ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
15 липня 2013 року 813/5337/13-а
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Журомська М.В., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до судді Червоноградського міського суду Львівської області Мелешко Степана Івановича про скасування ухвали, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до судді Червоноградського міського суду Львівської області Мелешко Степана Івановича, у якій просить скасувати ухвалу Червоноградського міського суду Львівської області від 26 жовтня 2009 року про відкриття провадження у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 до ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину за законом та свідоцтво про право власності на квартиру.
У позовній заяві позивач вказує, що суддя Червоноградського міського суду Львівської області Мелешко Степан Іванович грубо порушуючи норми статей 119, 120 ЦПК України, ЦК України, Закону України «Про нотаріат» та інших правових актів 26 жовтня 2009 року ухвалою відкрив цивільне провадження. Позивач вважає, що суддею не дотримано норм матеріального та процесуального законодавства при відкритті провадження у справі, тому він звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом про скасування ухвали від 26 жовтня 2009 року.
Відповідно до пункту 1 статті 3 КАС України справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Пунктом 7 статті 3 КАС України передбачено, що суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень
Згідно з частиною 2 статті 4 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Отже, до юрисдикції адміністративних судів належать публічно - правові спори з правовідносин, що виникають у сфері здійснення публічної влади. Принаймні одним із учасників публічно -правового спору повинен бути суб'єкт владних повноважень і цей спір має бути саме з приводу публічно - правових відносин, у якому позивач вважає, що суб'єкт владних повноважень своїми рішеннями, дією чи бездіяльністю порушив його права, свободи чи інтереси.
Згідно з статтями 126, 129 Конституції України судді при здійсненні правосуддя незалежні і підкоряються лише закону. Вплив на суддів у будь-який спосіб забороняється.
Рішення суду і дії судді під час підготовки і розгляду справи можуть бути оскаржені в апеляційному та касаційному порядку. Оскарження дій судді шляхом подання скарги до суду першої інстанції чинним законодавством не передбачено.
Однією із конституційних засад здійснення судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом. Законність процесуальних дій і актів суду, вчинених при розгляді конкретної справи, не може перевірятися за межами передбаченого законом процесуального контролю.
Таким чином, до суду та судді не може бути пред'явлено позову за процесуальні рішення чи дії, вчиненні при здійсненні правосуддя, оскільки суди і судді при вирішенні питань підвідомчості судам спорів, порушення та відкриття справ, підготовці справ до розгляду, розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції.
Враховуючи вищенаведене, рішення чи дії суду (судді) є не управлінськими, а процесуальними, вчиненими ним при виконанні своїх обов'язків по здійсненню правосуддя, зокрема, при розгляді справ, тому їх законність може перевірятися лише судом вищої інстанції в порядку, передбаченому процесуальним законом.
Відповідно до Постанови Пленуму Верховного Суду України № 6 від 12 червня 2009 року «Про деякі питання, що виникають у судовій практиці при прийнятті до провадження адміністративних судів та розгляді ними адміністративних позовів до судів і суддів» суди і судді при вирішенні питань підвідомчості судам спорів, порушення та відкриття справ, підготовці справ до розгляду, розгляді ними цивільних, господарських, кримінальних, адміністративних справ та справ про адміністративні правопорушення не є суб'єктами владних повноважень, які здійснюють владні управлінські функції, і не можуть бути відповідачами у справах про оскарження їх рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом справи.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 109 КАС України суд відмовляє у відкритті провадження у адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Позов ОСОБА_1 до судді Червоноградського міського суду Львівської області Мелешко Степана Івановича про скасування ухвали не є справою адміністративної юрисдикції, оскільки вказаний позивачем відповідач не є суб'єктом владних повноважень, який здійснює владні управлінські функції, і не може бути відповідачем у справах про оскарження рішень, дій чи бездіяльності, вчинених у зв'язку з розглядом судових справ.
Враховуючи вищенаведене, оскільки даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, слід відмовити у відкритті провадження у адміністративній справі.
Керуючись ст.ст. 109, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до судді Червоноградського міського суду Львівської області Мелешко Степана Івановича про скасування ухвали.
Ухвала може бути оскаржена в порядку і строки, встановлені ст. 186 КАС України.
Ухвала суду набирає законної сили у порядку, встановленому ст. 254 КАС України.
Суддя Журомська М.В.