донецький апеляційний господарський суд
Постанова
Іменем України
05.12.2006 р. справа №12/222пн
Донецький апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: | М'ясищева А.М. |
суддів | Алєєвої І.В., Величко Н.Л., |
За участю представників сторін:
від позивача –Бугаєнко С.О. –юрисконсульт, довіреність № 1860 від 13.07.2006р.
від відповідача –Столейко М.Д. –довіреність б/н від 24.07.2006р., Гнатюк В.А. –довіреність б/н від 24.07.2006р.
від третьої особи –не з’явився
Розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу комунального комерційного підприємства Донецької міської ради “Донецькміськтепломережа” м. Донецьк
на рішення
господарського суду Донецької області
від 12.10.2006р.
по справі № 12/222 пн (суддя Склярук О.І.)
за позовом комунального комерційного підприємства Донецької міської ради “Донецькміськтепломережа” м. Донецьк
до відповідача - житлово-будівельного кооперативу “Мир-197” м. Донецьк
за участю третьої особи - Донецької міської ради м. Донецьк
про зобов’язання укласти договір на постачання теплової енергії
ВСТАНОВИВ:
Рішенням господарського суду Донецької області від 12.10.2006р. по справі № 12/222 пн (суддя Склярук О.І.) у задоволенні позову відмовлено.
Рішення суду мотивоване тим, що відповідно до ст. 24 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку повинен укладатися між споживачем (в даному випадку власниками квартир) та балансоутримувачем (відповідачем).
Вказана стаття є спеціальною нормою і не містить можливості щодо укладення таких договорів між власником квартир, які розташовані в багатоквартирному будинку та виробниками житлово-комунальних послуг.
Суд погодився із твердженням відповідача, що виконавцем та виробником теплової енергії є позивач, тому саме з ним відповідач, як балансоутримувач, повинен укласти договір на постачання теплової енергії.
До матеріалів справи відповідачем надані документи, які підтверджують, що власники квартир, споживачі в розумінні Закону України “Про теплопостачання” мають наміри скористатися своїм правом, встановленим ст. 24 цього Закону та укласти з позивачем окремі договори на постачання тепла.
Посилання позивача на ст. 1 вищевказаного Закону не прийнято судом до уваги, оскільки ст. ст. 24, 25 Закону України “Про теплопостачання” встановлюють право та обов’язок щодо укладання договору на теплопостачання саме із споживачем, відповідач в розумінні ст. 1 цього Закону є тільки балансоутримувачем, а не споживачем, Закон не містить виключного обов’язку щодо укладення договору саме з балансоутримувачем.
Оскаржуючи рішення суду, позивач просить його скасувати, оскільки за правилами п. 1 ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири та балансоутримувачем.
Згідно ст. 1 Закону України “Про теплопостачання” балансоутримувач –власник відповідного майна або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно і уклала договір з теплогенеруючою або теплопостачальною організацією, а також договори на надання житлово-комунальних послуг з кінцевими споживачами.
Правління кооперативу, згідно із Статутом, зобов’язано забезпечувати надходження платежів за комунальні послуги.
Крім того, Рішенням Донецької міської ради № 24/30 від 16.01.2006р. виконавцем послуг визначені балансоутримувачі житлових фондів.
Донецьким апеляційним господарським судом 04.12.2006р. отримано клопотання представника відповідача про приєднання до матеріалів справи позовних заяв мешканців дому № 27 по вул. Жарікова до Кіровського районного місцевого суду м. Донецька, яке судовою колегією відхиляється на підставі ст. 101 ГПК України у зв’язку з тим, що заявник не обгрунтував неможливість їх подання суду першої інстанції з причин, що не залежали від нього.
Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представників сторін, судова колегія встановила.
ККП Донецької міської ради “Донецькміськтепломережа” м. Донецьк за супровідним листом № 47-ж від 08.06.2006р. направило ЖБК “Мир –197” два примірника проекту договору № 2577 від 08.06.2006р. про постачання теплової енергії для розгляду та підписання.
У зв’язку з непідписанням вищевказаного проекту договору ЖБК “Мир –197” та ненадання жодних заперечень до нього, ККП Донецької міської ради “Донецькміськтепломережа” м. Донецьк звернулось до господарського суду Донецької області із позовною заявою про зобов’язання відповідача укласти договір на постачання теплової енергії.
Згідно ст.24 Закону України “Про теплопостачання”, п.1.ст.19, п. 2 ст. 22 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” відносини в сфері теплопостачання між постачальником та споживачем послуг повинні здійснюватися виключно на договірних засадах, при цьому таке зобов’язання покладене на виробника.
Статтею 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” визначені учасники у сфері житлово-комунальних послуг: виконавцем є суб’єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору, власником квартири –фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпорядження приміщенням, зареєстроване у встановленому законом порядку, а балансоутримувачем будинку –власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом; виробник –суб’єкт господарювання, який виробляє або створює житлово - комунальні послуги.
Відповідно до ст. 19 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” учасниками у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Згідно п.4 вищевказаної статті особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем і виробником.
Статтею 1 Закону України “Про теплопостачання” визначено, що балансоутримувачем будинку є власник відповідного майна або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно і уклала договір купівлі-продажу теплової енергії з теплогенеруючою або теплопостачальною організацією, а також договори на надання житлово-комунальних послуг з кінцевими позивачами.
КП “Донецьктепломережа” за законом є виробником.
Рішенням Донецької міської Ради від 16.01.2006р. за № 24/30 виконавцем послуг по утриманню домів та прибудинкових територій, центрального опалення, гарячого та холодного водопостачання, водовідведення визначено житлово-експлуатаційні організації, які є балансоутримувачами житлового фонду.
З матеріалів справи вбачається, що згідно розділу 15 Статуту ЖБК “Мир –197” кооператив є балансоутримувачем будинку № 27 по вул. Жарікова м. Донецьк. Згідно довідки № 101-3249 з ЄДРПОУ відповідач є обслуговуючим кооперативом та займається управлінням нерухомим майном.
Статутом кооперативу ЖБК “Мир –197”, визначено, що органами управління кооперативу є загальні збори і правління кооперативу (п.41) в обов’язки якого входить, згідно п.45 «Г», “забезпечення надходження від членів кооперативу вступних внесків, а також внесків на утримання, експлуатацію і капітальний ремонт будинку, платежів за комунальні та інші послуги”. Тому виконавцем послуг, з огляду на наведене, є кооператив ЖБК “Мир –197”.
Згідно ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. Оскільки КП “Донецьктепломережа” є виробником, тому господарський суд дійшов помилкового висновку, що виконавцем та виробником теплової енергії є позивач і саме з ним відповідач, як балансоутримувач відповідно до приписів ч.1 та ч. 2 ст. 29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” повинен був укласти договір на постачання теплової енергії.
Крім того, висновок суду про те, що відповідно до ч. 3 ст. 19 Закону України “Про теплопостачання” власники квартир будинку №27 по вул. Жарікова м. Донецьк мають право на укладення окремих договорів з теплопостачальною організацією, оскільки це протирічить вимогам ст.1 Закону України “Про теплопостачання” та ст.29 Закону України “Про житлово-комунальні послуги” є також помилковим.
Таким чином, з огляду на наведене, саме з кооперативом згідно приписів чинного законодавства як балансоутримувачем та за його статутом має бути укладений договір купівлі-продажу теплової енергії з теплопостачальною організацією (позивач) на договірних засадах.
З огляду на наведене, судова колегія вважає, що рішення суду не відповідає матеріалам справи, вимогам чинного законодавства та підлягає скасуванню.
Керуючись ч.1 п. 2 ст. 103, ч. 1 п. 4 ст.104, ст. 105 ГПК України, судова колегія,
ПОСТАНОВИЛА:
Рішення господарського суду Донецької області від 12.10.2006р. по справі № 12/222пн скасувати.
Зобов’язати житлово-будівельний кооператив “Мир-197” м. Донецьк укласти з комунальним комерційним підприємством Донецької міської ради “Донецькміськтепломережа” м. Донецьк договір на постачання теплової енергії.
Головуючий М'ясищев А.М.
Судді: Алєєва І.В.
Величко Н.Л.
Надруковано:
1. позивачу
2. відповідачу
3. третій особі
4. господарському суду Донецької області
5.у справу № 12/222 пн (2 прим.)