Судове рішення #31199118

21.09.2012

Справа № 2-941/2012р

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


21 вересня 2012 року Кам'янобрідський районний суд м. Луганська у складі:

головуючого -судді ТЕМНІКОВОЇ А.О.,

при секретарі -КОРОБКІНІЙ О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Луганську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа -орган опіки та піклування виконавчого комітету Кам'янобрідської районної у місті Луганську ради, про позбавлення батьківських прав, -


ВСТАНОВИВ:


Позивачка звернулася до суду із вказаною позовною заявою, в обґрунтування якої зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у неї народилась дочка ОСОБА_3, батьком якої в свідоцтві про народження записаний відповідач, з яким ОСОБА_1 у шлюбі не перебувала, проживала окремо. Від самого народження дитини відповідач не приймає участі у вихованні дочки, не спілкується з нею, життям та здоров'ям дитини не цікавиться, не вітає її з святами та ухиляється від покладеного на нього обов'язку утримувати дитину до досягнення нею повноліття. Перешкод відповідачеві стосовно його спілкування з дочкою позивачка не створювала. Усі витрати щодо забезпечення дитини повноцінним харчуванням, одягом належної якості, іграшками, предметами гігієни, ліками та іншими речами, в яких потребує дитина, ОСОБА_1 несе самостійно. Відповідач свідомо не бажає брати участь у житті та розвитку дитини, ухиляється від виконання своїх обов'язків батька.

У судовому засіданні позивачка підтримала позовні вимоги у повному обсязі, наполягала на їх задоволенні, надавши суду пояснення, аналогічні змісту позовної заяви.

Відповідач у судовому засіданні позовні вимоги визнав у повному обсязі, не заперечував проти їх задоволення та позбавлення його батьківських прав відносно своєї неповнолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Представник третьої особи - органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам'янобрідської районної у місті Луганську ради, не заперечувала проти задоволення позовних вимог позивачки та вважала за доцільне винести рішення про позбавлення відповідача батьківських прав.

Заслухавши пояснення сторін та представника третьої особи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст. 10 ЦПК України обставини цивільних справ встановлюються судом за принципом змагальності. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, створює необхідні умови для всебічного і повного дослідження обставин справи. Згідно ст. 11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи в межах заявлених вимог і на підставі наданих сторонами доказів. Крім того згідно ст. 60 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на основу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 165 СК з позовом про позбавлення батьківських прав можуть звернутися: один із батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім'ї якої проживає дитина; заклад охорони здоров'я, навчальний або інший дитячий заклад, у якому вона перебуває; орган опіки та піклування; прокурор; сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ст. 150 СК України батьки зобов'язані піклуватися про здоров'я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов'язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя. Батьки зобов'язані поважати дитину. У відповідності зі ст.151 СК України батьки мають право на переважне право перед іншими особами на особисте виховання дитини; мають право вибирати форми й методи виховання, за винятком тих, які суперечать закону, моральним принципам суспільства.

Згідно з п. 2, п. 6 ч. 1 ст. 164 СК України, батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини; засуджені за вчинення умисного злочину щодо дитини.

Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.03.2007 року №3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав»позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та інше), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов'язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об'єктивного з'ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей. Особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років. Підстави для позбавлення батьківських прав чітко передбачені нормами ст.164 СК України.

У відповідності зі ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в родині є першочерговим завданням розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання й розвиток. Батьки зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.

У відповідності зі ст. 15 Закону України «Про охорону дитинства»дитина, що проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримку з ними регулярних особистих відносин і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов'язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею.

Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серія НОМЕР_1, виданого Кам'янобрідським відділом реєстрації актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції 25.10.2010р., батьками ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_2 та ОСОБА_1 (а.с.6).

Рішенням Кам'янобрідського районного суду м. Луганська від 24.03.2011р. по справі №2-529/2011р. з відповідача на користь позивачки було стягнуто аліменти на утримання неповнолітньої доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, у розмірі 500 гривень щомісяця (а.с.7).

Вироком Кам'янобрідського районного суду м. Луганська від 03.02.2012р. відповідач ОСОБА_2 був визнаний винним у скоєні злочину, передбаченого ч. 1 ст. 164 КК України, через ухилення від сплати встановлених за рішенням суду аліментних платежів на утримання своєї неповнолітньої дитини ОСОБА_3.(а.с.8). Як убачається з тексту зазначеного вироку, відповідач за період з 25.02.2011р. по 04.01.2012р. з нарахованих аліментних платежів у розмірі 5 135,95 гривні здійснив лише чотири незначні оплати на загальну суму 1050,00 гривень, при цьому, сума заборгованості по аліментам дорівнювала 8 місяців та 6 днів, або, в грошовому еквіваленті 4085,95 гривень.

Ухвалою апеляційного суду Луганської області від 03.04.2012р. вирок Кам'янобрідського районного суду м. Луганська від 03.02.2012р. відносно ОСОБА_2 було залишено без змін, а апеляційну скаргу ОСОБА_2 - без задоволення (а.с.9-11).

Крім того, 12.01.2012р. відповідачем було нотаріально оформлено заяву про відмову від своєї малолітньої доньки ОСОБА_3 та дачу згоди на її усиновлення ОСОБА_5 та присвоєння їй прізвища та по батькові усиновлювача (а.с.12).

Таким чином, судом встановлено що відповідач ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків щодо своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, та був засуджений за вчинення умисного злочину відносно неї, що свідчить про наявність передбачених ст. 164 СК України підстав для позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно даної дитини.

Відповідно до ст.7 СК України жінка та чоловік мають рівні права і обов'язки у сімейних відносинах, шлюбі та сім'ї. Дитина має бути забезпечена можливістю здійснення її прав, установлених Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім'ї. Кожен учасник сімейних відносин має право на судовий захист. Тобто, приймаючи відповідне рішення суд повинен враховувати інтереси усіх учасників сімейних відносин, діяти на засадах справедливості, добросовісності та розумності, відповідно до моральних засад суспільства.

Відповідно до Преамбули Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року проголошено, що діти мають право на особливе піклування і допомогу, а також що дитині мають бути надані необхідні захист і сприяння, з тим щоб вона могла повністю покласти на себе зобов'язання в рамках суспільства, визнано, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння.

Відповідно до ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов'язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Рішенням Виконавчого комітету Кам'янобрідського районної в м. Луганську ради №21/1 від 15.03.2012 року було вирішено вважати доцільним позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав відносно дочки ОСОБА_3.(а.с.13). Аналогічна позиція викладена у висновку органу опіки та піклування виконавчого комітету Кам'янобрідського районної в м. Луганську ради від 15.03.2012р.№02/02-09/283 (а.с.14).

Суд з урахуванням обставин даної справи, погоджується із висновком органу опіки, оскільки він є обґрунтованим та прийнятий після ретельного дослідження всіх обставин справи.

Виходячи з наведеного, дослідивши надані сторонами докази у їх сукупності, перевіривши відповідність позовних вимог діючому законодавству України, з урахуванням визнання відповідачем позову у повному обсязі, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог ОСОБА_1 та необхідність позбавлення відповідача батьківських прав відносно його неповнолітньої дитини ОСОБА_3

Також суд вважає, що відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України з відповідача на користь позивачки підлягають стягненню понесені нею судові витрати, а саме: витрати по сплаті судового збору у розмірі 107 гривні 30 копійок.


На підставі викладеного та керуючись ст. ст.10, 11, 59, 60, 81, 88, 209, 212-215 ЦПК України, ст.ст. 7, 19, 150, 151, 164, 165 СК України, ст.ст. 12, 15 Закону України «Про охорону дитинства», суд,-

ВИРІШИВ:


Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.


Позбавити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, батьківських прав відносно його доньки ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.


Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати з оплати судового збору в сумі 107 (сто сім) гривень 30 копійок.


Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до апеляційного суду Луганської області через Кам'янобрідський районний суд м. Луганська протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цьому рішення.


ГОЛОВУЮЧИЙ: А.О. ТЕМНІКОВА


Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація