ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ Справа № 13/4663 А
"05" грудня 2006 р.
Господарський суд Черкаської області в складі судді Скиби Г.М., розглянув справу від 14 серпня 2006 року за позовом
Прокурора Соснівського району м. Черкаси в інтересах держави в особі Черкаського міжрайонного відділу Черкаської облдержземінспекції, м. Черкаси, вул. Шевченка, 135
до відповідача -приватного підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1
третя особа -Черкаська міська рада, м. Черкаси
про вилучення самовільно зайнятої земельної ділянки
Представники:
прокурор -Гамова В.М. -помічник прокурора Соснівського району -за посадою;
позивача -Півненко Г.І. - довіреність №410 від 18 жовтня 2006 року;
відповідача -підприємець ОСОБА_1 -особисто;
Ш особа -Полішкевич М.В. -довіреність від 30.06.2006 року.
Розглянувши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та сторін, господарський суд ВСТАНОВИВ:
Відповідно до ст.118 Конституції України, виконавчу владу в областях і районах здійснюють місцеві державні адміністрації. Аналогічні положення закріплено в ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації".
Місцеве самоврядування врегульовано спеціальним Законом України - «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ст. 78 Земельного Кодексу України, земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.
Статтею 80 Земельного Кодексу встановлено, що до суб'єктів права власності на землю належать територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності, а також держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади - на землі державної власності.
Згідно статті 83 Земельного кодексу України, у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до ст. 84 Земельного кодексу України, у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. Право державної власності На землю набувається і реалізується державою в особі Кабінету Міністрів України, Ради Міністрів Автономної республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських, районних державних адміністрацій відповідно до закону.
Суб'єктами права державної власності на землю відповідно до ст.14 Конституції України виступає держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади. Органами державної виконавчої влади, які від імені держави у межах наданої їм Конституцією України Компетенції (ст.116) реалізують право державної власності на землю, є Кабінет Міністрів України, підпорядковані йому міністерства і відомства як центральні органи виконавчої влади. Кабінет Міністрів України надані йому повноваження щодо реалізації права державної власності на землю здійснює у формі розпорядження та управління державними землями і регулювання земельних відносин, які визначені ст.13 Земельного Кодексу. Виконавчу владу в областях і районах, а також у містах Києві та Севастополі здійснюють місцеві державні адміністрації, їх повноваження як суб'єктів права державної власності на землю визначені Конституцією України (ст.119) і Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні". Розпорядчі й управлінські регулюючі повноваження ради як суб'єкта права комунальної власності визначені також Земельним Кодексом України (ст. 17).
У зв'язку з вищевикладеним, Черкаська облдержінспекція є органом, уповноваженим державою здійснювати в Черкасах повноваження щодо контролю за правильністю використання земель в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, в тому числі перевіряти законність та цільове використання земельних ділянок в межах міста, тобто право позивача на звернення до суду та право контролю за земельними ділянками, про які йде мова, виникло безпосередньо на підставі закону.
Відповідно до Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 25.12.02. №1958 "Про утворення Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель", організація та здійснення державного контролю за використанням і охороною земель входить до основних завдань Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель.
Відповідно до інформації державного інспектора по контролю за використанням і охороною земель в м. Черкаси, в 2006 році мало місце самовільне зайняття земельної ділянки Черкаської міської ради, площею 2 кв. метри АДРЕСА_1 ПП ОСОБА_1, на якій розміщено холодильники.
04.04.2006 року головним спеціалістом Черкаського міжрайонного відділу облдержземінспекції - державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель Півненко ПІ. був складений припис НОМЕР_1, яким ПП ОСОБА_1 зобов'язано у 30-денний термін усунути вказане порушення земельного законодавства.
По факту вищевказаного порушення був складений протокол НОМЕР_2. На підставі протоколу була винесена постанова НОМЕР_3 про притягнення ПП ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст. 53-1 КУпАП та накладення на неї адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 грн.
Вказане підтверджується інформацією державного інспектора по контролю за використанням і охороною земель та актом повторної перевірки державного інспектора по контролю за використанням і охороною земель від 14.06.2006 року.
На момент розгляду справи порушення земельного законодавства відповідачем не усунуті.
Згідно п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури покладено представництво інтересів громадян або держави в суді у випадках, визначених законом. Статтею 36-1 Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру" передбачено, що однією із підстав представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій фізичних або юридичних осіб.
Відповідачем не спростовані вимоги прокурора та позивача.
ПП ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що неодноразово зверталась до власника землі -міської ради -з клопотанням виділити земельну ділянку з поряд розміщеним кіоском для розміщення холодильного обладнання. Тривалий час питання не розглянуто, хоча отримані позитивні висновки відповідних служб. Підприємець готовий понести додаткові витрати в виді збитків за використання без належного оформлення спірної земельної ділянки. Підприємець ОСОБА_1 позов не визнала. Пояснила, що холодильники їй не належать. Вони поставлені на її прохання та нею експлуатуються. Просить в позові відмовити та зобов'язати раду розглянути її звернення про виділення їй додатково земельної ділянки. Законних підстав на користування спірною ділянкою у неї немає.
З окремим позовом до Черкаської міської ради про спонукання до вчинення дій чи про визнання дій посадових осіб протиправними відповідач до суду не зверталась.
Оцінюючи зібрані докази, суд дійшов висновку, що вимоги позивача та прокурора обгрунтовані, підтверджені належними доказами та підлягають до задоволення. Належить вилучити самовільну зайняту земельну ділянку 2 кв. метри АДРЕСА_1 з володіння ОСОБА_1 та зобов'язати ПП ОСОБА_1 повернути ділянку власнику -Черкаській міській раді.
Згідно ст. 94 КАС України судовий збір необхідно покласти на відповідача повністю - 3 грн. 40 коп.
Керуючись ст. ст. 158, 163 КАС України, господарський суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Вилучити самовільно зайняту земельну ділянку площею 2 кв.м. АДРЕСА_1, на якій встановлено холодильні камери, із володіння ПП ОСОБА_1, код НОМЕР_4, проживає в АДРЕСА_1 та зобов'язати ПП ОСОБА_1 повернути її власнику - Черкаській міській раді відповідно до ст. 212 Земельного кодексу України.
Стягнути з ПП ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код НОМЕР_4, рахунок в банку невідомий
в доход державного бюджету через ВДВС районного управління юстиції в доход державного бюджету на користь УДК в Черкаській області, МФО 854018 код 22809222, рахунок №31110095600002
3 грн. 40 коп. судового збору.
Постанова (судове рішення) набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня підписання постанови, оформленої відповідно до вимог ст. 167 КАС України. Сторони у справі протягом 10 днів мають право подати заяву про намір оскарження та в 20 денний строк подати апеляційну скаргу до апеляційного суду на вказану постанову через господарський суд Черкаської області.
Примірник постанови направити прокурору Черкаської області та прокурору Соснівського району до відому.
Суддя Г.М. Скиба