ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
14.11.06р. | Справа № А23/209/06 |
За позовом Приватного підприємства "Пектораль", с.Менжинське, Нікопольського району, Дніпропетровської області
/Представник позивача: Савчук О.С., м.Дніпропетровськ/
до Нікопольського міськрайонного центру зайнятості, м. Нікополь
про визнання протиправними дій центру по донарахуванню страхових внесків та скасуванню акту №31 від 21.03.05.
Суддя Добродняк І.Ю.
Представники сторін:
Від позивача: Савчук О.С. - представник, дов. від 01.11.05 №2
Від відповідача: Горох А.О. -головний спец-ю/к, дов. від 05.10.06 №4646
СУТЬ СПОРУ:
Позивач звернувся з позовом до Дніпропетровського обласного центру зайнятості про:
визнання протиправними дій Дніпропетровського обласного центру зайнятості по донарахуванню актом правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття № 31 від 21.03.05 страхових внесків - 152917,49 грн. та пені - 12904,74 грн. ;
скасування акту правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття № 31 від 21.03.05.
Дніпропетровським обласним центром зайнятості поданий письмовий відзив на позов, в якому зазначається, що спірні відносини регулюються спеціальним законодавством у сфері державного соціального страхування на випадок безробіття, тому посилання позивача на норми Господарського кодексу України є безпідставними.
Крім того, акт № 31 від 21.03.05 складений Нікопольським міськрайонним центром зайнятості, який є самостійною організаційною структурою та юридичною особою, тому належним відповідачем по даній справі є Нікопольський центр зайнятості.
21.09.06 позивачем подано письмове клопотання про заміну належного відповідача у зв'язку з тим, що оспорюваний позивачем акт № 31 від 21.03.05 складений Нікопольським міськрайонним центром зайнятості, який є самостійною юридичною особою.
Судом клопотання розглянуто. Відповідно до п. 1 ст. 52 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.
Виходячи з фактичних матеріалів справи, якими підтверджені викладені в клопотанні позивача обставини, судом клопотання задоволено, про що винесено відповідну ухвалу по даній справі від 21.09.06 (а.с.71), первісний відповідач - Дніпропетровський обласний центр зайнятості замінений належним - Нікопольським міськрайонним центром зайнятості.
21.09.06 позивачем подана заява про зміну позовних вимог, копія якої направлена на адресу належного відповідача.
Позивач просить скасувати акт правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття № 31 від 21.03.05.
В якості обґрунтування своїх вимог посилається на те, що адміністративно-господарські санкції в сумі 152917,49 грн. страхових внесків та 12904,74 грн. пені, про що винесений акт № 31 від 21.03.05, нараховані позивачеві за період з 01.01.02 по 01.03.05, тобто в супереч ст. 250 Господарського кодексу України.
Крім того, у ПП "Пектораль" на протязі 2003 року на дати 15.04.03, 15.02.03, 29.06.03 існували форс-мажорні обставини, які спричинили загибель сільськогосподарських культур і збитки позивача.
Форс-мажорні обставини підтверджені висновками торгово-промислової палати України від 27.11.03 № 15198, № 15199 і не були предметом досліджень при складанні акту перевірки № 31 від 21.03.05, а тому вказані обставини є підставами для його скасування.
Відповідач - Нікопольський міськрайонний центр зайнятості проти позову заперечує, подав письмовий відзив на позов, в якому зазначає, що Господарський кодекс України, на який посилається позивач в обґрунтування своїх вимог, не поширює свою дію на відносини у сфері соціального страхування. Між Нікопольським міськрайонним центром зайнятості та суб’єктом господарювання - позивачем існують відносини у сфері соціального страхування, які регулюються спеціальним законодавством з питань соціального страхування і які відповідно до ст.4 Господарського кодексу України не є предметом регулювання цього кодексу.
14.11.06 позивачем в судовому засіданні подані письмові уточнення, в яких позивач, посилаючись на норми ст.250 Господарського кодексу України, вважає, що оспорюваний акт підлягає визнанню нечинним в частині нарахування страхових внесків та пені за період, що передує березню 2004 року, у зв’язку з чим просить скасувати акт правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття № 31 від 21.03.05 в частині нарахування страхових внесків на суму 70847,1 грн. та нарахування пені на суму 9063,49 грн.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач - Приватне підприємство "Пектораль", у відповідності з вимогами Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" є платником страхових внесків до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Статтею 38 цього Закону встановлена відповідальність за несвоєчасну та неповну сплату страхових внесків, відповідно до якої роботодавець несе відповідальність за несвоєчасність сплати та неповну сплату страхових внесків.
