Судове рішення #3182282
Справа № 1-122/2008

Справа № 1-122/2008    

      

        ВИРОК

ІМ¢ЯМ  УКРАЇНИ

 

8 жовтня 2008 року  Деражнянський районний суд Хмельницької області

                   в складі: головуючої - судді                      Зарєчної І.В.

                                  при секретарі                               Шушкевич Л.М.

                                   з участю прокурора                    Бондар Н.Д.

                                     представника потерпілих          ОСОБА_2

                                     і захисника                                   ОСОБА_3,

 

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Деражні справу про обвинувачення

 

ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, уродженця і жителя АДРЕСА_1, українця, громадянина України, з середньою освітою, неодруженого, працюючого монтажником у ПП ОСОБА_4, раніше судимого

 

-           20 вересня 1993 року Хмельницьким міським судом за ст.ст. 140 ч.2, 141 ч.2, 208, 42 КК України (в редакції 1960 року) до 3 років 6 місяців позбавлення волі з конфіскацією майна;

-           12 липня 1994 року Хмельницьким обласним судом за ст.ст. 81 ч.3, 208, 42 ч.3 КК України (в редакції 1960 року) до 5 років позбавлення волі з конфіскацією майна, звільненого 23 грудня 1997 року ухвалою Шепетівського районного суду Хмельницької області умовно-достроково, не відбутий строк 1 рік 8 місяців 28 днів;  

-           23 липня 1998 року Хмельницьким міським судом за ст.ст. 140 ч.3, 145 ч.1, 42 КК України (в редакції 1960 року) до 4 років 6 місяців позбавлення волі, звільненого 23 листопада 2002 року по відбуттю покарання,  

 

за ст. 286 ч.2 КК України, -

                                               

встановив:

 

26 квітня 2008 року близько 21 години ОСОБА_1, керуючи автомобілем ВАЗ-2107, державний знак НОМЕР_1, в с. Кальня Деражнянського району, перевищив дозволену швидкість руху транспортного засобу в населеному пункті, проявив неуважність та не врахував дорожньої обстановки, внаслідок чого скоїв наїзд на пішоходів ОСОБА_5 і ОСОБА_6, котрі рухались в попутному напрямку по правому узбіччі дороги, від чого сталася смерть потерпілої ОСОБА_5 і були заподіяні середньої тяжкості тілесні ушкодження, що спричинили тривалий розлад здоров'я (понад 21 день),  потерпілому ОСОБА_6

Своїми діями ОСОБА_1 порушив Правила дорожнього руху України, а саме, п.п. 1.5 (ч.1), 2.10, 12.2, 12.3, 12.4, згідно з якими  дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків. У разі причетності до дорожньо-транспортної пригоди водій зобов'язаний: а) негайно зупинити транспортний засіб і залишатися на місці пригоди; г) вжити можливих заходів для надання першої медичної допомоги потерпілим, викликати карету швидкої медичної допомоги, а якщо це неможливо, звернутися за допомогою до присутніх і відправити потерпілих до лікувального закладу. У темну пору доби та в умовах недостатньої видимості швидкість руху повинна бути такою, щоб водій мав змогу зупинити транспортний засіб у межах видимості дороги. У разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об'єктивно спроможний виявити, він повинен негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об'їзду перешкоди. У населених пунктах рух транспортних засобів дозволяється із швидкістю не більше 60 км/год.

Наведені порушення ОСОБА_1 Правил дорожнього руху України перебувають у прямому причинному зв'язку з наслідками дорожньо-транспортної пригоди.

