Головуючий у 1 інстанції Жарова Ю.І.
Категорія 51 Доповідач Солодовник О.Ф.
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2013 року м. Донецьк
Апеляційний суд Донецької області в складі:
головуючого Солодовник О.Ф.,
суддів Дундар І.О., Азевича В.Б.,
при секретарі Пасічній О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Донецьку цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про забезпечення побутовим паливом,
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2012 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про забезпечення побутовим паливом, обґрунтовуючи свої вимоги наступним. Він проживає в будинку з пічним опаленням та пропрацював на підприємствах з видобутку вугілля та вуглебудівних підприємствах на підземних роботах 33 роки. З 10 березня 1977 року по 21 л.того 2001 року працював на ДВАТ «Донецбквуглебуд», правонаступником якого є відповідач, звідки перейшов на пенсію. Звернувшись до відповідача з заявою про забезпечення вугіллям з 01 чеврня 2012 року, отримав відмову. Після уточнення позовних вимог просив зобов'язати відповідача надати йому безоплатне вугілля на побутові потреби, починаючи з 01 червня 2012 року за нормою 5,9 тонн, судові витрати покласти на відповідача.
Рішенням Селидівського міського суду Донецької області від 23 липня 2013 року відмовлено у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про забезпечення побутовим паливом.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить рішення скасувати та ухвалити нове, яким задовольнити його позовні вимоги, з тих підстав, що судом першої інстанції порушено вимоги матеріального та процесуального права, висновки суду не відповідають обставинам справи.
Відповідач, належним чином повідомлений, про час та місце розгляду справи, до судового засідання не з'явився.
Заслухавши суддю-доповідача, позивача ОСОБА_1, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду скасуванню з ухваленням нового рішення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено наступне. Позивач з 10 березня 1977 року по 21 л.того 2001 року працював на ДВАТ «Донецбквуглебуд», правонаступником якого є відповідач, звідки перейшов на пенсію (а.с.5,6). Звернувшись до відповідача з заявою про забезпечення вугіллям, позивач отримав відмову ( а.с.7). Позивач проживає в будинку з пічним опаленням (а.с. 19).
Апеляційним судом встановлено наступне.
Між сторонами склалися правовідносини, які регулюються Гірничим Законом України.
Державне відкрите акціонерне товариство «Трест Донецькшахтобуд» підпорядковане Міністерству енергетики та вугільної промисловості України, є правонаступником ДВАТ «Донецбквуглебуд», відповідач, звідки позивач звільнився у зв'язку з виходом на пенсію, та є вуглебудівним підприємством. (а.с.6, 7, 205, 206))
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції послався на те, що позивачем не надано доказів, які б підтверджували обґрунтованість його позову.
Однак з таким висновком суду першої інстанції не можна погодитися, тому що він не грунтується на законі та обставинах справи.
Згідно ч.1 ст.2 Гірничого Закону України дія цього Закону поширюється на правовідносини у сфері діяльності гірничих підприємств, установ, організацій, гірничих об'єктів (далі - гірничі підприємства), що займаються розвідкою, розробкою, видобутком та переробкою корисних копалин і веденням гірничих робіт, будівництвом, ліквідацією або консервацією гірничих підприємств, науково-дослідною роботою, ліквідацією аварій у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, незалежно від їх форми власності та підпорядкування, а також підприємства, установи, організації, громадян України, іноземних юридичних та фізичних осіб, осіб без громадянства.
Згідно з ч.7 ст.43 Гірничого Закону України підприємства з видобутку вугілля та вуглебудівні підприємства безоплатно надають вугілля на побутові потреби у розмірі, що визначається колективним договором, таким категоріям осіб : пенсіонерам, які пропрацювали на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах: на підземних роботах - не менше ніж 10 років для чоловіків і не менше 7 років 6 місяців - для жінок; на роботах, пов'язаних із підземними умовами, - не менше ніж 15 років для чоловіків і не менше 12 років 6 місяців - для жінок; на роботах технологічної лінії на поверхні діючих шахт чи на шахтах, що будуються, розрізах, збагачувальних та брикетних фабриках - не менше ніж 20 років для чоловіків і не менше 15 років - для жінок.
Відповідно з п. року12.10 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості, від 3 липня 2001 року категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію. На Підприємствах, що ліквідуються, забезпечення працівників побутовим паливом здійснюється за рахунок бюджетних коштів.
