ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"28" жовтня 2008 р. Справа №04/4594а
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Упиря І.І. при секретарі -Голосінській Н.М.,
за участю представників сторін:
від позивача -Михно Р.М. -представник за довіреністю,
від відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі міста Черкаси до фізичної особи-суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 про стягнення 78 грн. 84 коп.
ВСТАНОВИВ:
Позивач заявив позов про стягнення з відповідача 78 гр. 84 коп. заборгованості зі збору на загальнообов'язкове пенсійне страхування за період з 01.01.2005 року по 30.03.2005 року.
Представник позивача в засіданні суду позовні вимоги підтримав з обставин викладених в позовній заяві.
Відповідач відзиву на позов до суду не надав, представник відповідача в засідання не з'явився. Поважних причин не надіслання відзиву на позов та неявки представника в засідання суд не повідомив. Суд вважає можливим розглянути справу за наявними в ній документами та у відсутність представника відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва від 03.07.1998 року (далі Указ), суб'єкт підприємницької діяльності - фізична особа, яка сплачує єдиний, фіксований податок, звільняється від обов'язку нарахування, відрахування та перерахування до державних цільових фондів зборів, пов'язаних з виплатою заробітної плати працівникам, які перебувають з ним у трудових відносинах, включаючи членів його сім'ї.
Відділення Державного казначейства України наступного дня після надходження коштів перераховують суми єдиного податку у таких розмірах: до місцевого бюджету - 43 відсотки; до Пенсійного фонду України - 42 відсотки;
У відповідності до п. 6 Указу, суб'єкт малого підприємництва, який сплачує єдиний, фіксований податок, не є платником таких видів податків і зборів (обов'язкових платежів): збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
З 01 січня 2004 року набув чинності Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІУ ( далі Закон №1058). Закон № 1058 визначає порядок сплати страхових внесків до Пенсійного Фонду України.
У відповідності до ст. 11 Закону загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають члени колективних та орендних підприємств, сільськогосподарських кооперативів та фермерських господарств, у тому числі тих, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) та фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, у тому числі ті, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), та члени сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у підприємницькій діяльності.
У відповідності до ст. 14 Закону страхувальниками є роботодавці-фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.
Згідно ст. 15,17 Закону платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, які зобов'язані подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом, а також нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески;
У відповідності до п. 3,4 ст. 18 Закону страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Страхові внески не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство.
Таким чином, з вищевикладених положень Закону вбачається, що суб'єкти підприємницької діяльності-фізичні особи, які обрали спрощену систему оподаткування, повинні нараховувати та сплачувати страхові внески до Пенсійного Фонду України в установленому цим Законом порядку.
У відповідності до п. 8 ст. 45 Закону України "Про державний бюджет України на 2005 рік" № 2285, в редакції до внесення змін Законом України від 25 березня 2005 року N 2505-IV ( яким даний закон викладено у новій редакції), було встановлено, що на 2005 рік фіксований розмір страхових внесків на загальнообов'язкове державне страхування для фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок), та членів сімей зазначених фізичних осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, у розмірі мінімального страхового внеску, визначеного Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058 (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., N 49 - 51, ст. 376), на місяць на кожну особу.
У відповідності до ст. 1 Закону України № 1058 , мінімальний страховий внесок - сума коштів, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір страхового внеску, встановлених законом на день отримання заробітної плати (доходу);
На період січня - березня 2005 року мінімальний розмір заробітної плати встановлено у розмірі 262,00 грн. згідно Закону України № 2285 від 23.12.2004 року.
У відповідності до пп. 1 п. 8 Прикінцевих положень Закону № 1058, до набрання чинності законом про спрямування частини страхових внесків до Накопичувального фонду страхові внески, що перераховуються до солідарної системи, сплачуються страхувальниками та застрахованими особами на умовах і в порядку, визначених цим Законом, та в розмірах, передбачених Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для відповідних платників збору.
Згідно ст. 4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" для відповідача встановлено ставку збору в розмірі 32%.