Підсудний ОСОБА_1 винним себе визнав повністю і показав, що 26 квітня 2008 року у темну пору доби, близько 21 години, він керував автомобілем ВАЗ-2107, в якому, крім нього, в якості пасажира на передньому сидінні знаходився, у стані алкогольного сп'яніння, ОСОБА_7, який має право керувати вказаним транспортним засобом за дорученням власника. Оскільки він поспішав додому в м. Хмельницький і на дорозі не було іншого транспорту, то в с. Кальня Деражнянського району рухався зі швидкістю приблизно 70 км/год. з ввімкненим ближнім світлом фар. Пішоходів, які йшли в попутному напрямку по проїзній частині дороги, побачив на відстані 20-25 м. Зменшивши швидкість руху транспортного засобу до 50 км/год., він намагався об'їхати останніх ліворуч, але пішоходи приймали то ліворуч, то праворуч за напрямком руху, тому він вирішив об'їхати їх з правої сторони і виїхав на узбіччя дороги. Раптом відчув удар від зіткнення автомобіля з перешкодою. Він став гальмувати і зупинив автомобіль, після чого вийшов з машини і, сильно перелякавшись, втік з місця пригоди.  

Крім повного визнання вини підсудним його винність у вчиненні злочину доведена  сукупністю зібраних і перевірених в  ході судового слідства доказів.

Так, потерпілий ОСОБА_6 показав, що 26 квітня 2008 року близько 21 години він, його сестра ОСОБА_5 та односельчанин ОСОБА_8 йшли по дорозі в напрямку центру с. Кальні Деражнянського району. Він і ОСОБА_5 йшли по правому узбіччі дороги, а ОСОБА_8 - по проїзній частині. У зв'язку з отриманням тілесних ушкоджень він не пам'ятає обставин дорожньо-транспортної пригоди.

Потерпіла ОСОБА_10 показала, що 26 квітня 2008 року близько 20 години 30 хвилин її діти вийшли з дому на святкування дня народження подруги дочки, яка проживає в центрі с. Кальні. Приблизно через 15 хвилин до неї прибігла сусідка і повідомила про дорожньо-транспортну пригоду, внаслідок якої її діти ОСОБА_5 і ОСОБА_9 були травмовані автомобілем. Коли вона прийшла на місце пригоди, то побачила своїх дітей, які лежали на проїзній частині дороги. Син був при свідомості, а дочка - в непритомному стані.    

Свідок ОСОБА_7 в судовому засіданні показав, що 26 квітня 2008 року він разом з підсудним їздили на автомобілі ВАЗ-2107, яким він керує за дорученням власника, в с. Стодульці Жмеринського району Вінницької області. Так як він вживав алкогольні напої, то в зворотному напрямку автомобілем керував тверезий ОСОБА_1, а він сидів на передньому сидінні в якості пасажира. Проїжджаючи с. Кальня, на дорозі не було іншого транспорту, тому вони їхали зі швидкістю приблизно 70 км/год. Пішоходів, які йшли в попутному напрямку по проїзній частині дороги, він побачив на відстані 15-20 м. В цей час відчув удар і в салон автомобіля посипались уламки лобового скла, а на капоті лежав незнайомий хлопець. Підсудний зупинив автомобіль і вибіг з нього. Він вийшов з машини і побачив, що на проїзній частині дороги лежали дівчина і хлопець.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні показав, що 26 квітня 2008 року близько 21 години він разом з односельчанами ОСОБА_5 і ОСОБА_6 йшли по дорозі в напрямку центру с. Кальні. При цьому ОСОБА_5 і ОСОБА_6 йшли по правому узбіччі дороги, а він - по проїзній частині. Праворуч від нього на швидкості приблизно 80-90 км/год. проїхала машина, яка збила ОСОБА_6 та ОСОБА_5. Автомобіль зупинився,  з нього вийшов водій і кудись побіг. Пасажир, який сидів на передньому сидінні, залишився на місці пригоди.

Згідно з висновком експерта №28 від 6 червня 2008 року причиною смерті ОСОБА_5 стала закрита черепно-мозкова травма  (тотальний крововилив під м'які мозкові оболонки з ділянками забою в лобних долях головного мозку), що ускладнились набряком - набуханням головного мозку.

Судово-медичним дослідженням трупа ОСОБА_5 виявлено тілесні ушкодження у вигляді черепно-мозкової травми (тотальний крововилив під м'які мозкові оболонки з ділянками забою в лобних долях головного мозку), перелому лівої стегнової кістки, що могли утворитись від дії твердих тупих предметів з обмеженою контактуючою поверхнею, якими могли бути виступаючі конструктивні частини автомобіля, що рухався не виключено в час та за обставин вказаних у постанові, є тяжкими тілесними ушкодженнями, що небезпечні для життя в момент спричинення та перебувають у прямому причинному зв'язку із настанням смерті. Виявлені тілесні ушкодження у ОСОБА_5 були не сумісні з життям (а.с.а.с.74-76).       

Згідно з висновком експерта №212 від 20 травня 2008 року тілі потерпілого ОСОБА_6 виявлені тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому діафіза лівої стегнової кістки, який міг утворитись від дії тупого твердого предмету, що діяв із значною силою; забійних ран волосяної частини голови - потиличної ділянки зліва, лівої скроневої ділянки, саден потиличної ділянки зліва волосяної частини голови навколо рани, передньої поверхні правого колінного суглобу, масивного синця зовнішньої та задньої поверхні лівого стегна у верхній третині, які могли утворитись від дії тупих твердих предметів, не виключно, що рани волосяної частини голови та садно передньої поверхні правого колінного суглобу могли утворитись і при падінні з висоти власного зросту та ударі об тупі тверді предмети. Тілесні ушкодження у вигляді закритого перелому діафіза лівої стегнової кістки, з місцем прикладання травмуючої сили у вигляді масивного синця зовнішньої та задньої поверхні лівого стегна у верхній третині в сукупності за своїм характером відносяться до середньої ступені тяжкості, які не були небезпечними для життя в момент заподіяння, але які спричинили тривалий розлад здоров”я (понад 21 день). Тілесні ушкодження у вигляді забійних ран волосяної частини голови - потиличної ділянки зліва із садном навколо та лівої скроневої ділянки, садна передньої поверхні правого колінного суглобу за своїм характером відносяться до ступені легких тілесних ушкоджень. Дані тілесні ушкодження могли виникнути 26 квітня 2008 року внаслідок наїзду легкового автомобіля на пішохода (а.с.а.с.62-63).

Під час відтворення обстановки і обставин події, наслідки якого зафіксовані у відповідному протоколі, ОСОБА_1 показав і розказав обставини скоєння ним дорожньо-транспортної пригоди (а.с.а.с.97-102).           

Під час відтворення обстановки і обставин події з участю ОСОБА_8, останній показав і розказав місцезнаходження кожного з пішоходів під час дорожньо-транспортної пригоди (а.с.93). 

Оглядом місця події, наслідки якого зафіксовані в протоколі огляду місця події, схемою та фототаблицею до нього, протоколом огляду автомобіля ВАЗ-2107, державний знак НОМЕР_1, підтверджується факт скоєння підсудним злочину (а.с.а.с.5-26, а.с.30).

 Із висновку експерта №116А від 3 червня 2008 року вбачається, що при заданих досудовим слідством та встановлених при проведенні експертизи обставинах події водій автомобіля ВАЗ-2107 державний знак НОМЕР_1 ОСОБА_1 мав технічну можливість уникнути наїзду на пішоходів, які рухались в попутному напрямку, шляхом екстреного гальмування із зупинкою керованого ним транспортного засобу до місця наїзду на пішоходів, з моменту виникнення небезпеки для руху водію вказаного в вихідних даних, при швидкості руху автомобіля 40,68 км/год., що визначена при вирішенні запитання №2, та при швидкості руху пішоходів 5,81 км/год., що визначена при вирішенні запитання №3  (а.с.а.с.108-110). 

Тому суд вважає винність підсудного ОСОБА_1 доведеною повністю і його дії кваліфікує за ст. 286 ч.2 КК України, як порушення правил безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило смерть потерпілого.

