ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД _________________________________________________________________________________________ |
У Х В А Л А ІМЕНЕМ УКРАЇНИ |
"05" грудня 2006 р. |
№ 18/7-4948/1 |
Колегія суддів Одеського апеляційного господарського суду у складі:
Головуючого судді: Лашина В.В.
Суддів: Єрмілова Г.А. Воронюка О.Л.
при секретарі Ковальчук Р.Л.
за участю представників відповідача:
СПД - фізична особа ОСОБА_1, паспорт серія НОМЕР_1.
ОСОБА_2, довіреність НОМЕР_2
Представник Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області у судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області
на ухвалу господарського суду Миколаївської області від 16.10.2006р.
№ 18/7-4948/1
за позовом Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області
до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1, м. Первомайськ Миколаївської області
про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 18.04.2001р. та договору дарування від 13.07.2001р.
В С Т А Н О В И Л А:
10.10.2006р. Грушівська сільська рада Первомайського району Миколаївської області (далі -Грушівська сільська рада) звернулася до господарського суду з позовом до Суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 (далі -СПД ОСОБА_1) про визнання недійсним договору купівлі-продажу земельної ділянки несільськогосподарського призначення від 18.04.2001р., укладеного між позивачем та СПД ОСОБА_3, та договору дарування від 13.07.2001р., укладеного між СПД ОСОБА_3 та СПД ОСОБА_1
Ухвалою господарського суду Миколаївської області від 16.10.2006р. (суддя Семенчук Н.О.) відмовлено у прийнятті позовної заяви на підставі п.1 ст.62 ГПК України, позовні матеріали повернуті позивачу.
При цьому, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки позовні вимоги стосуються також прав ОСОБА_3, яка не має статусу СПД, що є фактом, встановленим рішенням господарського суду Миколаївської області від 29.07.2002р. по справі №2/211, тому остання в розумінні ст.ст. 1,21 ГПК України не може бути залучена у якості другого відповідача. Крім цього, місцевим господарським судом зазначено, що позовні вимоги в частині визнання недійсним договору дарування також не можуть розглядатись у зв'язку з тим, що цей договір по своїй правовій природі є цивільно-правовим, оскільки укладався між громадянами, а не підприємцями, тобто визнання його відповідності або невідповідності чинному законодавству не відноситься до компетенції господарського суду.
Не погоджуючись з цією ухвалою, Грушівська сільська рада в апеляційній скарзі просить її скасувати, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, оскільки залучення ОСОБА_3 в якості другого відповідача не потрібно внаслідок смерті останньої 18.10.2002р.. ОСОБА_1, яка отримала в дар від ОСОБА_3 спірне майно, на даний час є суб'єктом підприємницької діяльності.
Суб'єкт підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1з доводами скаржника не згодна з мотивів викладених у відзиві, просить відмовити в задоволені апеляційної скарги Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області, оскільки вважає її необґрунтованою, а ухвалу господарського суду Миколаївської області від 16.10.2006р. залишити без змін.
Представник Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про час і місце розгляду справи, про що свідчать поштові повідомлення з відміткою про вручення, про причини неявки суд не повідомив і таким чином не скористався своїм правом на участь в судовому засіданні.
Заслухавши пояснення представників відповідача, перевіривши матеріали справи, судова колегія вважає апеляційну скаргу необґрунтованою з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 720 Цивільного кодексу України сторонами у договорі дарування можуть бути фізичні особи, юридичні особи, держава України, Автономна Республіка Крим, територіальна громада. Тобто, правова конструкція згаданої норми передбачає, що дарувальниками і обдаровуваними можуть бути всі суб'єкти цивільного права.
Із змісту позовної заяви Грушівської сільської ради вбачається, що остання просить визнати недійсним договір дарування від 13.07.2001р., укладеного між громадянкою ОСОБА_3 та громадянкою ОСОБА_1
Тобто, цей договір був укладений між особами, які не є в розумінні ст.55 Господарського кодексу України суб'єктами господарювання, породжує права та обов'язки у фізичних осіб, що є учасниками цього договору, а тому він не може вважатись господарсько-договірним зобов'язанням.
Виходячи з положень, закріплених у п.1ч.1 ст.12 ГПК України, господарським судам підвідомчі справи, зокрема, у спорах, що виникають при укладенні, зміні, розірванні, і виконанні господарських договорів.
Таким чином, відносини, що склались між сторонами договору дарування від 13.07.2001р., є цивільно-правовими, які повинні розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Пунктом 1 ч.1 ст. 62 ГПК України встановлено, що суддя відмовляє у прийнятті позовної заяви, якщо заява не підлягає розгляду в господарських судах.
За таких обставин, судова колегія вважає, що ухвала господарського суду Миколаївської області відповідає вимогам закону, а тому підстав для її скасування не вбачається.
Керуючись ст.ст. 103-106 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу компанії Грушівської сільської ради Первомайського району Миколаївської області залишити без задоволення, а ухвалу господарського суду Миколаївської області від 16.10.2006р. № 18/7-4948/1 -без змін.
Головуючий Лашин В.В.
Суддя Єрмілов Г.А.
Суддя Воронюк О.Л.