№ 763/6039/13-к
1-кп/763/310/13
УХВАЛА
29 серпня 2013 р. м. Севастополь. Гагарінський районний суд м. Севастополь у складі головуючого судді Буцмак Ю.Є., при секретарі Погребняк Д.С., за участі прокурора Луговського Д.О., обвинувачених ОСОБА_1, ОСОБА_2, в ході підготовчого судового засідання, призначеного ухвалою судді від 21.08.2013 р. у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2, обвинувачених у вчинені злочину, передбаченого ст. 185 ч.2 КК України, у якому відносно обвинувачених запобіжний захід не обирався,
в с т а н о в и в:
29.01.2013 р. до Гагарінського районного суду м. Севастополя надійшов обвинувальний акт відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2 обвинувачених у вчинені злочину, передбаченого ст. 185 ч.2 КК України.
21.08.2013 р. зазначений обвинувальний акт переданий для розгляду судді Буцмак Ю.Є.
Відповідно до ч.1 ст. 314 КПК України після отримання обвинувального акта суд не пізніше п'яти днів з дня його надходження призначає підготовче судове засідання, в яке викликає учасників судового провадження.
21.08.2013 р. винесена ухвала про призначення підготовчого судового засідання.
Прокурор вважає можливим призначити розгляд зазначеного кримінального провадження стосовно ОСОБА_1, ОСОБА_2 до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Обвинувачені ОСОБА_1, ОСОБА_2 погодилися з думкою прокурора.
Від потерпілого надійшла телефонограмма у якій він просить провести підготовче судове засідання у його відсутності.
Суд встановив, що обвинувальний акт відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2 з додатками направлений до суду прокурором прокуратури Гагарінського району м. Севастополя Кисельовим С.В. підлягає поверненню зазначеному прокурору через невідповідність обвинувального акта вимогам КПК України.
Відповідно до ст. 314 ч. 3 п. 3 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право прийняти такі рішення: повернути обвинувальний акт прокурору, якщо він. не відповідає вимогам цього Кодексу.
У статті 291 ч.2, 4 КПК України вказано, що обвинувальний акт має містити такі відомості: 5) - виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими,
- правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) Закону України про кримінальну відповідальність та
- формулювання обвинувачення.
До обвинувального акта додається: 3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він був пред'явлений під час досудового розслідування і реєстру матеріалів досудового розслідування.
У статті 293 КПК України зазначено: одночасно з переданням обвинувального акта … до суду прокурор зобов»язаний під розписку надати його копію та копію реєстру матеріалів досудового розслідування підозрюваному.
Суд констатує, що обвинувальний акт відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2, обвинувачених у вчинені злочину, передбаченого ст. 185 ч.2 КК України, містить: виклад фактичних обставин кримінального правопорушення, які прокурор вважає встановленими; правову кваліфікацію кримінального правопорушення з посиланням на положення закону і статті (частини статті) КК України, однак не містить: формулювання обвинувачення, як того вимагає ст. 291 ч.2 п.5 КПК України.
Пунктом 13 ч.1 ст. 3 КПК України передбачено: обвинувачення - твердження про вчинення певною особою діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність, висунуте в порядку встановленому цим Кодексом.
Відповідно до вимог ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається особі слідчим або прокурором.
У статті 42 ч.2 КПК України зазначено, що обвинувачений (підсудний) є особа, обвинувальний акт щодо якої переданий до суду в порядку, передбаченому ст. 291 цього Кодексу.
Суд констатує, що до обвинувального акта приєднані розписки ОСОБА_1, ОСОБА_2 наступного змісту: «Слідчому СО Гагарінського РВ УМВС України в м. Севастополі Ткаченко О.А. Розписка про отримання копії обвинувального акта та реєстру матеріалів досудового розслідування. Я, підозрюваний ОСОБА_2, ОСОБА_1 (кожний окремо) відповідно до ст. 293 КПК України даю цю розписку слідчому Ткаченко О.А. в тому, що я (кожний) отримав копію обвинувального акта у кримінальному провадженні, зареєстрованому у ЄРДР за № … від 01.01.2013 р. на 3 арк. одному примірнику, а також копію реєстру матеріалів досудового розслідування на 1 арк. у одному примірнику. Підпис і ПІП кожного із зазначених осіб. 25.01.2013 р.».
Однак до обвинувального акта не приєднані розписки ОСОБА_1, ОСОБА_2, які б свідчили про виконання прокурором обов'язку під розписку надати кожному із вищевказаних підозрюваних копію обвинувального акта та копію реєстру матеріалів досудового розслідування, як того вимагає ст. 293 КПК України.
Зі змісту ст. 3 ч.1 п.13, ст. 42 ч.2, ст. 291 ч.4 п.1,3, ст. 293 КПК України випливає, що прокурор затвердивши обвинувальний акт одночасно з переданням його до суду зобов'язаний під розписку надати його копію та копію реєстру матеріалів досудового розслідування кожному підозрюваному, приєднавши її (розписку) до обвинувального акту та зазначивши її як документ, що до обвинувального акта додається.
Суд вважає, що за таких умов неможливо визнати обвинувальний акт таким, що відповідає вимогам КПК України через те, що прокурор Кисельов С.В. не надав під розписку кожному із підозрюваних копію обвинувального акта та копію реєстру матеріалів досудового розслідування, не приєднав зазначені розписки (кожного підозрюваного) до обвинувального акта та не надав разом з обвинувальним актом зазначені розписки до суду.
Надання слідчим під розписку підозрюваним копій зазначених документів: обвинувального акта та реєстру матеріалів досудового розслідування, КПК України, у т.ч. ст. 293 КПК України, не передбачено.
Обвинувальний акт складається слідчим, після чого затверджується прокурором. Обвинувальний акт підписується слідчим та прокурором, який його затвердив - вимоги ст. 291 ч.1,3 КПК України.
Суд констатує, що обвинувальний акт відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2, обвинувачених у вчинені злочину, передбаченого ст. 185 ч.2 КК України, затверджений прокурором Кисельовим С.В., однак не підписаний зазначеним прокурором, як того вимагає ч.3 ст. 291 КПК України.
Відповідно до ч.4 ст. 291 КПК України до обвинувального акта додається: 1) реєстр матеріалів досудового розслідування;2) цивільний позов, якщо він був пред'явлений під час досудового розслідування; 3) розписка підозрюваного про отримання копії обвинувального акта, копії цивільного позову, якщо він пред'явлений під час досудового розслідування, реєстру матеріалів досудового розслідування; 4) розписка або інший документ, що підтверджує отримання цивільним відповідачем копії цивільного позову, якщо він був пред'явлений під час досудового розслідування не до підозрюваного. Надання суду інших документів до початку судового розгляду забороняється.
Незважаючи на вищевказане до обвинувального акта відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2 приєднані і надіслані разом із ним до суду : 1) ксерокопія аркушів паспорта ОСОБА_1, 2) ксерокопія аркушів паспорта ОСОБА_2, 3) довідка про наявність судимостей ОСОБА_1, 4) довідка про наявність судимостей ОСОБА_2, що прямо заборонено ч.4 ст. 291 КПК України.
Відповідно до ст. 7 ч.1, ст. 9 ч.6 КПК України, зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких зокрема відносяться: 1) верховенство права; 2) законність. У випадках, коли положення цього Кодексу не регулюють або неоднозначно регулюють питання кримінального провадження, застосовуються загальні засади кримінального провадження, визначені частиною першою статті 7 цього Кодексу.
Суд також зазначає, що уважно вивчив ухвалу колегії суддів судової палати у кримінальних справах Апеляційного суду м. Севастополя від 07.08.2013 р., якою скасована ухвала Гагарінського районного суду м. Севастополя від 17.06.2013 р. про повернення обвинувального акта з додатками прокурору.
Суд при прийнятті рішення за результатами проведеного підготовчого судового засідання у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2, обвинувачений у вчинені злочину, передбаченого ст. 185 ч.2 КК України, крім вищевказаних норм КПК України керується також вимогами ст. 19 Конституції України - правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
На підставі викладеного, відповідно до ст.19 Конституції України, керуючись ст. ст. 7,9, 291, 293, 314 ч. 3 п. 3 КПК України, суд,
п о с т а н о в и в :
Повернути обвинувальний акт у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_1, ОСОБА_2, обвинувачених у вчинені злочину, передбаченого ст. 185 ч.2 КК України, прокурору прокуратури Гагарінського району м. Севастополя Кисельову С.В. через його невідповідність вимогам КПК України.
Ухвала може бути оскаржена протягом семи днів з дня її проголошення до Апеляційного суду м. Севастополя.
Ухвалане набрала чинночті.
З оригіналом згідно.
Суддя
Гагарінського районного суду
м. Севастополя Ю.Є. Буцмак