У разі несвоєчасної сплати страхових внесків страхувальниками або неповної їх сплати страхувальники сплачують суму донарахованих контролюючим органом страхових внесків (недоїмки), штраф та пеню.
Штраф накладається у розмірі прихованої суми виплат, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, а в разі повторного порушення - у трикратному розмірі зазначеної суми.
Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь її строк.
Пунктом 1 статті 14 цього ж Закону встановлено, що державний нагляд у сфері страхування на випадок безробіття здійснює спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.
Відповідно до Положення про Нікопольський міськрайонний центр зайнятості, затвердженого директором Дніпропетровського обласного управління центру зайнятості 04.01.05, Нікопольський міськрайонний центр зайнятості є органом виконавчої влади, який здійснює нагляд у сфері страхування на випадок безробіття, на центр покладені функції робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно пп.7.1 п.7 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.00 № 339, контроль за правильним нарахуванням, своєчасним і повним перерахуванням та надходженням страхових внесків здійснюється центрами зайнятості шляхом проведення планових перевірок.
За результатами перевірки складається акт у двох примірниках і підписується особами, які проводили перевірку, керівником і головним бухгалтером страхувальника. Один примірник акта передається під розписку керівникові або головному бухгалтеру страхувальника, інший залишається в центрі зайнятості, який проводив перевірку.
В акті зазначається: за який період проведено перевірку, які виявлено порушення при нарахуванні і сплаті страхових внесків.
На виявлені під час перевірки суми коштів, на які платником не нараховано страхові внески, за актом перевірки страхові внески донараховуються із сумою пені та штрафу, а до винних посадових осіб застосовуються санкції відповідно до чинного законодавства (пп.7.4 п.7 Інструкції).
21.03.05 Нікопольським міськрайонним центром зайнятості (відповідачем) складений акт № 31 перевірки правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття позивачем до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
В результаті перевірки встановлено, що за період з 01.01.02 по 01.03.05 страхові внески до зазначеного Фонду нараховувались з порушенням Інструкції "Про порядок обчислення і сплати внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття та обліку їх надходження до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття", затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.12.00 № 339, а саме: в розрахунок нарахування внесків брались суми заробітної плати працюючих пенсіонерів.
Виявлено зайвих утримань в сумі 1147,77 грн. –для застрахованих осіб, та донараховано страхових внесків на фонд заробітної плати в сумі 152917,49 грн. (недоїмка).
Крім того, встановлений факт несвоєчасного погашення заборгованості по внесках, у зв’язку з чим за період з грудня 2002 року по грудень 2005 року за несвоєчасну сплату страхових внесків (0,5%) нарахована пеня в сумі 2640,94 грн., за несплату внесків на фонд заробітної плати (1,9%) –в сумі 10263,80 грн.
Даним актом зобов’язано позивача перерахувати до Фонду у 10-денний строк прострочену заборгованість в сумі 152917,49 грн., пеню –в сумі 12904,74 грн.
Акт № 31 від 21.03.05 підписаний позивачем з запереченнями 29.03.05. Але виявлені в акті факти порушення наявними в матеріалах справи документами не спростовані.
Посилання позивача на наявність форс-мажорних обставин суд не приймає в якості підстави для визнання нечиннним оскаржуваного акту. За вимогами ст.71 Кодексу адміністративного судочинства кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Докази в підтвердження викладених позивачем фактів щодо наявності форс-мажорних обставин матеріалами справи не підтверджені, позивачем, в тому числі на вимогу суду, не подані.
Разом з тим суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Приймаючи до уваги правовий характер спірних правовідносин, та їх суб’єктний склад, суд вважає, що на спірні відносини розповсюджуються норми Господарського кодексу України, який визначає основні засади господарювання в Україні і регулює господарські відносини, що виникають у процесі організації та здійснення господарської діяльності між суб'єктами господарювання, а також між цими суб'єктами та іншими учасниками відносин у сфері господарювання.
До числа учасників відносин у сфері господарювання статтею 2 Господарського кодексу України віднесені, в тому числі, організації, які здійснюють щодо суб'єктів господарювання організаційно-господарські повноваження на основі відносин власності.
Під організаційно-господарськими відносинами у цьому Кодексі розуміються відносини, що складаються між суб'єктами господарювання та суб'єктами організаційно-господарських повноважень у процесі управління господарською діяльністю (ч.6 ст.3 Кодексу).
Посилання відповідача на положення ст.4 Господарського кодексу України, яким встановлено розмежування відносин у сфері господарювання з іншими видами відносин, суд вважає помилковим, оскільки, в даному випадку між сторонами відсутні фінансові відносини, що виникають у процесі формування та контролю виконання бюджетів усіх рівнів. Предметом даного спору є відносини, що випливають з неналежного виконання позивачем Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" і ніяким чином не стосуються бюджетних відносин.
Стаття 238 Господарського кодексу України встановлює відповідальність за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності у вигляді адміністративно-господарських санкцій, під якими розуміються заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Види адміністративно-господарських санкцій визначені в статті 239 цього Кодексу. До їх числа законодавець відносить, зокрема, адміністративно-господарський штраф; стягнення зборів (обов'язкових платежів).
Таким чином, сума страхових внесків в розмірі 152917,49 грн. та фінансові санкції в розмірі 12904,74 грн., нараховані відповідачем щодо позивача, є адміністративно-господарськими санкціями.
Строки для застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України. Відповідно до зазначеної статті адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушень, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.
У статті 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", на яку посилається відповідач, визначено, що строк позовної давності у разі стягнення страхових внесків, пені, та фінансових санкцій, передбачених цією статтею, не застосовується.
Виходячи з аналізу вищенаведених правових норм, вбачається, що стаття 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" не обмежує строк стягнення страхових внесків за адміністративно-господарськими санкціями у випадку, коли вони вже нараховані, тоді як стаття 250 Господарського України визначає строк, протягом якого можуть бути нараховані такі санкції (страхові внески і фінансові санкції), і не пов'язує та не ототожнює цей строк зі строком давності, тобто строком, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого порушеного права
Виходячи з фактичних обставин справи, приймаючи до уваги, що адміністративно-господарські санкції в сумі 152917,49 грн. страхових внесків та 12904,74 грн. пені відповідачем нараховані за період з 01.01.2002 по 01.03.2005 років, відповідачем порушені норми ст. 250 ГК України.
Враховуючи те, що відповідач дізнався про порушення правильності нарахування страхових внесків в момент складання акту перевірки –21.03.05, відповідно до ст. 250 ГК України господарські санкції у вигляді донарахованих страхових внесків та пені можуть бути застосовані до позивача лише за період, що не перевищує один рік з моменту порушення позивачем вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття". Таким чином правомірним є нараховування страхових внесків та пені за період з березня 2004 року по березень 2005 року.
У зв’язку з викладеним суд вважає, що оскаржуваний акт № 31 від 21.03.05 підлягає визнанню нечинним та підлягає скасуванню в частині нарахування страхових внесків та пені за період, що передує березню 2004 року, а саме: в частині нарахування страхових внесків на суму 70847,10 грн. та нарахування пені на суму 9063,49 грн.
Приймаючи до уваги, що первісно позивач просив скасувати акт № 31 від 21.03.05 в повному обсязі, фактично поданою заявою від 13.11.06, підписаною повноважним представником позивача, позивач відмовився від позову про скасування акту № 31 від 21.03.05 в частині нарахування страхових внесків в сумі 82070,39 грн., пені –в сумі 3841,25 грн., суд за встановлених обставин справи, приймаючи до уваги, що такі дії позивача не суперечать закону, не порушують прав, свобод та інтересів будь-яких осіб, вважає можливим прийняту таку відмову від позову, провадженні у справі в цій частині підлягає закриттю.
Керуючись ст.94, п.2 ч.1 ст.157, ст.ст.160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Скасувати акт правильності нарахування, своєчасності і повноти перерахування страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття до фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Нікопольського міськрайонного центру зайнятості, м. Нікополь Дніпропетровської області, № 31 від 21.03.05 в частині нарахування страхових внесків на суму 70847 грн. 10 коп. та нарахування пені на суму 9063 грн. 49 коп.
Стягнути з державного бюджету на користь Приватного підприємства "Пектораль", с. Менжинське, Нікопольського району Дніпропетровської області, - 1 грн. 70 коп. судового збору
Видати виконавчий лист.
В решті позову провадження в адміністративній справі закрити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя | І.Ю. Добродняк |
Згiдно з оригіналом |
Помічник судді | Н.Ф. Голов'яшкіна |