Таким чином, мінімальний страховий внесок становить для відповідача 83,84 грн. ( 262,00 грн. (мін. зарплата) х 32%).
З 14.04.2006 року набув чинності Закон України "Про вирішення питання щодо заборгованості суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, у зв'язку з не перерозподілом Державним казначейством України частини податків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття протягом 2004 року - I кварталу 2005 року" № 3583 від 16.03.2006 року.
Нормами ст. 1 даного Закону визначено, що суми внесків до Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування на випадок безробіття суб'єктів господарської діяльності, які застосовують особливі умови оподаткування, обліку та звітності, які були сплачені ними в складі податків згідно з чинним законодавством України протягом 2004 року - I кварталу 2005 року, але не були зараховані на їх особові рахунки в цих фондах у зв'язку із застосуванням Державним казначейством України норм діючого на той час Закону України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" від 23 грудня 2004 року N 2285-IV, не вважати заборгованістю.
У відповідності до листів і роз'яснень Пенсійного Фонду України, до приведення законодавства у відповідність до вимог Закону № 1058 та з метою уникнення подвійного оподаткування, при сплаті страхових внесків особами, які сплачують єдиний (фіксований) податок, сума коштів, що спрямовується до Пенсійного фонду як частина ставки від цього податку за таких працівників, зараховується в рахунок сплати страхових внесків за відповідні звітні періоди.
Таким чином, у відповідності до розрахунків позивача, викладених у акті № 1561 від 16.07.2008 року, за І квартал 2005 року відповідач повинен сплатити 83 грн. 84 коп. за січень та лютий 2005 року та 81 грн. 14 коп. за 30 днів березня. фіксованого розміру страхового внеску. Враховуючи те, що відповідачу зараховано 5 грн. 00 коп. єдиного податку, залишок боргу по сплаті внесків становить 78 грн. 84 коп. ( 83,84 -5 = 78,84)
Розрахунок позовних вимог зроблено вірно.
За доводами позивача висновків по акту перевірки відповідач не оскаржував,
В порядку ст. 106 Закону України № 1058, відповідачу було направлено вимогу № ф-1561-у від 16.07.2008 року про сплату боргу по внесках в розмірі 78 грн. 84 коп., яка вручена відповідачу 06.08.2008 року і не оскаржена.
Доказів оскарження вимоги відповідач не надав. Вимога є узгодженою і підлягає до виконання. Згідно п. 3 ст. 106 Закону України № 1058 від 09.07.2003 року “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у випадку, якщо страхувальник узгодив вимогу, але не сплатив узгоджену суму недоїмки та санкцій протягом десяти робочих днів після отримання узгодженої вимоги, відповідний орган Пенсійного фонду має право звернутися до господарського суду з позовом про стягнення недоїмки.
Доказів проведення розрахунків з позивачем відповідач суду не надав, а тому позов підлягає до повного задоволення, з відповідача на користь позивача слід стягнути 66 грн. 88 коп. заборгованості по внесках.
На підставі статті 94 КАС України з відповідача на користь державного бюджету України підлягає стягненню судовий збір в розмірі 00 грн. 79 коп.
Керуючись статтями 94, 161 - 163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з фізичної особи -суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1, АДРЕСА_1, код - НОМЕР_1;
- на користь Управління Пенсійного фонду України в Придніпровському районі, м. Черкаси, вул..Г. Сталінграда, 10, код -21366934 -78 грн. 84 коп. заборгованості на обов'язкове державне пенсійне страхування;
- в доход державного бюджету України через ДПІ у м. Черкаси, отримувач -УДК в м. Черкаси, код -22809222, банк -ГУДКУ в Черкаській області, МФО - 854018, рахунок № - 31117095700002, код бюджетної класифікації -22090200, символ звітності банку -095 -00 грн. 79 коп. судового збору.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка підлягає поданню до Київського апеляційного адміністративного суду через господарський суд Черкаської області протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
СУДДЯ І.І.Упир
Постанова підписана 28.10.2008р.