Судове рішення #31410280

Головуючий суду 1 інстанції - Бугера О.В.

Доповідач - Украінцева Л.Д.


Справа № 437/7980/13-ц

Провадження № 22ц/782/3328/13

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ



07 серпня 2013р. Колегія суддів судової палата з цивільних справ апеляційного суду Луганської області у складі:

головуючого - Украінцевої Л.Д..

суддів: Назарової М.В., Іванової І.П..

при секретарі:Скоробогатовій Ю.І..

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Луганську апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПриватБанк» на ухвалу Ленінського районного суду м. Луганська від 04.06.2013р.

у справі за позовом ОСОБА_3 до ПАТ "ПриватБанк" в особі Луганської філії ПАТ КБ "ПриватБанк" про відшкодування збитків та моральної шкоди,-


встановила:


Ухвалою Ленінського районного суду м. Луганська від 04 червня 2013 р. було відкрито провадження та призначено попереднє судове засідання за вищезазначеною справою.

Не погодивши з ухвалою, Публіне акціонерне товариство комерційний банк "ПриватБанк" подав апеляційну скаргу. Просить ухвалу скасувати, як постановлену у порушення вимог процесуального законодавства та передати справу до суду першої інстанції для вирішення питання про підсудність спору.

Обговоривши доводи апеляційної скарги, заслухавши доповідача, перевіривши законність ухвали суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає скаргу такою, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Так, відповідно до ч.7 ст. 110 ЦПК України позови, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред"являтися також за їх місцезнаходженням.

Місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені (ст. 93 ЦК України).

Згідно зі ст. 2 Закону України "Про банки і банківську діяльність" філією банку є відокремлений підрозділ банку, що не має статусу юридичної особи і здійснює банківську діяльність від імені банку.

Ст. 95 ЦК України визначено, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій.

Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення.

За таких обставин, враховуючи, що філія банку здійснює банківську діяльність від імені банку та обслуговує відповідну юридичну або фізичну особу, позовна заява щодо банківського вкладу, може бути подана до суду за місцезнаходженням такої філії.

Відповідно до п. 4 ПЛЕНУМУ ВИЩОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО СУДУ УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ « Про практику застосування судами законодавства при вирішенні спорів, що виникають із кредитних правовідносин» від 30.03.2012 року позови, що виникають із кредитних правовідносин, пред'являються до суду за загальними правилами підсудності, визначеними главою 1 розділу III ЦПК. При цьому суд має враховувати право споживача на пред'явлення позову також за зареєстрованим місцем проживання чи перебування цієї особи або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору (частина п'ята статті 110 ЦПК). Позови, що виникають із діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред'являтися також за їх місцезнаходженням (частина сьома статті 110 ЦПК), проте відповідачем у справі є банк чи інша фінансова установа як юридична особа. Зазначене правило територіальної підсудності поширюється на позови позичальників (споживачів), а не на позови, що пред'являються банками чи іншими фінансовими установами щодо виконання кредитних зобов'язань, оскільки у цьому випадку діють правила статті 109 ЦПК.

Згідно з п.38 ПЛЕНУМУ ВИЩОГО СПЕЦІАЛІЗОВАНОГО СУДУ УКРАЇНИ З РОЗГЛЯДУ ЦИВІЛЬНИХ І КРИМІНАЛЬНИХ СПРАВ «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» від 01.03.2013 року територіальна підсудність справи за участю філії або представництва юридичної особи визначається відповідно до вимог частини сьомої статті 110 ЦПК також за їх місцезнаходженням, якщо їм надано право здійснювати повноваження сторони від імені юридичної особи (стаття 95 ЦК). Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (стаття 16 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців"). Оскільки філія або представництво юридичної особи діють у межах наданих їм повноважень, то пред'явлення позову за їх місцезнаходженням можливе лише тоді, коли спір випливає саме з їх діяльності.

Як вбачається зі змісту позовної заяви спір виникає саме з діяльності філії та із кредитних правовідносин, а тому суд першої інстанції обґрунтовано визначив підсудність та відкрив провадження по справі..

Крім того, згідно з роз"ясненнями Верховного Суду України, викладеними в постанові його Пленуму від 12.04.1996 року № 5 "Про практику розгляду цивільних справ

за позовами про захист прав споживачів" (з подальшими змінами), судам слід мати на увазі, що до відносин, які регулюються Законом України "Про захист прав споживачів", належать, зокрема, ті, що виникають із договорів про надання фінансово-кредитних послуг для задоволення власних побутових потреб громадян (у тому числі про надання кредитів, відкриття й ведення рахунків, проведення розрахункових операцій, приймання і зберігання цінних паперів, надання консультаційних послуг).

Частиною 5 ст. 110 ЦПК України передбачено, що позови про захист прав споживачів можуть пред'являтися також за місцем проживання споживача або за місцем заподіяння шкоди чи виконання договору.

Згідно із п.1 ч.1 ст. 312 ЦПК України, розглянувши скаргу на ухвалу суду першої інстанції, апеляційний суд відхиляє скаргу і залишає ухвалу без змін, якщо судом першої інстанції постановлено ухвалу з додержанням вимог закону.


Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 303,307,312,313-315 ЦПК України,

колегія суддів-

ухвалила:


Апеляційну скаргу Публіного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" відхилити.

Ухвалу Ленінського районного суду м. Луганська від 04 червня 2013 р. залишити без змін.

Ухвала набирає чинності з моменту її проголошення. Протягом 20 днів може бути оскаржена безпосередньо до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних та кримінальних справ.


Головуючий:


Судді:



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація