АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 1622/12900/12
Номер провадження 22-ц/786/2754/2013
Головуючий у 1-й інстанції Материнко М.О.
Доповідач Прядкіна О. В.
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 серпня 2013 року м. Полтава
Колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Полтавської області в складі:
Головуючого судді: Прядкіної О.В.
Суддів: Корнієнка В.І., Карпушина Г.Л.
При секретарі: Мотрій С.В.
За участю: представника позивача Бондаренко В.Г., відповідача ОСОБА_2
розглянула у відкритому судовому засіданні в м. Полтаві цивільну справу за апеляційною скаргою Полтавського обласного комунального підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго"
на рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 20 червня 2013 року
по справі за позовом Полтавського обласного комунального підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" до ОСОБА_3, ОСОБА_2 про стягнення заборгованості за послуги теплопостачання, -
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2012 року Полтавське обласне комунальне виробниче підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго" звернулося до суду з позовом, в якому просили стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_2 заборгованість за послуги теплопостачання за період з 01.11. 2006 року по 01.01.2013 рік в сумі 4828,73 грн. Уточнивши вимоги, просили стягнути заборгованість в сумі 4587,53 грн., індекс інфляції - 532, 97 грн., 3% річних - 264,70 грн. та судові витрати.
Рішенням Октябрського районного суду м. Полтави від 20 червня 2013 року у задоволенні позову Полтавського обласного комунального підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" відмовлено.
Рішення оскаржило Полтавське обласне комунальне підприємство теплового господарства "Полтаватеплоенерго", яке в апеляційній скарзі просить скасувати рішення та ухвалити нове, яким задовольнити позовні вимоги підприємства в повному обсязі, а саме стягнути заборгованість за послуги теплопостачання в сумі 4587,53 грн., індекс інфляції в сумі 532, 97 грн. та 3% річних в сумі 264,70 грн., посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, перевіривши справу в межах заявлених вимог і апеляційного оскарження, приходить до висновку, про часткове задоволення апеляційної скарги з таких підстав:
З матеріалів справи вбачається,що квартира АДРЕСА_1 на підставі договору купівлі-продажу від 1 грудня 2005р. належить ОСОБА_3 ( а.с.102).
Між ОСОБА_3 та позивачем 10.01.2007р. укладено договір про надання послуг з теплопостачання , згідно п.9.2 якого передбачено, що якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодна із сторін не висловить наміру змінити, доповнити або розірвати Договір, він продовжується на наступний рік. ( а.с.10).
Відповідачем не заявлялось вимог щодо розірвання зазначеного договору, а висновки суду першої інстанції з цього приводу не відповідають положенням п.9.3 вказаного договору та нормам ст.509, 651 ЦК України.
Між тим, вказаним договором передбачено обов'язок споживача своєчасно сплачувати за комунальні послуги відповідно до встановлених тарифів.
Однак оплата послуг ОСОБА_3 здійснювалась несвоєчасно та не в повному обсязі, внаслідок чого за період з 01.11. 2006 року по 01.01.2013 рік заборгованість становить 4587,53 грн. Крім того, позивач застосував наслідки відповідальності, встановлені ст.625 ЦК України за порушення грошового зобов"язання відповідачем.
Розрахунок суми заборгованості здійснений позивачем у відповідності до рішень міської ради про затвердження тарифів комунальним госпрозрахунковим житлово- експлуатаційним підприємствам на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій для населення м.Полтави ( а.с.27-33).
Відповідачем не надано суду доказів невірності нарахованої заборгованості.
Відповідно до ст.322 ЦК України власник несе тягар утримання належного йому майна, а тому заборгованість підлягає стягненню з власника квартири - ОСОБА_3
В задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2,який мешкає та зареєстрований у вказаній квартирі слід відмовити.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив того, що з 1 серпня 2009 року відповідач відключився від центральної мережі опалення та з цього часу не є споживачем послуг з опалення, а тому не повинен сплачувати їх вартість, а договір, укладений між сторонами ОСОБА_3 розірвав.
Проте, такі висновки місцевого суду не відповідають фактичним обставинам справи та суперечать вимогам закону.
Дійсно, факт відключення від центрального опалення квартири АДРЕСА_1 підтверджено актом від 3.10.2009р. обстеження цієї квартири комісією у складі 4 жителів під"їзду 4 цього будинку ( а.с.71).
Однак вказаний акт не підписаний представником монтажної організації та не затверджений рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП.
Згідно з п. 25 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання затверджено наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі - Порядок). Порядком установлено, що для вирішення питання відключення споживача від мережі центрального опалення (далі - ЦО) він повинен звернутися до міжвідомчої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від мережі (далі - Комісія) з відповідною письмовою заявою. Комісія після вивчення наданих власником документів приймає відповідне рішення, яке оформляється протоколом. При позитивному рішенні заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі ЦО. Проект індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мережі ЦО виконує проектна або проектно-монтажна організація на підставі договору із заявником. Проект узгоджується з усіма організаціями, які видали технічні умови на підключення будинку до зовнішніх мереж. Відключення приміщень від внутрішньобудинкової мережі ЦО виконується монтажною організацією, яка реалізує проект. По закінченні робіт складається акт про відключення від мережі ЦО і подається заявником до Комісії на затвердження. Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачі не зверталася до позивача щодо видачі технічних умов на розроблення проекту індивідуального опалення квартири.
Єдиною підставою для зняття споживача з обліку і припинення відповідних нарахувань є акт про відключення, затверджений відповідною Комісією, а проведене відповідачем відключення від системи централізованого опалення без дотримання відповідної процедури є самовільним.
Крім того, рішенням колегії суддів Судової палати у цивільних справах апеляційного суду Полтавської області від 1 серпня 2013р. встановлено самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води з боку ОСОБА_3, його дії визнані неправомірними та зобов'язано відновити централізоване теплопостачання в квартирі до попереднього стану.
Зазначена обставина, що встановлена судовим рішенням не підлягає доведенню відповідно до положень ч.3 ст.61 ЦПК України.
За таких обставин рішення районного суду підлягає скасуванню з ухваленням нового рішення про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст.303,307, 309 п. 3,4 ч. 1,316 ЦПК України, колегія суддів, -
В И Р І Ш И Л А :
Апеляційну скаргу Полтавського обласного комунального підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" задовольнити частково.
Рішення Октябрського районного суду м. Полтави від 20 червня 2013 року скасувати.
Ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги Полтавського обласного комунального підприємства теплового господарства "Полтаватеплоенерго" задовольнити, стягнувши на його користь з ОСОБА_3 заборгованість за послуги теплопостачання в сумі 4587,53 грн., індекс інфляції в сумі 532, 97 грн.,3% річних в сумі 264,70 грн. та витрати по сплаті судового збору 214,60 грн.
В задоволенні позовних вимог до ОСОБА_2 відмовити.
Рішення набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена протягом 20 днів шляхом подачі касаційної скарги до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ.
Головуючий О.В. Прядкіна
Судді: В.І. Корнієнко
Г.Л.Карпушин