ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Київська, 150, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95493
ПОСТАНОВА
Іменем України
29.10.08Справа №2-а-1484/08
Окружний адміністративний суд АР Крим у складі суддіСидоренко Д.В. , при секретарі Дадінській В.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Філії ВАТ КБ "Надра" Кримське РУ, м.Сімферополь
до Кримського Республіканського підприємства "Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації", м. Сімферополь
про спонукання до виконання певних дій,
Обставини справи: Відкрите акціонерне товариство комерційний банк «Надра» в особі філії ВАТ комерційний банк «Надра» Кримське регіональне управління звернулося до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом про зобов’язання Кримське Республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» внести зміни у Реєстр прав власності на нерухоме майно стосовно нежилого приміщення загальною площею 650,1 кв.м., розташованого по вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10 в м.Сімферополі, АР Крим (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462), виключивши із Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо вказаного майна запис «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації» та про зобов’язання видати новий витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно взамін витягу №16954651 від 07.12.2007р., стосовного нежилого приміщення загальною площею 650,1 кв.м., розташованого по вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10 в м.Сімферополі, АР Крим (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462), який би не містив у графі «Примітки» будь-яких записів, в тому числі не містив би запису «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації».
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач при реєстрації прав власності на нерухоме майно самостійно вніс зміни у Реєстр прав власності на нерухоме майно, не передбачені відповідними правовстановлюючими документами (рішенням центрального районного суду м.Сімферополя у справі №2-4297/07 від 16.10.2007р.), а саме у витягу про реєстрацію права власності на нерухоме майно №16954651 від 07.12.2007р. вніс графу «Примітки» наступного змісту «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації». Крім того зазначає, що внесення відмітки такого змісту є перевищенням повноважень, передбачених Тимчасовим положенням про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 р. №7/5.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги в повному обсязі.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про день, місце і час розгляду справи був повідомлений належним чином – судовими повістками.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення представника позивача, суд -
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Центрального районного м.Сімферополя у справі №2-4297/07 року 16.10.2007р. (а.с. 28) за ВАТ Комерційний банк «Надра» визнано право власності на об’єкт завершеного будівництва, що знаходиться за адресою: м.Сімферополь, вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10, що складається з приміщень в літ. «А», дома 9/10, приміщень №№1-38 в підвалі, приміщень №№39-66 – на першому поверсі загальною площею 650,1 кв.м.
Крім того, зазначеним рішенням СМБРТІ м.Сімферополя зобов’язано зареєструвати за ВАТ Комерційний банк «Надра» право власності на об’єкт завершеного будівництва, що знаходиться за адресою: м.Сімферополь, вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10, що складається з приміщень в літ. «А», дома 9/10, приміщень №№1-38 в підвалі, приміщень №№39-66 – на першому поверсі загальною площею 650,1 кв.м.
На підставі рішення Центрального районного суду м.Сімферополя у справі №2-4297/07 року 16.10.2007р. та ухвали Центрального районного суду м.Сімферополя у справі №2-4297/07 від 01.11.2007р., Кримським Республіканським підприємством «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» здійснена державна реєстрація прав власності на зазначене нерухоме майно шляхом внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462) та 07.12.2007р. видано відповідний витяг №16954651.
З витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 07.12.2007р. №16954651 (а.с.30) вбачається, що у графі «Примітки» міститься запис «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації».
Листом від 09.07.2008р. за вих.№2679 (а.с. 25) позивач звернувся до КРП «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» з пропозицією внести зміни до Реєстру прав власності на нерухоме майно та видати новий витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно, яке належить банку, в якому виключити у графі «Примітки» запис «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації».
16.07.2008р. листом за вих.№6070/12 (а.с. 26) відповідач відмовив у видачі нового витягу про реєстрацію права власності без відмітки про те, що нежитлові приміщення не здані до експлуатації посилаючись на положення п.1.6 Тимчасового положення про порядок державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, затвердженого Наказом Міністерства юстиції України 07.02.2002 р. №7/5 (далі-Тимчасове положення), згідно якого реєстрації підлягають права власності лише на об’єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено, та які прийняті до експлуатації у встановленому порядку.
В свою чергу ч.1 ст.14 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами.
Частиною 3 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень» передбачено, що державній реєстрації підлягають заявлені речові права на нерухоме майно за наявності документів, що підтверджують вчинення правочинів щодо таких об'єктів, посвідчених відповідно до закону, або свідчать про наявність інших, передбачених законом підстав.
Статтею 19 вказаного Закону визначені підстави для державної реєстрації прав, що посвідчують виникнення, перехід, припинення речових прав на нерухоме майно, зокрема рішення суду стосовно речових прав на нерухоме майно, обмежень цих прав, що набрали законної сили.
Крім тог, пунктом 10 Додатку 1 до пункту 2.1 Тимчасового положення передбачено, що рішення судів, третейських судів про визнання права власності на об'єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об'єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлювальним документом, на підставі якого проводиться реєстрація прав власності на об'єкти нерухомого майна.
Пунктом 3.5 Тимчасового положення забороняється тлумачення прав реєстратором або самостійне внесення ним змін до відомостей про заявлені права власності.
Аналогічне положення зазначено також у Роз’ясненнях Міністерства юстиції України «Щодо реєстрації прав власності на об'єкти нерухомого майна» від 22.06.2007р.№19-32/30, де зокрема зазначено, що реєстрація прав на нерухоме майно має здійснюватися у відповідності до резолютивної частини рішення суду.
Відповідно до ч. 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною 3 зазначеної статті передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:
– на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;
– з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано;
– обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії);
– безсторонньо (неупереджено);
– добросовісно;
– розсудливо;
– з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації;
– пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія);
– з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;
– своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так зокрема, принцип прийняття рішення в межах повноважень означає, що рішення (дія) суб’єкта владних повноважень повинно прийматися відповідно до встановлених законодавством повноважень. Для реалізації цього принципу суб’єкт владних повноважень, в даному випадку Кримське Республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації», як суб’єкт якому делеговані владні повноваження щодо державної реєстрації прав власності на нерухоме майно, має вносити до Реєстру прав власності на нерухоме майно лише ті відомості, внесення яких встановлено законодавством.
У резолютивній частині рішення Центрального районного суду м.Сімферополя у справі №2-4297/07 року 16.10.2007р. відсутні спірні відомості, а тому зазначення Кримським Республіканським підприємством «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» у витягу з Реєстру прав власності на нерухоме майно від 07.12.2007р. №16954651 у графі «Примітки» наступного запису «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації» є безпідставним.
На підставі викладено, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині зобов’язання відповідача внести зміни у Реєстр прав власності на нерухоме майно стосовно нежилого приміщення загальною площею 650,1 кв.м. (що складається з приміщень в літ. «А», дома 9/10, приміщень №№1-38 в підвалі, приміщень №№39-66 – на першому поверсі), розташованого по вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10 в м.Сімферополі, АР Крим (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462), виключивши із Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо вказаного майна запис «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації».
Щодо позовних вимог про зобов’язання відповідача видати новий витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно взамін витягу №16954651 від 07.12.2007р., стосовного нежилого приміщення загальною площею 650,1 кв.м. (що складається з приміщень в літ. «А», дома 9/10, приміщень №№1-38 в підвалі, приміщень №№39-66 – на першому поверсі), розташованого по вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10 в м.Сімферополі, АР Крим (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462), який би не містив у графі «Примітки» будь-яких записів, в тому числі не містив би запису «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації», суд виходить з наступного.
Абзацом 10 пункту 5.8 Тимчасового положення визначено, що витяг з Реєстру прав власності на нерухоме майно містить зокрема особливі позначки реєстратора, а саме дані, у разі їх наявності, про самовільно збудовані, прибудовані чи реконструйовані об'єкти, про накладення арешту, про перебування майна у податковій заставі тощо.
Зі змісту наведеної норми слідує, що у разі наявності відомостей про особливі дані (самовільне будівництв або обмеження прав розпорядження нерухомим майном), реєстратор вносить відповідні позначки, отже зобов’язання відповідача видати новий витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно взамін витягу №16954651 від 07.12.2007р. який би не містив у графі «Примітки» будь-яких записів є безпідставним, а тому в цій частині позову слід відмовити.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 29 жовтня 2008 року.
У повному обсязі постанова виготовлена 03 листопада 2008 року.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.158-161, ч.1 ст.162, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Зобов’язати Кримське Республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» внести зміни у Реєстр прав власності на нерухоме майно стосовно нежилого приміщення загальною площею 650,1 кв.м. (що складається з приміщень в літ. «А», дома 9/10, приміщень №№1-38 в підвалі, приміщень №№39-66 – на першому поверсі), розташованого по вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10 в м.Сімферополі, АР Крим (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462), виключивши із Реєстру прав власності на нерухоме майно щодо вказаного майна запис «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації».
Зобов’язати Кримське Республіканське підприємство «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» видати новий витяг про реєстрацію права власності на нерухоме майно взамін витягу №16954651 від 07.12.2007р., стосовного нежилого приміщення загальною площею 650,1 кв.м. (що складається з приміщень в літ. «А», дома 9/10, приміщень №№1-38 в підвалі, приміщень №№39-66 – на першому поверсі), розташованого по вул.Караїмська/вул.Чехова, 9/10 в м.Сімферополі, АР Крим (номер у Реєстрі прав власності на нерухоме майно 21326462), який би не містив у графі «Примітки» запису «Нежитлові приміщення не здані до експлуатації».
В іншій частині у позові відмовити.
Стягнути з державного бюджету України на користь Відкритого акціонерного товариства комерційний банк «Надра» в особі філії ВАТ комерційний банк «Надра» Кримське регіональне управління судові витрати по оплаті судового збору у сумі 3,40 грн.
Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня складання постанови у повному обсязі та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Окружного
адміністративного суду
Автономної Республіки Крим Сидоренко Д.В.