На підставі п.3.1 Галузевої угоди між Міністерством вугільної промисловості України, іншими державними органами, власниками (об'єднаннями власників), що діють у вугільній галузі, і всеукраїнськими профспілками вугільної промисловості від 03 липня 2001 року, зареєстрованої Міністерством праці та соціальної політики України 07.08.2001 N 71, угода поширюється на працівників, що працюють на умовах найму на підприємствах, в об'єднаннях, компаніях, товариствах, організаціях і установах вугільної промисловості (видобувних, перероблювальних, шахтовуглебудівельних, вугільного машинобудування, ДВГРС, реструктуризації підприємств галузі, вуглегеології, галузевої науки, інших підприємствах виробничої та соціальної інфраструктури галузі), що належать до сфери управління Мінвуглепрому України та інших підприємств галузі, у тому числі і ті, що знаходяться у процедурі банкрутства згідно з Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", незалежно від форм власності та господарювання (далі - Підприємство), на учнів, що навчаються в галузевій системі підготовки і перепідготовки кадрів, а також на непрацюючих членів профспілок - інвалідів і пенсіонерів галузі, безробітних, звільнених з підприємств галузі.
Згідно п.4.6 вказаної Галузевої Угоди сторона Власників (роботодавців) зобов'яже Підприємства, що відносяться до їх сфери управління, при укладанні колективних договорів забезпечити виконання встановлених Угодою мінімальних соціальних гарантій працівникам та їхнім сім'ям та не обмежують права трудових колективів у розширенні цих гарантій з власних джерел. Інші Підприємства вугільної промисловості при укладанні колективних договорів можуть застосовувати положення зазначеної Угоди. У разі відсутності колективних договорів на окремих Підприємствах сторони вживають необхідних заходів для їх укладання та керуються цією угодою до укладання колективного договору.
Відповідно з п.12.10 Галузевої Угоди безоплатне забезпечення вугіллям працівників і пенсіонерів вугільної промисловості здійснюється за нормою 5,9 тонн на рік на будинок або квартиру. Безоплатне забезпечення вугіллям поширюється на пенсіонерів, що живуть в Україні, незалежно від того, з якого Підприємства вугільної промисловості України вони вийшли на пенсію, якщо вони відпрацювали в галузі:
- на підземних роботах чоловіки не менше 10 років, жінки 7,5 років;
- на роботах, пов'язаних з підземними умовами, чоловіки - не менше 15 років, жінки - 12,5 років;
- на роботах у технологічному ланцюжку і на поверхні діючих і тих, що будуються, шахт, розрізів, збагачувальних і брикетних фабриках, в шахтовуглебудівельних підприємствах чоловіки не менше 20 років, жінки - 15 років. Ця категорія осіб забезпечується побутовим вугіллям тим Підприємством, з якого вони вийшли на пенсію.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач проживає в будинку з пічним опаленням, Пропрацював на підприємствах з видобутку (переробки) вугілля, вуглебудівних підприємствах на підземних роботах більше 10 років, вийшов на пенсію з ДВАТ «Донецбквуглебуд», правонаступником якого є відповідач, якмй відноситься до вуглебудівних підприємств, тому має право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби від відповідача.
Відповідно з ч.ч.1, 2 ст. 5 Закону України «Про колективні договори і угоди» умови колективних договорів і угод, укладених відповідно до чинного законодавства, є обов'язковими для підприємств, на які вони поширюються, та сторін, які їх уклали. Умови колективних договорів або угод, що погіршують порівняно з чинним законодавством становище працівників, є недійсними, і забороняється включати їх до договорів і угод.
Тому апеляційним судом не приймаються до уваги доводи відповідача про те, що укладеним на їх підприємстві колективним договором не передбачено забезпечення пенсіонерів безкоштовним вугіллям на побутові потреби.
Таким чином судом першої інстанції при ухваленні рішення порушено норм матеріального та процесуального права, неповно встановлено обставини, що мають значення для справи, та висновки суду не відповідають обставинам справи, тому рішення суду на підставі п.п.1, 3, 4 ч.1 ст.309 ЦПК України підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про задоволення позовних вимог.
У зв'язку з задоволенням позовних вимог на підставі ст.88 ЦПК України з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 114,70 грн.
Керуючись ст.ст. 303-316 ЦПК України, апеляційний суд
В И Р І Ш И В :
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити.
Рішення Селидівського міського суду Донецької області від 23 липня 2013 року скасувати.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» про забезпечення побутовим паливом задовольнити.
Зобов'язати державне відкрите акціонерне товариство «Трест Донецькшахтобуд» надати ОСОБА_1 безоплатне вугілля на побутові потреби за нормою 5,9 тонн на рік, починаючи з 01 червня 2012 року.
Стягнути з державного відкритого акціонерного товариства «Трест Донецькшахтобуд» на користь держави судовий збір в сумі 114 (сто чотирнадцять) грн. 70 коп.
Рішення набирає законної сили з моменту його проголошення.
Касаційна скарга може бути подана безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили цим рішенням.
Головуючий :
Судді: