Судове рішення #3178203
копія

 

копія                                                                                                                          Справа № 1-80/08р.

В  И  Р  О  К

 

І  М  Е  Н  Е  М        У  К  Р  А  Ї  Н  И

 

            11 листопада 2008 року             В-Писарівський районний суд Сумської області

в складі : головуючого - судді                                                           Семенової О.С.,

            при секретарі                                                             Пасюга Н. М.,

            з участю прокурора                                                   Тимошенка Є.І., Мовчан К.В.,

            потерпілих                                                                  ОСОБА_1, ОСОБА_2,

            захисника                                                                   ОСОБА_3,

            розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт. В-Писарівка кримінальну справу про обвинувачення :

ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с. Чапаєво Кегичівського району Харківської області, українця, громадянина України, з  середньою освітою, одруженого, працюючого начальником дільниці автоматизації КВПіА ЗАТ «Цант»,   не судимого, проживаючого АДРЕСА_1,

 

- у скоєнні злочину, передбаченого  ч.2 ст.272   КК України, суд -

 

в с т а н о в и в :

 

            Підсудний   ОСОБА_4, обіймає посаду начальника дільниці автоматизації КВПіА ЗАТ «Цант» з 1 серпня 2007 року, відповідно до посадової інструкції зобов'язаний проводити інструктаж і навчання підлеглих працівників безпечним методом праці, а також контролювати виконання ними вимог, правил, норм, положень та інструкцій з охорони праці, не допускати до самостійної роботи осіб, що не пройшли інструктаж, навчання та перевірку знань з охорони праці. Не зважаючи на вказані вимоги, порушуючи останні, ОСОБА_4, ні при прийнятті ОСОБА_5 для проходження виробничої практики, ні після прибуття останнього до ТОВ «Кириківський цукровий завод» в смт. Кириківка В-Писарівського району Сумської області для виконання робіт по розробці, комплектації та провадження автоматизованої системи управління технологічних процесів не провів вступний та первинний інструктажі, навчання та перевірку знань з питань охорони праці за професією слюсар КВПіА, попереднє спеціальне навчання та перевірку знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці для виконання робіт з підвищеною небезпекою. За таких умов, 23 жовтня 2007 року під час чергування ОСОБА_5 в ТОВ «Кириківський цукровий завод» з останнім стався нещадний випадок, а саме слюсар ОСОБА_5 о 20 годині 22  жовтня 2007 року заступив на чергування в нічну зміну,  близько 3 години 23 жовтня 2007 року на пульт управління надійшла інформація, що припинилася подача вапняного молока на преддефекатор, усунення неполадки з центрального пульту управління не дозволило відновити його подачу, тому ОСОБА_5 піднявся на площадку для обслуговування з метою перекриття запірної арматури на трубопроводі, де розкрутив фланцеве з'єднання. Під час розкручування ОСОБА_5 був облитий розчином вапняного молока, не втримавшись на слизькому помості, впав з площадки і отримав несумісні з життям тілесні ушкодження у виді закритої черепно-мозкової травми, що супроводжувалася множинними п'ятнистими крововиливами під м'яку мозкову оболонку, ятковими крововиливами у сіру та білу речовину головного мозку, від яких він помер. Вказана подія сталася через порушення вимог законодавства та інших нормативно-правових актів, покладених обов'язків начальником дільниці автоматизації КВПіА ЗАТ «ЦАНТ» ОСОБА_4

             Підсудний ОСОБА_4 в судовому засіданні вину в скоєному злочину визнав частково і пояснив, що у дійсності інструктажі з техніки безпеки та охорони праці з практикантами ним проводилися, але не фіксувалися у відповідних журналах, які і не велися на підприємстві.  Щиро розкаявся, що сталася загибель ОСОБА_5 В іншій частині підтвердив свої покази, дані у ході досудового слідства та обставини, викладені в обвинувальному висновку.

            Крім часткового визнання вини підсудним, його вина підтверджується зібраними у ході досудового слідства та перевіреними в судовому засіданні доказами.

Так, потерпілі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у судовому засіданні кожний окремо показали, що їх син ОСОБА_5 спочатку проходив навчальну практику на ЗАО «Цант», а 10 липня 2007 року був прийнятий слюсарем КВПіА за сумісництвом, будучи ще студентом Сумського технікуму харчової промисловості Національного Університету харчових технологій, де і проходив виробничу практику, в жовтні 2007 року знаходився у відрядженні в смт. Кириківка В-Писарівського району на ТОВ «Кириківський цукровий завод», 22 жовтня 2007 року розмовляли з сином по телефону, він йшов у нічну зміну, а наступного дня повідомили, що син загинув.

Свідки ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8 у судовому засіданні підтвердили, що ОСОБА_5, будучи студентом 3 курсу Сумського технікуму харчової промисловості Національного Університету харчових технологій, проходив навчальну практику з 1 червня 2007 року по 28 червня 2008 року на ЗАО «ЦАНТ», з яким навчальний заклад має договір щодо проходження практик студентами, після навчальної практики кваліфікаційною комісією ЗАО «Цант» його була присвоєна професія слюсар КВПіА 2 розряду, на час літніх канікул він поступив на роботу  у зазначене підприємство за присвоєною професією. Крім цього з 24 серпня 2008 року проходив виробничу практику під керівництвом інженера ОСОБА_4. При прийомі на роботу був проведений вступний інструктаж , знаходячись у відрядженні на ТОВ «Кириківський завод» ОСОБА_4 18 жовтня 2007 року був госпіталізований до лікарні, а 23 жовтня 2007 року на нічній зміні із слюсарем ОСОБА_5 стався нещасний випадок.

Свідок ОСОБА_9 у судовому засіданні показав, що  з жовтня 2007 року працював старшим оператором дифузійного апарату ТОВ «Кириківський цукровий завод», 22 жовтня 2008 з 20 години заступив на чергування, близько 3 години на комп'ютер надійшла інформація з головного пульту про припинення подачі вапняного молока на дефекатор. До нього прийшов ОСОБА_5 з проханням надати йому допомогу усунути неполадку, вони піднялися на площадку, коли ОСОБА_5 відкрутив четвертий болт, з трубопроводу під високим тиском на них вилилось вапняне молоко, вони спустилися вниз, він пішов змити з себе бруд, ОСОБА_5 залишився, через деякий час повернувся і знайшов слюсаря на сходах, які вели до площадки, зрозумів, що він впав з висоти та отримав тілесні ушкодження.

Свідки ОСОБА_10 та ОСОБА_11 у судовому засіданні підтвердили, що працювали разом з ОСОБА_5 на ТОВ «Кириківський цукровий завод», підтвердили, що інструктажі по техніці безпеки та з  охорони праці ОСОБА_4 з працівниками проводилися в усній формі, але у журналах не фіксувалися.

З акту спеціального розслідування нещасного випадку із смертельним випадком, що стався 23 жовтня 2007 року з працівником ЗАТ «Цант» ОСОБА_5 слідує, що однією з причин є порушення начальником дільниці автоматизації ЗАТ «Цант» ОСОБА_4 нормативних та інших актів, що призвело до вказаних наслідків / т. 1 а.с.51-57/.

Відповідно до посадової інструкції начальника дільниці з автоматизації ОСОБА_4 зобов'язаний проводити інструктаж і навчання підлеглих працівників безпечним методом праці, а також контролювати виконання ними вимог, правил, норм, положень та інструкцій з охорони праці, не допускати до самостійної роботи осіб, що не пройшли інструктаж, навчання, стажування і перевірку знань з охорони праці / т. 1 а.с. 223-226/.

Посадовими обов'язками керівника від ЗАТ «Цант» учбової, виробничої та переддипломної практик студентів Сумського технікуму харчової промисловості передбачено зобов'язання організовувати інструктаж студентів з техніки безпеки, охорони праці, правил внутрішнього розпорядку тощо / т.1 а.с.227-228/.

