Справа №:115/868/13-цГоловуючий суду першої інстанції:Дахневич О.Д.
№ провадження:22-ц/190/3708/13Доповідач суду апеляційної інстанції:Харченко І. О.
______________________________________________________________________________________________
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" серпня 2013 р. колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді:Харченко І.О.
суддів:Любобратцевої Н.І. Філатової Є.В.
при секретарі:Востріковій К.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Сімферополі цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_6 до Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький про визнання незаконним та скасування рішень загальних зборів від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року,
за апеляційною скаргою ОСОБА_6 на рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 17 квітня 2013 року
в с т а н о в и л а :
18 лютого 2013 року ОСОБА_6 звернувся до суду із позовом до Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький про визнання незаконним та скасування рішень загальних зборів від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року. Вимоги мотивовані тим, що він є членом Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький. Вказує, що починаючи зі скликання зборів від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року, наступним порядком реєстрації їх учасників, порядком проведення даних зборів та прийняттям на них рішень, а також порядком їх документального оформлення особами, які здійснили все це, порушено норми Закону України «Про кооперацію», вимоги Статуту кооперативу, а також його права як члена кооперативу. Загальні збори було скликано без попереднього звернення до правління кооперативу невизначеним колом осіб; на загальних зборах 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року не було кворуму, при цьому участь у зборах бари особи, які не є членами кооперативу, і навпаки - частина членів кооперативу не брала участі у зборах; існують різні варіанти протоколу загальних зборів від 08 липня 2012 року. Зазначене порушує право позивача на управління кооперативом шляхом голосування та можливості бути обраним до його керівних органів, впливає на його інтереси як члена кооперативу в частині спонукання виконувати явно незаконні рішення та в частині надання громадянам, які не є членами кооперативу, приймати рішення. Просив визнати незаконними всі рішення загальних зборів кооперативу від 24 червня 2012 року та від 08 липня 2012 року, та скасувати дані рішення.
Рішенням Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 17 квітня 2013 року у задоволенні позову ОСОБА_6 до Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький про визнання незаконним та скасування рішень загальних зборів від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року відмовлено.
Не погодившись із зазначеним рішенням суду, з апеляційною скаргою звернувся ОСОБА_6, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове про задоволення його позову у повному обсязі. Зокрема, апелянт зазначає, що вважає рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 17 квітня 2013 року незаконним та необґрунтованим, оскільки воно суперечить нормам матеріального і процесуального права, а висновки суду суперечать матеріалам справи.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивача ОСОБА_6, представника кооперативу ОСОБА_7, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги в межах вимог статті 303 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла до наступного.
Відповідно до частини 1 статті 303 Цивільного процесуального кодексу України, під час розгляду справи в апеляційному порядку апеляційний суд перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції.
Згідно зі статтею 3, 4 Цивільного процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
На підставі статті 13 Цивільного кодексу України особа здійснює цивільні права у межах, наданих їй договором або актами цивільного законодавства.
Відповідно до статті 213 Цивільного процесуального кодексу України рішення суду повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, яким суд, виконавши всі вимоги цивільного судочинства, вирішив справу згідно і законом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на основі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставі своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Відмовляючи в задоволенні позову ОСОБА_6, суд першої інстанції виходив з недоведеності та необґрунтованості позивачем своїх позовних вимог щодо порушення його прав прийнятими загальними зборами 08 липня 2012 року рішеннями. Стосовно загальних зборів від 24 червня 2012 року суд першої інстанції виходив з відсутності предмету спору, оскільки в матеріалах справи протоколу від такої дати немає, а з клопотанням про забезпечення таких доказів ОСОБА_6 до суду не звертався.
Колегія суддів апеляційного суду не може повною мірою погодитися з таким вирішенням спору, вважає, що суд першої інстанції припустився суттєвих порушень норм процесуального права, неповно і неправильно встановив дійсні обставини справи, дійшов висновків, які не відповідають обставинам справи, що тягне за собою скасування судового рішення з ухваленням нового відповідно до частини 1 статті 309 Цивільного процесуального кодексу України.
У відповідності до статті 6 Закону України «Про кооперацію» кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану. Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі. За напрямами діяльності кооперативи можуть бути сільськогосподарськими, житлово-будівельними, садово-городніми, гаражними, торговельно-закупівельними, транспортними, освітніми, туристичними, медичними тощо. Кооператив є юридичною особою, має самостійний баланс, розрахунковий та інші рахунки в установах банків, печатку із своїм найменуванням.
Статтею 2 Закону визначено, що споживчий кооператив (споживче товариство) - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для організації торговельного обслуговування, заготівель сільськогосподарської продукції, сировини, виробництва продукції та надання інших послуг з метою задоволення споживчих потреб його членів.
Згідно з частиною 1 статті 15 Закону вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу.
З матеріалів справи вбачається, що Обслуговуючий кооператив «Веселка» садівницький, зареєстрований у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 30 березня 1993 року та діє на підставі Статуту. Головою правління є ОСОБА_8 (аркуш справи 232).
З пункту 1 Статуту Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький вбачається, що Обслуговуючий кооператив є правонаступником Садівницького товариства «Веселка» у зв'язку з приведенням найменування і Статуту до вимог чинного законодавства.
Зі свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький слідує, що дата зміни свідоцтва про державну реєстрацію 21.09.2007 року (аркуш справи 232).
Позивач ОСОБА_6 є членом ОК «Веселка», що не заперечується відповідачем.
Права та обов'язки членів кооперативу прописані у пунктах 6 та 7 Статуту кооперативу (аркуші справи 18-23).
Порядок скликання загальних зборів кооперативу прописаний у пункті 9 Статуту кооперативу. Так, чергові загальні збори членів кооперативу скликаються правлінням у разі потреби, але не рідше одного разу на рік. Про дату, місце та час проведення й порядок денний загальних зборів члени кооперативу повинні бути повідомлені не пізніше ніж за 10 днів до визначеного строку їх проведення. Щодо позачергових зборів, то вони можуть скликатися на вимогу не менш третини його членів чи ревізійної комісії, протягом 20 днів з дня надходження такої вимоги.
Відповідно до пункту 8.4 Статуту Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницького загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
При апеляційному перегляді встановлено та матеріалами справи підтверджено, що 24 червня 2012 року, що підтверджено протоколом без номеру (аркуші справи 24-26) та 08 липня 2012 року, що підтверджено трьома варіантами протоколу № 2 (аркуші справи 27, 28-30, 31-33), були проведені загальні збори кооперативу «Веселка», на яких прийнято ряд рішень, які стосуються змін до Статуту, зміни керівництва, прийняття нових членів, вирішення інших фінансових та організаційних питань тощо.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач ОСОБА_6, в тому числі, посилався на те, що загальні збори 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року, були проведені без належного повідомлення усіх членів кооперативу про дату, місце, час проведення та порядок денний; при їх проведенні не було кворуму, а тому вони є неправомочними, а прийняті на них рішення підлягають скасуванню.
Такі доводи позивача колегія суддів вважає доведеними та обґрунтованими, виходячи з такого.
.До матеріалів справи приєднаний витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 20.06.2012 року, зі змісту якого вбачається, що загальна кількість членів кооперативу на цю дату становить - 397 осіб.
Як слідує з протоколу Загальних зборів Обслуговуючого кооперативу «Веселка» Садівницького від 24 червня 2012 року на зборах були нібито присутні 207 членів кооперативу, тобто більше половини. Проте позивач ОСОБА_6 наполягає на тому, що 24 червня 2012 року на зборах було присутніми до 100 осіб, в тому числі особи, які не є членами кооперативу. Хто ініціював ці збори не відомо, члени кооперативу не були взагалі повідомлені про проведення будь-яких зборів, реєстрація осіб, присутніх на зборах, не велася.
На спростування зазначених доводів відповідачем не надано жодного належного та допустимого доказу. Навпаки, з пояснень у судовому засіданні апеляційного суду уповноваженого представника Обслуговуючого кооперативу «Веселка» Садівницького ОСОБА_7, вбачається, що зазначені збори були зібрані без дотримання порядку скликання загальних зборів, передбаченого пунктом 9 Статуту кооперативу, вони проведені не повноважними особами; на них було присутнє найбільш 90 осіб, в тому числі й особи, які не є членами кооперативу.
За таких підстав, враховуючи, що фактично представником Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький визнаний факт суттєвого порушення порядку проведення Загальних зборів 24 червня 2012 року, колегія суддів вважає за можливе визнати незаконними та скасувати рішення, прийняті на цих загальних зборах Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницького, оскільки прийняття зазначених рішень з суттєвим порушенням Статуту, порушенням прав позивача ОСОБА_6, як члену кооперативу тощо.
Апеляційною інстанцією також встановлено, що станом на станом 01 липня 2012 року, загальна кількість яких складає 403 особи (аркуші справи 174-175) .
В матеріалах справи наявні три варіанти протоколів №2 Загальних зборів Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницького від 08 липня 2012 року, в яких є розбіжності не тільки стосовно тексту та оформлення цих протоколів, а й щодо кількості членів кооперативу, що нібито брали участь у цих зборах. Зокрема, в протоколі від 08 липня 2012 року зазначено про 167 особи (аркуш справи 27), про 165 осіб (аркуші справи 28-30) та по 109 осіб (аркуші справи 31-33), що в любому варіанті є менше половини членів кооперативу (50% = 202 особи). Також матеріали справи містять докази того, що на цих загальних зборах були присутні особи, які не є членами кооперативу, зазначені в якості присутніх вже померлі тощо.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що жоден з цих документів не свідчить про існування кворуму, правомочного вирішувати питання щодо діяльності кооперативу.
Разом з тим, доводи позивача відносно того, що викладення вищевказаного протоколу загальних зборів в кількох варіантах є окремою підставою для його скасування колегія суддів вважає помилковими, оскільки в них зафіксовано вирішення тотожних питань. Проте, колегія суддів погоджується, що такі факти є неприпустимими, оскільки протокол загальних зборів може бути виготовлено лише в одному екземплярі, підписаний головою зібрання та секретарем. З наданих же екземплярів вбачається, що вони різні по оформленню, об'єму викладення того чи іншого питання тощо.
Визнаючи незаконними та такими, що підлягають скасуванню рішення загальних зборів, колегія суддів також приймає до уваги те, що на зборах, які відбулись 08 липня 2012 року, вирішувались важливі питання щодо діяльності останнього: вибори голови кооперативу; прийняття нових членів кооперативу; доповнення до Статуту тощо, а відтак, невиконання приписів Статуту Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький стосовно обов'язкової присутності необхідної кількості членів, суттєво порушує права позивача ОСОБА_6, передбачені пунктом 6 Статуту безпосередньо такі, як право на участь в господарській діяльності товариства кооперативу, а також в управлінні кооперативом, право голосу на його загальних зборах, право обирати та бути обраним в органи управління, вносити пропозиції щодо поліпшення роботи кооперативу, усунення недоліків у роботі його органів управління та посадових осіб.
В судовому засіданні апеляційного суду уповноважений представник кооперативу «Веселка» ОСОБА_7 також пояснила, що збори 08 липня 2012 року були зібрані ініціативною групою с суттєвими порушеннями приписів Статуту, рішення прийняті неповноважним складом, тобто без наявності кворуму. На цих загальних зборах були присутні особи, які взагалі не є членами кооперативу, а до керівницького складу вибрана особа, яка є громадянкою Росії. Просила позов ОСОБА_6 задовольнити.
Проаналізувавши матеріали справи, пояснення сторін та їх представників, колегія суддів дійшла висновку, що при проведенні загальних зборів від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року були порушені вимоги Статуту Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький щодо порядку скликання та проведення загальних зборів; позбавлення члену кооперативу ОСОБА_6 можливості взяти участь у загальних зборах; порушення прав та законних інтересів члену кооперативу ОСОБА_6 прийнятими рішеннями загальних зборів. За таких обставин загальні збори Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький, проведені 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року, визнаються колегією суддів незаконними зі скасуванням усіх прийнятих на цих зборах рішень.
У пункті 19 постанови Пленуму Верховного Суду України від 24 жовтня 2008 року № 12 "Про судову практику розгляду цивільних справ в апеляційному порядку" роз'яснено, що апеляційний суд скасовує рішення суду першої інстанції та ухвалює нове рішення за наявності підстав, передбачених статтею 309 Цивільного процесуального кодексу України. Зазначеними підставами є: неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення або неправильне застосування норм матеріального або процессуального права.
Зважаючи на вищевикладене, судова колегія дійшла висновку, що місцевий суд неповно з'ясував обставини справи та дав неналежну оцінку всім наявним в справі доказам і ухвалив рішення з порушенням вимог матеріального права, а тому воно підлягає скасуванню з ухваленням нового про задоволення позовних вимог ОСОБА_6 у повному обсязі.
Керуючись статтями 303, 304, 307, 309, 313-314, 324-325 Цивільного процесуального кодексу України, колегія суддів судової палати у цивільних справах Апеляційного суду Автономної Республіки Крим -
в и р і ш и л а :
Апеляційну скаргу ОСОБА_6 - задовольнити.
Рішення Сакського міськрайонного суду Автономної Республіки Крим від 17 квітня 2013 року скасувати і ухвалити нове.
Позовні вимоги ОСОБА_6 до Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницький про визнання незаконним та скасування рішень загальних зборів від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року задовольнити.
Визнати незаконними та скасувати рішення, прийняті загальними зборами Обслуговуючого кооперативу «Веселка» садівницького від 24 червня 2012 року та 08 липня 2012 року.
Рішення апеляційного суду набирає законної сили з моменту його проголошення, однак може бути оскаржене протягом двадцяті днів безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Судді
І.О.Харченко Н.І. Любобратцева Є.В.Філатова