Призначаючи вид та міру покарання підсудному, суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом'якшують та обтяжують його покарання.

Скоєний підсудним злочин класифікується як тяжкий.

Підсудний раніше судимий, проте він позитивно характеризується за місцем роботи та проживання, щиро кається у скоєному, що пом'якшує його покарання.

Обставини, які обтяжують покарання підсудного, судом не встановлені.

Враховуючи наведене в сукупності, суд вважає доцільним призначити ОСОБА_1 покарання у виді позбавлення волі.

Підлягають частковому задоволенню цивільні позови заявлені потерпілими ОСОБА_10 і ОСОБА_6 про стягнення з підсудного матеріальної і моральної шкоди, оскільки вина його доведена і своїми діями він заподіяв таку шкоду.

Суд вважає вірним, виходячи з вимог розумності і справедливості, стягнути з підсудного на користь потерпілої ОСОБА_10 моральну шкоду в розмірі 50000 гривень. Що стосується матеріальної шкоди, то згідно наявних в матеріалах справи документів, потерпілою витрачено 8859 гривень 90 копійок. Підсудний відшкодував потерпілій ОСОБА_10 матеріальну шкоду в розмірі 9500 гривень. Тому позовні вимоги в частині стягнення з підсудного на користь ОСОБА_10 матеріальної шкоди в розмірі 18412 гривень 90 копійок задоволенню не підлягають.

Також суд вважає необхідним стягнути з підсудного на користь потерпілого ОСОБА_6 моральну шкоду в розмірі 20000 гривень, а матеріальну шкоду в розмірі 653 гривні 23 копійки, яка підтверджується наявними в матеріалах страви чеками. В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_6 відмовити.   

Підлягає задоволенню цивільний позов, заявлений прокурором Деражнянського району про стягнення з підсудного майнової шкоди, завданої судовими витратами на проведення експертиз, в розмірі 510 гривень 88 копійок, та коштів, витрачених на лікування потерпілих в розмірі, в розмірі 1544 гривні 57 копійок.  

 

Керуючись ст.ст. 321-324 КПК України, суд, -                             

 

засудив:

 

ОСОБА_1 визнати винним за ст. 286 ч.2 КК України і призначити йому покарання у виді  4 (чотирьох) років 6 (шести) місяців  позбавлення волі з позбавленням права керувати транспортними засобами  на три роки.

 

Стягнути з ОСОБА_1 на користь потерпілої ОСОБА_10 50 000 гривень моральної шкоди.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь потерпілого ОСОБА_6 653 гривні 23 копійки матеріальної шкоди і 20 000 гривень моральної шкоди, а всього 20 653 гривні 23 копійки.

 

Стягнути з ОСОБА_1 на користь НДЕКЦ при УМВС України в Хмельницькій області судові витрати по справі за проведення автотехнічної експертизи в розмірі 405 гривень 65 копійок та за проведення дактилоскопічної експертизи в розмірі 105 гривень 23 копійки, а всього 510 гривень 88 копійок. 

    

Речові докази: автомобіль ВАЗ-2107, державний знак НОМЕР_1 та державний знак НОМЕР_1 повернути ОСОБА_11;  туфлю жіночу передати потерпілій ОСОБА_10; емблему „Гуард”, шматок войлоку, частини пластикової обшивки автомобіля, батарейку до мобільного телефону „Самсунг”, пляшку напою „Живчик”, паперовий конверт з осипом грунту, конверт з волоском, конверт з уламками скла знищити.

Міру запобіжного заходу ОСОБА_1 до набрання вироком законної сили залишити попередню - підписку про невиїзд.

   На вирок може бути подана апеляція до Апеляційного суду Хмельницької області через районний суд протягом 15 діб з моменту його проголошення.

 

 

              Суддя                                                              І.В. Зарєчна

 

 

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація