Справа № 581/537/13-ц Провадження № 2/581/198/13
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 серпня 2013 року Липоводолинський районний суд Сумської області у складі:
головуючого судді - Сізова Д.В.,
з участю секретаря - Самілик Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Липоводолинської селищної ради Сумської області, ОСОБА_2
про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,
В С Т А Н О В И В :
29 липня 2013 року ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом.
Мотивуючи свої вимоги тим, що після смерті своєї баби ОСОБА_3, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_4, вона є єдиним спадкоємцем за заповітом, просила визначити їй додатковий двомісячний строк для прийняття спадщини після неї.
Поважними причинами пропуску такого строку зазначає свою необізнаність про існування заповіту, про який вона дізналась лише нещодавно, перебираючи бабусині речі, крім того, вважала, що спадщину прийняла її матір - ОСОБА_2, оскільки ОСОБА_3 перед своєю смертю проживала разом з нею в смт Липова Долина.
Сторони у судове засідання не з'явились, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, у своїх заявах позивачка позов підтримала, відповідачі визнали позовні вимоги, клопотали розглянути справу за їх відсутності.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, доводиться дочкою ОСОБА_2
21 червня 2000 року ОСОБА_3 заповіла все своє майно ОСОБА_1 (а.с.9).
ІНФОРМАЦІЯ_4 померла баба позивачки ОСОБА_3 (а.с.8).
За даними Липоводолинської районної держнотконтори від 09 серпня 2013 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась, спадкоємці за її прийняттям не звертались, відомості про прийняття спадщини особами, які постійно на час смерті спадкодавця проживали разом з нею та вважаються такими, що прийняли спадщину відсутні, заповіт від імені померлої посвідчувався 21 червня 2000 року (а.с.30).
Так, відповідно п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування» особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_1 не знала про існування заповіту, а виявила його лише нещодавно, коли в документах баби випадково знайшла заповіт на її користь, суд вважає поважною причину пропуску позивачкою встановленого законом строку прийняття спадщини і такою, що дає підстави для визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Таким чином, визнання відповідачем пред'явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи та інтереси інших осіб.
Тому, встановивши відсутність можливих спадкоємців після смерті ОСОБА_3, окрім матері позивачки (яка будучи на час смерті своєї матері непрацездатною за віком, мала відповідно до ч.1 ст.1241 ЦК України право на обов'язкову часку у спадщині), яка не заперечує проти можливого прийняття спадщини своєю дочкою, з огляду на дотримання вимог законності та справедливості, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з визначенням позивачу двомісячного додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби.
Керуючись ст.10, ч.4 ст.174, ст.ст.212- 215, 223 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті своєї баби ОСОБА_3, яка настала ІНФОРМАЦІЯ_4, тривалістю два місяці, перебіг якого починається з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Рішення суду може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Липоводолинський районний суд протягом 10 днів із дня його проголошення, а особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, мають право подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Д. В. Сізов