Висновком додаткової судово-технічної експертизи в галузі охорони праці та безпеки життєдіяльності  за № 2215 встановлено, що порушення ОСОБА_4 вимог законодавства та інших актів, які призвели до нещасного випадку з ОСОБА_5, внаслідок чого останній помер, знаходяться у прямому причинному зв'язку з настанням нещасного випадку / т. 1 а.с. 252-265/.      

             Суд, давши аналіз дослідженим в судовому засіданні доказам у їх сукупності, вважає, що факт скоєння ОСОБА_4 злочину у судовому засіданні доведено. Його дії необхідно кваліфікувати за ч.2 ст.272  КК України, оскільки він  не провів вступний та первинний інструктажі, навчання і перевірку знань  з питань охорони праці за професією слюсар КВПіА, попереднього спеціального навчання та перевірки знань відповідних нормативно-правових актів з охорони праці для виконання робіт з підвищеною небезпекою.

            При призначенні виду і міри покарання суд враховує ступінь тяжкості вчиненого злочину, особу винного та обставини, що пом'якшують  та обтяжують покарання.

            А саме те, що підсудний щиро розкаюється у вчиненому злочині, раніше не засуджувався,  винним себе визнав, позитивно характеризується за місцем  проживання та роботи, має хронічне захворювання. Крім того суд враховує відшкодування підсудним потерпілим збитків у повному обсязі, думку потерпілих, які прохають суворо його не карати, та не позбавляти права займати посаду, мотивуючи тим, що безпосередньої вини у загибелі сина з його боку немає, характеризують його як порядну людину. Тому суд прийшов до висновку,  що ці обставини можливо визнати такими, що пом'якшують покарання. Обставин, що обтяжують покарання судом не встановлено.

            З урахуванням вищевикладеного, суд вважає за доцільне призначити покарання у межах санкції ч. 2 ст. 272 КК України у виді обмеження волі, на підставі ст. 75 КК України  звільнити ОСОБА_4. від відбуття покарання з випробуванням. На підставі ст. 69 КК України звільнити від додаткової міри покарання

            На підставі ст. 91, 92 КК України з  підсудної необхідно стягнути  судові витрати, пов'язані з проведенням експертиз по даній справі.

            По справі  потерпілою ОСОБА_1 заявлений цивільний позов про відшкодування моральної шкоди у сумі 100 000 грн., від якого вона у ході судового розгляду відмовилася у повному обсязі, мотивуючи тим, що підсудний відшкодував моральну шкоду добровільно, претензій до нього не має

 

 

                                                           Керуючись ст.ст. 323, 324 КПК України, суд

 

                                                           З А С У Д И В :

 

             ОСОБА_4 визнати винним в скоєнні злочину, передбаченого ч.2 ст.272  КК України і призначити йому покарання за цим законом у виді  обмеження    волі строком три роки з застосуванням ст. 69 КК України без позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю.

 На підставі ст.75 КК України звільнити засудженого ОСОБА_4 від відбування покарання з випробуванням, встановивши іспитовий строк  два роки .

 Згідно ст.76 КК України покласти на засудженого ОСОБА_4. такі обов'язки:

1.             Не виїжджати за межі України на постійне місце проживання без дозволу органів кримінально-виконавчої системи.

2.             Періодично з'являтись для реєстрації в органи кримінально-виконавчої системи.          

           

Міру запобіжного заходу до вступу вироку в законну силу залишити попередню - підписку про невиїзд.

            Стягнути  з ОСОБА_4 на  користь держави  судові витрати в особі Харківського науково-дослідного інституту судових експертиз імені заслуженого професора М.С. Бокаріуса за проведення експертиз - 3 760 грн..     

            Звільнити з-під арешту  житлову квартиру АДРЕСА_1, що належить ОСОБА_4.

            На вирок може бути подано апеляцію до Апеляційного суду Сумської області протягом 15 діб з моменту його проголошення через  В-Писарівський районний суд Сумської області.

 

 

 

 

Суддя                    підпис            О.С. Семенова.

 

Оригінал вироку знаходиться в матеріалах справи.

 

       Вірно : Суддя В-Писарівського

                        районного суду                                                        О.С.Семенова.

Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація