донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
30.11.2006 р. справа №19/188
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: | Волкова Р.В. |
суддів | Калантай М.В., Старовойтової Г.Я., |
за участю представників сторін: |
від позивача: | не з'явився, |
від відповідача: | не з'явився, |
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу | Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, м. Красноармійськ Донецької області |
на рішення господарського суду | Донецької області |
від | 19.09.2006 року |
по справі | №19/188 (суддя Н.М.Дучал) |
за позовом | Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, м. Красноармійськ Донецької області |
до | відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" м. Київ в особі філії Красноармійського відділення № 2863 відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", м. Красноармійськ Донецької області |
про | стягнення зайве перерахованих на особовий рахунок Котова В.М. після його смерті за період з 26.05.2002р. по 01.04.2006р. сум страхових виплат в розмірі 2 725,86 грн. |
В С Т А Н О В И В:
Рішенням господарського суду Донецької області від 19.09.2006р. по справі № 19/188 відмовлено в задоволенні позову Відділенню виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ (далі - позивач) до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" м. Київ в особі філії Красноармійського відділення № 2863 Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", м. Красноармійськ (далі –відповідач) про стягнення зайве перерахованих на особовий рахунок Котова В.М. після його смерті за період з 26.05.2002р. по 01.04.2006р. сум страхових виплат в розмірі 2 725,86 грн.
Не погодившись з винесеним рішенням позивач по справі, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ звернувся до Донецького апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення місцевого господарського суду та прийняти нове, яким задовольнити позовні вимоги. В обгрунтування своїх вимог посилається на ст. 1219 Цивільного кодексу України, ст. 40 Закону України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та профзахворювання, які спричинили втрату непрацездатності”, ст. 6 Основ законодавства України про загальнообов’язкове державне соціальне страхування від 14.01.1998р. № 16/98-ВР, п.13 Порядку виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки в банках, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. № 1596.
Відповідач вимоги скаржника не визнав. Просить суд в задоволенні скарги відмовити.
Під час розгляду апеляційної скарги здійснювалась фіксація судового процесу за допомогою технічних засобів відповідно до ст.81-1 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши матеріали справи, судова колегія встановила наступне.
Між Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ та відкритим акціонерним товариством "Державний ощадний банк України" в особі Красноармійського відділення № 2863 Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" була укладена угода б/н від 01.01.2002р. на зарахування на особові рахунки та виплату страхових виплат застрахованим.
Умовами зазначеної угоди передбачено, що Клієнт (Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійськ) доручає, а банк (Красноармійське відділення № 2863 ВАТ „Державний ощадний банк України") бере на себе зобов'язання здійснювати зарахування на поточні (вкладні) рахунки, відкриті в його установах, та виплату страхових виплат застрахованим Клієнтам (в подальшому громадянам) на платній основі через установи Банку.
В п. 2.2.3 угоди зазначено, що сума зарахована на рахунок по вкладу, не може бути повернута установою банку підприємству, що перерахувало її, без письмової заяви вкладника.
Як свідчать матеріали справи, в період з 26.05.2002р. по 01.04.2006р. позивачем перераховано на особистий рахунок № 28454 у філії Красноармійського відділення № 2863/024 ВАТ „Державний ощадний банк України", відкритий на ім"я Котова Василя Миколайовича страхові виплати на суму 2725,86 грн. відповідно до постанови про продовження раніше призначеної страхової виплати № 607 від 09.10.2001р.
15.05.2006р. на адресу до Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в м. Красноармійськ надійшло повідомлення від начальника відділу реєстрації актів цивільного стану по м. Красноармійську про наявність актового запису про смерть № 499 від 25.05.2002р. на гр. Котова Василя Миколайовича, який помер 25.05.2002р.
Матеріали справи містять звернення позивача до відповідача про повернення перерахованої суми з особистого рахунку Котова В.М. у зв'язку з його смертю (лист № 1832 від 15.05.2006р., а.с. 6).
Відповідач листом № 1990 від 17.05.2006р. (а.с.9) відмовив в поверненні коштів.
Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ звернулось до господарського суду Донецької області з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" м. Київ в особі філії Красноармійського відділення № 2863 Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" м. Красноармійськ про стягнення зайве перерахованих на особовий рахунок Котова В.М. після його смерті за період з 25.05.2002р. по 01.04.2006р. сум страхових виплат в розмірі 2725,86 грн.
Рішенням господарського суду Донецької області від 19.09.2006р. по справі № 19/188 в задоволенні позову відмовлено.
Так, в ст.1058 Цивільного кодексу України зазначено, що за договором банківського вкладу (депозиту) одна сторона (банк), що прийняла від другої сторони (вкладника) або для неї грошову суму (вклад), що надійшла, зобов'язується виплачувати вкладникові таку суму та проценти на неї або дохід в іншій формі на умовах та в порядку, встановлених договором. Договір банківського вкладу, в якому вкладником є фізична особа, є публічним договором. До відносин банку та вкладника за рахунком, на який внесений вклад, застосовуються положення про договір банківського рахунка (глава 72 цього Кодексу), якщо інше не встановлено цією главою або не випливає із суті договору банківського вкладу.
Відповідно до ст. 1066 Цивільного кодексу України за договором банківського рахунка банк зобов'язується приймати і зараховувати на рахунок, відкритий клієнтові (володільцеві рахунка), грошові кошти, що йому надходять, виконувати розпорядження клієнта про перерахування і видачу відповідних сум з рахунка та проведення інших операцій за рахунком. Банк має право використовувати грошові кошти на рахунку клієнта, гарантуючи його право безперешкодно розпоряджатися цими коштами. Банк не має права визначати та контролювати напрями використання грошових коштів клієнта та встановлювати інші, не передбачені договором або законом, обмеження його права розпоряджатися грошовими коштами на власний розсуд.
Згідно ст. 1071 ЦК України банк може списати грошові кошти з рахунка клієнта на підставі його розпорядження. Грошові кошти можуть бути списані з рахунка клієнта без його розпорядження на підставі рішення суду, а також у випадках, встановлених договором між банком і клієнтом.
Відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень.
Матеріали справи не містять доказів того, що позивачем перераховано саме відповідачу грошові кошти і саме відповідач є власником спірних коштів. Навпаки, згідно матеріалів справи кошти перераховано на особовий рахунок Котова В.М., який і є власником цих коштів.
Крім того, як зазначалось раніше, в п. 2.2.3 підписаної між сторонами угоди від 01.01.2002р. встановлено, що сума зарахована на рахунок по вкладу, не може бути повернена установою банку підприємству, що перерахувала її без письмової заяви вкладника.
Що стосується здійснення примусового списання грошових коштів з рахунків клієнта, то ця процедура встановлена "Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті", затверджена постановою Правління Нацбанку України від 21.01.2004р. № 22 (із змінами та доповненнями), зареєстрованою в Міністерстві юстиції Україні 29.03.2004р. № 377/8976 ( далі - Інструкція).
Відповідно до п.1.7 вказаної Інструкції кошти з рахунків клієнтів банків списуються лише за дорученням власників цих рахунків або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно з главою 5 цієї Інструкції. А згідно п. 5.3 Інструкції примусове списання коштів з рахунків платників ініціюють стягувачі на підставі виконавчих документів, виданих судами.
Посилання заявника скарги на Порядок виплати пенсій та грошової допомоги за згодою пенсіонерів та одержувачів допомоги через їх поточні рахунки у банках, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999р. № 1596 судом до уваги не приймається, оскільки вказана постанова затверджена на виконання статті 3 Указу Президента України від 4 липня 1998 року № 734 "Про впорядкування сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та раціональне використання коштів Пенсійного фонду України", який постановлено з метою впорядкування сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, забезпечення повного і своєчасного надходження коштів до Пенсійного фонду України, їх раціонального використання та відповідно до пункту 4 розділу XV "Перехідні положення" Конституції України.
Заявник скарги не є органом Пенсійного фонду.
Крім того, в даному випадку позивач, Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ є кредитором вкладника, а власником коштів є клінт банку.
Виходячи з викладеного, судова колегія Донецького апеляційного господарського суду дійшла висновку про необґрунтованість апеляційної скарги, та відповідність оскаржуваного судового акту по справі вимогам чинного законодавства.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 99, 101-105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Донецького апеляційного господарського суду, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ на рішення господарського суду Донецької області від 19.09.2006р. по справі № 19/188 - залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Донецької області від 19.09.2006р. по справі № 19/188 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Красноармійськ до Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" м. Київ в особі філії Красноармійського відділення № 2863 Відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України", м. Красноармійськ про стягнення зайве перерахованих на особовий рахунок Котова В.М. після його смерті за період з 26.05.2002р. по 01.04.2006р. сум страхових виплат в розмірі 2 725,86 грн. - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. Постанову апеляційної інстанції може бути оскаржено до Вищого господарського суду України у касаційному порядку через апеляційний господарський суд.
Результати розгляду апеляційної скарги оголошенні в судовому засіданні.
Головуючий Волков Р.В.
Судді: Калантай М.В.
Старовойтова Г.Я.
Надруковано: 4 прим.
1- позивачу
1- відповідачу
1-у справу
1- ДАГС