Справа № 681/1459/13-ц 2/681/551/2013
РІШЕННЯ
іменем України
06 серпня 2013 року Полонський районний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Боб"яка Б.В., при секретарі Гром С.В., з участю представника позивачки ОСОБА_1,
розглянувши в залі суду в м. Полонне у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Сасанівської сільської ради Полонського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
17 липня 2013 року представник ОСОБА_1 за дорученням ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Сасанівської сільської ради, в якому вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її тітка ОСОБА_3 Після її смерті залишилась спадщина, що потребує нотаріального оформлення. Єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 могла би бути сестра померлої і мати позивачки ОСОБА_4, але вона померла раніше ніж ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_3. В шестимісячний строк після смерті тітки не зверталась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, бо не знала про наявність спадкового майна, проживає в Луганській області, не мала можливості приїхати для оформлення спадщини. Інших спадкоємців немає. Просить визначити їй додатковий строк для прийняття спадщини за правом представлення.
В судовому засіданні представник позивачки доводи позову підтримує.
Представник відповідача - сільський голова - в суд не прибув, подав письмову заяву про те, що сільська рада не заперечує проти позову, просить розглядати справу без їх участі.
Свідки ОСОБА_5 та ОСОБА_6 в суді показали, що ОСОБА_3 не мала сім»ї і дітей, позивачка в неї єдина племінниця.
Заслухавши пояснення представника позивачки, дослідивши докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги необхідно задовольнити з таких підстав. Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Її єдина сестра ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3. Позивачка ОСОБА_2 є єдиною спадкоємицею за законом після смерті ОСОБА_3 Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, що потребує нотаріального посвідчення. Позивачка пропустила строк звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини.
Пояснення представника позивачки повністю узгоджується з письмовими доказами - свідоцтвами про народження та про смерть ОСОБА_4 та ОСОБА_3, паспортом, свідоцтвом про народження та свідоцтвом про шлюб позивачки ОСОБА_2, довідкою сільської ради про належність житлового будинку ОСОБА_3, державним актом права власності ОСОБА_3 на земельну ділянку.
Відповідно до ч.3 ст.1266 ЦК України племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
З огляду на зазначені правові положення та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки є підставними, оскільки вона проживає за межами Хмельницької області і не мала можливості вчасно звернутися до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті її тітки ОСОБА_3 Позивачка, як племінниця ОСОБА_3, має право на спадщину в порядку представлення, оскільки її мати ОСОБА_4 померла раніше, ніж її сестра ОСОБА_3, яка не мала інших спадкоємців, крім сестри ОСОБА_4 Дану обставину суд вважає поважною причиною пропуску строку на звернення про прийняття спадщини.
Керуючись ст.ст. 10,11, 212-215 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк тривалістю два місяці для подання заяви про прийняття спадщини за правом представлення після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2.
Початок додаткового строку встановити з дня набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Хмельницької області шляхом подання до Полонського районного суду апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя Б.Боб»як