Справа № 121/6455/13-к
1-кп/121/335/13
Ухвала
Іменем України
15 серпня 2013 року Ялтинський міський суд АРК у складі:
головуючого судді - Переверзєвої Г.С.,
при секретарі - Казаченко Ю.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні питання щодо можливості призначення судового розгляду кримінального провадження відносно
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, уродженця м. Донецька, Донецької області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1, не судимого в силу ст. 89 КК України,
у скоєні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 307, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 311 КК України,
за участю прокурора прокуратури м. Ялта - Максименко І.А., обвинуваченого ОСОБА_1, суд
встановив:
05 серпня 2013 року до провадження судді Переверзєвої Г.С. передано обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_1 у скоєні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 307, ч. 2 ст. 307, ч. 1 ст. 311 КК України.
Кримінальному провадженню 27.03.2013 року присвоєно в Єдиному реєстрі досудових розслідувань № 12013130220000268.
06 серпня 2013 року ухвалою судді вказане кримінальне провадження призначене до підготовчого судового засідання.
Прокурор під час підготовчого судового засідання вважав за необхідне призначення справи до судового розгляду, клопотав про доручення матеріалів відносно ОСОБА_1 до обвинувального акту, а також клопотав про залишення запобіжного заходу, обраного відносно ОСОБА_1 у вигляді тримання під вартою без змін.
Суд, заслухавши думку учасників підготовчого судового розгляду, приходить до наступних висновків.
Згідно з п. 3 ч. 3 ст. 314 КПК України, суд у підготовчому судовому засіданні має право повернути обвинувальний акт, якщо він не відповідає вимогам КПК України.
П. 1 ч. 4 ст. 291 КПК України передбачено, що до обвинувального акта додається реєстр матеріалів досудового розслідування.
Відповідно до положень ст. 109 КПК України, реєстр матеріалів досудового розслідування складається слідчим або прокурором і надсилається до суду разом з обвинувальним актом. Реєстр матеріалів досудового розслідування повинен містити: 1) номер та найменування процесуальної дії, проведеної під час досудового розслідування, а також час її проведення; 2) реквізити процесуальних рішень, прийнятих під час досудового розслідування; 3) вид заходу забезпечення кримінального провадження, дату і строк його застосування.
В той же час, в порушення вимог ст. 109 КПК України, у долученому до обвинувального акту реєстрі матеріалів досудового розслідування не по всім процесуальним діям проставлені порядкуванні номера, а також не зазначено їх реквізити.
Зокрема, в деяких графах реєстру зазначені тільки посада службової особи, яка винесла відповідний процесуальний документ, без зазначення його прізвища, ім'я та по батькове.
Так, наприклад, в реєстрі матеріалів досудового розслідування зазначено, що 28.06.2013 року слідчий та прокурор звернулись з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою і цього ж дня слідчим суддею винесено ухвалу (порядкуванні номера зазначених дій не проставлені). В порушення п.п. 2,3 ст. 109 КПК України в реєстрі не зазначені реквізити процесуального рішення (повна назва процесуального рішення (ухвали), прізвище, ім'я, по батькове та посада особи, яка винесла рішення), а також вид заходу забезпечення кримінального провадження, якщо він був обраний, та дата і строк його застосування.
Крім того, в п. 6 реєстру зазначено, що 02.07.2013 року заступником прокурора Хурамшиним Т.Ш. в кримінальному провадженні було призначено прокурора, але суду неясно, яким процесуальним документом це оформлено, що є також порушенням п. 2 ст. 109 КПК України.
Більш того, згідно реєстру матеріалів досудового розслідування, підозрюваний відмовився від захисника, але, серед доданих до обвинувального акту документів є заява ОСОБА_1 (без дати), яка адресована на адресу суду, про допуск до участі у справі в якості його захисника - адвоката ОСОБА_3. При цьому, як вбачається з доданої до обвинувального акту розписки підозрюваного від 25.07.2013 року, копію обвинувального акту и реєстру матеріалів досудового розслідування він отримав за участю адвоката ОСОБА_3, яка також у зазначений розписці поставила свій підпис. Тому суду не зрозуміло, був лі допущений до участі у справі у якості захисника ОСОБА_1 - адвокат ОСОБА_3, не зазначені її анкетні дані (засоби зв'язку та адреса проживання або її знаходження), що позбавило суд можливості викликати захисника у підготовче судове засідання, у зв'язку з чим обвинувачений ОСОБА_1 був позбавлений свого права на захист.
Відповідно до ст. 293 КПК України, одночасно з переданням обвинувального акта до суду, прокурор зобов'язаний під розписку надати їх копію та копію реєстру матеріалів досудового розслідування підозрюваному. Проте, у порушення вимог даної статті, підозрюваному ОСОБА_1 копія обвинувального акта, а також копія реєстру матеріалів досудового розслідування була вручена не прокурором, а слідчим Золотарьовим С.І., що випливає з розписки підозрюваного.
Таким чином, на підставі вищевикладеного, суд вважає необхідним у зв'язку із порушеннями вимог, передбачених ст. ст. 109, 291 КПК України, повернути обвинувальний акт відносно ОСОБА_1 у скоєні злочинів, передбачених ст. ст. 307 ч. 1, 307 ч. 2, 311 ч. 1 КК України, прокурору м. Ялти.
Клопотання прокурора задовольнити.
Згідно ст. 315 ч. 3 КПК України, під час підготовчого судового засідання суд за клопотанням учасників судового провадження має право обрати, змінити чи скасувати заходи забезпечення кримінального провадження, в тому числі запобіжний захід, обраний щодо обвинуваченого.
Із урахуванням тяжкості злочину, в якому підозрюються ОСОБА_1 - ст. 307 ч. 2 КК України, за яке передбачене покарання від 6-ти до 10-ти років позбавлення волі з конфіскацією майна, підстав для скасування чи зміни запобіжного заходу на іншій у суду не має, тому запобіжний захід, обраний відносно нього на досудовому слідстві, слід залишити без змін та строк його дії продовжити до 05 жовтня 2013 року.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 109, 291, 314 ч. 3 п.3 КПК України,
ухвалив:
Обвинувальний акт у кримінальному провадженні № 12013130220000268, відносно ОСОБА_1 у скоєні злочинів, передбачених ст. ст. 307 ч. 1, 307 ч. 2, 311 ч. 1 КК України - повернути прокурору м. Ялти.
Зобов'язати прокурора усунути виявлені недоліки протягом розумного строку.
Клопотання прокурора задовольнити.
Долучити до обвинувального акту документи відносно ОСОБА_1, та повернути їх прокурору з обвинувальним актом, після набрання ухвали законної сили.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою ОСОБА_1 залишити без змін, та вважати його продовженим до двох місяців, а саме до 05 жовтня 2013 року.
Ухвала може бути оскаржена до Апеляційного суду АР Крим протягом семі днів з моменту оголошення через Ялтинський міський суд.
Суддя: