягнення з обвинуваченого моральної шкоди, суд виходить з такого.
На підставі ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній особі неправомірними діями або бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини.
Судом встановлено, що в результаті злочинних дій обвинуваченого, потерпілому ОСОБА_7 були заподіяні моральні страждання, пов'язані із смертю його сина, які від відчуває до цих пір.
Вирішуючи питання про розмір відшкодування моральної шкоди, суд, відповідно до ст. 23 ЦК України, враховує характер дій обвинуваченого, який порушив правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою на підприємстві, що спричинило загибель людини; глибину фізичних та моральних страждань потерпілого. Таким чином, потерпілому ОСОБА_7 були заподіяні моральні страждання.
З урахуванням вимог розумності і справедливості, суд вважає, що цивільний позов потерпілого ОСОБА_3 підлягає задоволенню в повному обсязі. С обвинуваченого на користь потерпілого необхідно стягнути моральну шкоду в розмірі 50000 гривень.
Керуючись ст. ст. 370, 371, 374 КПК України, суд
З А С У Д И В:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 272 КК України, та призначити йому покарання у вигляді 5 (п'яти) років позбавлення волі з позбавленням права займатися діяльністю, пов'язаною з керуванням баштовими кранами строком на 3 (три) роки.
Відповідно до ст. 75 КК України, звільнити засудженого ОСОБА_1 від призначеного покарання з випробуванням, з іспитовим строком на 3 роки.
У відповідності зі ст. 76 КК України, покласти на засудженого ОСОБА_1 такі обов'язки: не виїжджати за межі України на постійне проживання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції; повідомляти кримінально-виконавчу інспекцію про зміну місця проживання і роботи.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судові витрати за проведення експертиз в сумі 4.904 грн. (чотири тисячі дев'ятсот чотири гривні).
Цивільний позов ОСОБА_7 задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь ОСОБА_7 моральну шкоду в розмірі 50.000 грн. (п'ятдесят тисяч гривень).
Вирок може бути оскаржений до Апеляційного суду Автономної Республіки Крим через Ялтинський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Копію вироку негайно після проголошення вручити обвинуваченому та прокурору. Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку. Копія цього судового рішення не пізніше наступного дня після ухвалення надсилається учаснику судового провадження, який не був присутній у судовому засіданні.
Суддя: