Судове рішення #310236
7/310

ГОСПОДАРСЬКИЙ
СУД
Луганської області

91016, м.Луганськ
пл.Героїв ВВВ 3а
тел.55-17-32


ХОЗЯЙСТВЕННЫЙ
СУД
Луганской области

91016, г.Луганск
пл.Героев ВОВ 3а
тел.55-17-32


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ


03.11.06                                                                                 Справа № 7/310

          Суддя  Калашник Т.Л., розглянувши матеріали справи за позовом


Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі Луганської дирекції залізничних перевезень Донецької залізниці, м.  Луганськ   

до Відкритого акціонерного товариства “Алчевський металургійний комбінат”,                         м. Луганськ                                                

про стягнення  145099 грн. 20 коп.


в присутності представників сторін:

від позивача – Кулешова О.О., довіреність № Н-01/63 від 13.01.06;

від позивача – Бричак О.Ф., довіреність № 433-18 від 09.12.05;

від відповідача –Ларін О.В., довіреність № 01-026/1025 від 14.12.05;


в с т а н о в и в:


Суть спору: про стягнення плати за зберігання вантажу у вагонах у сумі 145099 грн. 20 коп.


На підставі ст. 77 ГПК України у засіданні суду було оголошено перерву з 09.10.06 до 03.11.06, 10-30.


Відповідач у відзиві на позовну заяву № 062/7-197 від 20.07.06 проти позову заперечує з посилаючись зокрема на те, що позивачем порушено Правила користування вагонами, щодо порядку інформування відповідача про затримку вагонів, зокрема позивач не запитував у відповідача згоди на прийом вагонів та повідомлення про затримку вагонів отримано відповідачем лише з претензійними матеріалами.

          

           Дослідивши обставини справи, суд  прийшов до наступного.

           У січні та лютому 2006 року на адресу відповідача прибули вагони з вантажем.  Як зазначає позивач, у зв'язку з відмовою приймання даних вагонів на під'їзну колію відповідача та у зв’язку з відсутністю технічного забезпечення накопичування вагонів на станції призначення на підході до станції призначення вагони були затримані по станціях Кипуча та Родаково. Відповідно до ст. 46 Статуту залізниць України одержувач зобов’язаний прийняти і вивезти зі станції вантаж, що надійшов на його адресу. Терміни вивезення і порядок зберігання вантажів установлюється Правилами. Вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера)  засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом. Згідно зі ст.46 Статуту залізниць України, Правилами зберігання вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.00 № 644, зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 24.11.00 за № 866/5087, відповідно до накопичувальних карток № 2701131, 0802195 та 1002202, актів загальної форми, а також актів про затримку вагонів, відомостей плати за користування вагонами позивачем за відповідний час затримки відповідних вагонів по спірним відправкам нарахована та заявлена до стягнення  плата за зберігання вантажу у вагонах у січні та лютому 2006 року у сумі 145099 грн. 20 коп.

          

Оцінивши доводи сторін та обставини справи у їх сукупності, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають до задоволення огляду на наступне.

         Так, у відповідності зі ст. 76 Статуту Залізниць України для обслуговування під'їзної колії між залізницею та власником під'їзної колії укладається договір на експлуатацію останньої з врахуванням єдиного технологічного процесу під'їзної колії із станцією примикання.

          За умовами договору від 01.08.00 № 4/55-026/062-Оу-2039 (далі –Договір), укладеного між позивачем та відповідачем, станціями примикання є станції Комунарськ та Кипуча Донецької залізниці.

          Згідно п. 8 Інструкції про порядок обслуговування під'їзної колії відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат", що примикає до станції Комунарськ Донецької залізниці (далі –Інструкція) усі поїзди з вантажами на адресу під'їзної колії відповідача мають прийматися зі станцій Кипуча та Комунарськ Донецької залізниці на станцію Західна-Сортувальна відповідача, а на адресу ВАТ "Алчевськкокс" –на станцію Західна "Алчевськкокс".

            На підставі п. З договору подача вагонів на під'їзну колію Алчевського металургійного комбінату здійснюється локомотивом залізниці, з боку станцій Кипуча та Комунарськ на колію №2-9 Центрального парку та колію №1 Сортувального парку станції Західна-Сортувальна Алчевського металургійного комбінату. Потяги, сформовані на станції Комунарськ, можуть подаватися на під'їзну колію локомотивом відповідача.

             Згідно технології роботи станції Комунарськ на станції Західна-Сортувальна ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" знаходиться філія товарної контори станції Комунарськ, де товарним касиром по прибуттю потягу оформлюється видача вантажу, тобто у залізничних накладних проставляється штемпель ст. Комунарськ про фактичне прибуття та видачу вантажу вантажоодержувачу.

          Згідно ст. 71 Статуту залізниць України порядок подачі та забирання вагонів на залізничну під'їзну колію встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії. Експлуатація під'їзних колій, які мають свої локомотиви, повинна виконуватися на підставі Єдиного технологічного процесу роботи під'їзної колії та станції примикання.

           Єдиний технологічний процес (ЄТП) роботи  під'їзної колії ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" та станції Комунарськ Донецької залізниці розроблений згідно пункту 6.1 розділу 12 Правил перевезень вантажів по узгодженню залізниці та власника під'їзної колії порядком, зазначеним у пункті 8 додатку 6 розділу 12 Правил.

            Зміна в експлуатаційній роботі порядку прибуття вагонів на металургійний комбінат, передбаченого в ЄТП, тягне за собою порушення технології роботи під'їзної колії та станції примикання, вимог Статуту залізниць України.  

              Так, п. 3, п. 4  Правил користування вагонами і контейнерами, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 25.02.99 № 113 (далі –Правила № 113) передбачено, що облік часу користування вагонами і контейнерами та нарахування плати за користування ними провадиться на станції відправлення та призначення за "Відомістю плати за користування вагонами /контейнерами/"  форми ГУ-46, яка складається на підставі "Пам'яток про користування вагонами /контейнерами/" форми ГУ-45, "Актів про затримку вагонів" форми ГУ-23а, "Актів загальної форми ГУ-23''. Відомості плати за користування вагонами /контейнерами/ складаються на вагони, що подаються під навантаження та вивантаження та на під’їзних коліях і містять розрахунки платежів за користування вагонами, за маневрову роботу та за подавання й забирання вагонів. Також законодавством передбачено, що відомості плати за користування вагонами мають підписуватися начальником станції і вантажовласника, у разі непогодження даних, зазначених у відомості, представник вантажовласника зобов'язаний підписати відомість із зауваженням; про затримку вагонів з вини вантажовласника на підходах до станції призначення залізниця видає наказ; облік затриманих на підходах вагонів здійснюється станцією, на якій вони простоюють, на підставі акта про затримку вагонів, що складається станцією.                                    

          Пункт 8 розділу III Правил № 113 передбачає складання акту загальної форми у разі затримки вагонів на станції призначення. В даному випадку, затримка вагонів сталася на підходах до станції призначення, тому, згідно п. 9 Правил № 113 залізницею були видані накази (оригінали документів знаходяться у матеріалах справи № 7/309).

          Пункт 10 Правил № 113 передбачає, що облік затриманих на підходах вагонів здійснюється станцією, на якій вони простоюють, тобто станції Кипуча та Родаково, на підставі актів про затримку вагонів, що також було виконано залізницею (оригінали документів знаходяться у матеріалах справи № 7/309).

           Усі дані, вказані у цих актах, передані  залізницею у "Повідомленні про затримку вагонів" на станцію призначення (оригінали документів знаходяться у матеріалах справи № 7/309). Накази про затримку потягів передані представникам ВАТ "Алчевськии металургійний комбінат" з вказівкою часу передачі та прізвищем того, хто прийняв наказ. У актах про затримку вагонів представник вантажоодержувача не розписується, оскільки вони складаються до прибуття на станцію призначення. У актах про затримку вагонів вказана причина, по якій не приймаються вагони.

          Згідно п. 3.1 ЄТП роботи під'їзної колії ВАТ "Алчевськии металургійний комбінат" та ст. Комунарськ , а також Інструкції про порядок обслуговування під'їзної коли  п. п. 17, 22, 23 передбачено, що потяги на під'їзну колію приймаються на станцію Західна-Сортувальна ВАТ "Алчевськии металургійний комбінат" та станцію Західна ВАТ "Алчевськкокс" тільки з дозволу чергового по станції Західна-Сортувальна .

          Позивачем складені Акти загальної форми про те, що відповідач відмовився від підпису відомостей плати за користування вагонами (контейнерами), що відповідає п. 3 абз. 9 Правил складання актів №334 від 28.05.02, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України за №567/6855 від 08.07.02 (оригінали документів знаходяться у матеріалах справи № 7/309).

           Відповідно до п. 5, п. 8 Правил зберігання вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.00 № 644 (далі –Правила № 644) якщо одержувач не вивіз вантаж з місця загального користування у терміни, передбачені ст.46 Статуту, з нього стягується плата за зберігання вантажу, встановлена тарифом, незалежно від того, чиїми засобами здійснюється охорона вантажу. Збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення чи на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо).

            Позивачем згідно з Правилами розрахунків за перевезення вантажів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 21.11.00 № 644 були оформлені накопичувальні картки № 2701131, 0802195 та 1002202, від підпису яких вантажоодержувач відмовився, про що зроблена відмітка в даних накопичувальних картках. Про відмову від підписання цих накопичувальних карток залізницею складені належні акти загальної форми, які відповідають вимогам Правил складання актів, затверджених наказом Мінтрансу України від 28.05.02 №334.

             Позивачем на адресу відповідача були направлені  на оплату відповідні рахунки № 40016, 40021 та 40027 на загальну суму 145099 грн. 20 коп., які відповідачем не  оплачені.

            Залізницею не порушені вимоги Договору, ЄТП та Інструкції "Про порядок обслуговування під'їзної колії ВАТ "Алчевськии металургійний комбінат".

          

          Заперечення відповідача, що в тому разі, якщо в залізничній накладній вказана станція призначення Комунарськ перевізник повинен доставити вантаж на станцію призначення і видати його вантажовласнику, що позивачем не виконано, оскільки потяги затримані на станціях Кипуча та Родаково і не доставлені на станцію Комунарськ, є необґрунтованими.

          Так, згідно параграфу 1 Договору під'їзна колія ВАТ "Алчевський металургійний комбінат" примикає: до станції Комунарськ та  до станції Кипуча Донецької залізниці.

          Згідно параграфу 3 Договору, п 3.2.4 Технологічного розпорядчого акту (ТРА) станції Комунарськ, п п. 8, 12 Інструкції про порядок обслуговування під'їзної колії ВАТ "Алчевський металургійний комбінат", а також п. 3.3 ЄТП вагони, які здаються на під'їзну колію подаються локомотивом залізниці з боку станцій Кипуча та Комунарськ на колії № 2, З, 4, 5, 6, 7, 8, 9 Центрального парку, колію №1 Сортувального парку станції Західна - Сортувальна ВАТ "Алчевський металургійний комбінат". По станції Західна-Сортувальна знаходиться Західна філія товарної контори станції Комунарськ, що передбачено ЄТП та Технологічним розпорядчим актом станції Комунарськ, де проводиться опрацювання потягу робітниками філії товарної контори станції Комунарськ і робітниками станції Західна —Сортувальна. Станція Західна - Сортувальна не є залізничною станцією і не внесена до тарифного керівництва № 4. Для обліків вантажних робіт, виконання технічних операцій з документами в якості станції примикання двосторонньо прийнято у залізничних накладних вказувати станцію призначення Комунарськ, оскільки вона є тарифною станцією. Згідно тарифного керівництва №4 вона відкрита по параграфу 3, тобто .з подачею вагонів на під'їзну колію відповідача, про що відправником у графі "тарифні відмітки" робиться відмітка про подачу на під'їзну колію.

            Згідно Єдиного технологічного процесу та п. 3.2.4 Технологічного розпорядчого акту станції Комунарськ вказано, щодо опрацювання потягу робітниками філії товарної контори станції Комунарськ і робітниками станції Західна - Сортувальна входить: технічний та комерційний огляд вагонів, приймання документів від локомотивної бригади, списування составу з натури та звірки їх з натурним листом, перевіряються коди вантажоодержувачів, реєструються документи. По закінченню цих операцій товарний касир Західної філії проставляє штампи станції Комунарськ про дату прибуття та видачу вантажу і видає перевізні документи для розкредитування вантажу одержувачу. Тому, в накладній завжди проставляється штамп станції Комунарськ, не зважаючи на те, звідки прибули вагони чи зі станції Кипуча, чи зі станції Комунарськ. Такі операції ні по станції Комунарськ, ні по станції Кипуча не проводяться.


          Заперечення відповідача за відзивом відхиляються господарським судом за необґрунтованістю, оскільки відповідно до ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

          

          За вказаних обставин вимоги позивача за позовом підтверджені матеріалами справи, відповідають фактичним обставинам, тому підлягають до задоволення повністю  з віднесенням судових витрат на відповідача згідно ст. 49 ГПК України.


           На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 77, 82, 84, 85 ГПК України, суд

          

в и р і ш и в :


           1.          Позов задовольнити повністю.


           2. Стягнути  з Відкритого акціонерного товариства "Алчевський металургійний комбінат", м. Алчевськ Луганської області, вул. Шмідта, 4, код ЄДРПОУ 05441447 на користь Державного підприємства "Донецька залізниця" в особі Луганської дирекції залізничних перевезень Донецької залізниці, м. Луганськ, вул. Кірова, 44, р/р 260390600019 у Донецькій філії АБ "Експрес-Банк", МФО 335838,  код ЄДРПОУ 01074957  - 145099 грн. 20 коп. боргу,  витрати по держмиту у сумі  1450 грн. 99 коп. та 118 грн. 00 коп. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати  на виконання наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.


           Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання, оформленого відповідно до ст. 84 ГПК України.


          Дата підписання рішення: 07.11.06.


            Суддя                                                                                         Т.Л.Калашник



Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація