ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА СЕВАСТОПОЛЯ
УХВАЛА
про повернення позовної заяви
25 липня 2013 року справа № 919/856/13
Суддя господарського суду міста Севастополя Харченко І.А., розглянувши матеріали позовної заяви державного підприємства «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» (вул. Адм. Владимирського, 34, м. Севастополь, 99008) до державного підприємства «Севастопольське авіаційне підприємство» (вул. Льотчиков, 2, м. Севастополь, 99057) про повернення необгрунтовано утримуваного майна,
ВСТАНОВИВ:
23.07.2013 державне підприємство «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» (далі - позивач) звернулось до господарського суду міста Севастополя (далі - суд) із позовною заявою до державного підприємства «Севастопольське авіаційне підприємство» про повернення необгрунтовано утримуваного майна.
При вирішенні питання про порушення провадження у справі суддя перевіряє дотримання позивачем вимог статтей 55-57 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) при пред'явленні позову.
Відповідно до пункту 3 частини першої статті 57 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Згідно приписів статті 1 Закону України «Про судовий збір» (далі - Закон) судовий збір - збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, а також за видачу судами документів і включається до складу судових витрат.
Відповідно до частини другої статті 44 ГПК України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Частиною другою статті 4 Закону встановлено, що за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру сплачується судовий збір в розмірі 2 % від ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат.
Позивачем не подано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі, натомість заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення судового рішення.
Згідно зі статтею 8 Закону, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Відповідно до підпункту 3.1. пункту 3 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 21.02.2013 № 7 «Про деякі питання практики застосування розділу VI Господарського процесуального кодексу України» єдиною підставою для вчинення господарським судом дій, зазначених у статті 8 Закону, є врахування ним майнового стану сторін.
Клопотання про відстрочення (розстрочення) сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві чи скарзі, які подаються до господарського суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому порядку і розмірі.
При цьому оскільки статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом, отже в тому числі й органів державної влади, то самі лише обставини, пов'язані з фінансуванням установи чи організації з державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, призначених для сплати судового збору, не можуть вважатися підставою для звільнення від такої сплати.
Господарський суд вправі вчинити дії, про які йдеться у статті 8 Закону, і зі своєї ініціативи з наведенням в ухвалі відповідних мотивів.
Тобто, обов'язковою умовою для звільнення від сплати судового збору є наявність обґрунтованих обставин, що свідчать про неможливість сплати судового збору. При цьому, обов'язок по доведенню наявності таких обставин покладається на заявника.
В обґрунтування клопотання щодо відстрочки сплати судового збору позивач наводить те, що на підприємстві тяжкий майновий стан. Однак, будь-яких доказів на підтвердження наведених обставин матеріали позову не містять (податкова звітність тощо).
Враховуючи наведене, суд не вбачає підстав для відстрочки сплати судового збору позивачу.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 63 Господарського процесуального кодексу України, суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду, якщо не додано доказів сплати судового збору у встановлених порядку та розмірі.
Суд вважає за необхідне звернути увагу позивача на те, що згідно з частиною третьою статті 63 Господарського процесуального кодексу України повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню з нею до господарського суду у загальному порядку після усунення допущеного порушення.
На підставі викладеного, позовна заява державного підприємства «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» з доданими до неї матеріалами підлягає поверненню без розгляду.
Враховуючи викладене, керуючись пунктом 3 частини першої статті 57, пунктом 4 частини першої статті 63, статтею 86 Господарського процесуального кодексу України, суддя -
ухвалив:
Позовну заяву державного підприємства «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт» до державного підприємства «Севастопольське авіаційне підприємство» про повернення необґрунтовано утримуваного майна, - повернути без розгляду.
Суддя /підпис/ І.А. Харченко
Розсилка (рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням):
ДП «Севастопольський ремонтний радіотехнічний завод «Контакт»
(вул. Адм. Владимирського, 34, м. Севастополь, 99008)