Справа № 2-1299/07
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Нововолинськ 26 листопада 2007 року
Нововолинський міський суд Волинської області під головуванням
судді Антонюк К.І.
за участю секретаря Марчак Т.М.
прокурора Бордюженко Е.Р.
представника позивача Бобак Л.П.
відповідача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Нововолинського міського суду цивільну справу за позовом прокурора м. Нововолинська в інтересах Державного підприємства «Волиньвугілля» до ОСОБА_1 про відшкодування матеріальної шкоди, суд, -
встановив:
2 липня 2007 року прокурор м. Нововолинська звернувся до суду з позовом в інтересах Державного підприємства «Волиньвугілля» до ОСОБА_1 про стягнення 13624 грн. збитків, заподіяних неправомірними діями відповідача. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 працюючи на посаді генерального директора ДП «Волиньвугілля» з 31 березня 2003 року неналежно виконував покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, надав приміщення учбово-курсового кабінету, закріпленого за ДП «Волиньвугілля», Тернопільській академії народного господарства без укладення договору оренди, внаслідок чого за період з вересня 2002 року по червень 2004 року підприємству спричинені збитки в сумі 13624, 11 грн. - не поступленням коштів за оренду приміщення та комунальні платежі.
В судовому засіданні прокурор частково змінив позовні вимоги, мотивуючи тим, що приміщення третього поверху учбового комбінату використовувалось Тернопільською академією не постійно, а на період учбових сесій, тому відповідно академія зобов'язана була здійснювати оплату за комунальні платежі саме за цей період в сумі 8439, 35 грн. Просить стягнути цю суму з відповідача.
Представник позивача ДП «Волиньвугілля» позов прокурора підтримала частково. Пояснила, що частина приміщення третього поверху Учбово-курсового комбінату, розташованого за адресою м. Нововолинськ проспект
2
Дружби 6А надавалась в користування Тернопільській академії на період сесій. 13624 грн. сплачено комунальних платежів за період з 1.09.2002 року по 24.06.2004 року включно і за всю площу приміщення третього поверху. Яку суму комунальних платежів зобов'язана повернути підприємству Тернопільська академія фактично не встановлено, тому просить покласти матеріальну відповідальність на відповідача в межах його середнього місячного заробітку.
Відповідач ОСОБА_1 позов не визнав, пояснив, що він працював на посаді генерального директора ДП «Волиньвугілля» по 24.06.2004 року. Приміщення УКК використовувалось менше, ніж на половину, то щоб хоч частково зменшити витрати на утримання, частина третього поверху здавалась в оренду Тернопільській академії на час проведення установчих та екзаменаційних сесій. Договором передбачалась оплата за фактичний час навчання згідно графіків. Загальні витрати ДП «Волиньвугілля» на утримання 3-го поверху приміщення учбово-курсового комбінату за період з 1.09.2000 року по 24.06.2004 року склали 27917 грн. 87 коп., утримання 3-го поверху за один день склало 20 грн. 07 коп.3 матеріалів кримінальної справи вбачається, що за вказаний період Тернопільською академією використовувалось приміщення 640 днів, про що свідчать листи - відрядження, відповідно академія мала би сплатити за користування приміщенням 12825 грн., згідно наявних в кримінальній справі документах сплачено 12704 грн. 66 коп. Крім того, необхідно врахувати, що аудиторія № 84, що розміщена на третьому поверсі використовувалась виключно для потреб УКК. В зв'язку з відсутністю збитків, в позові просить відмовити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, повно і всебічно з'ясувавши обставини, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, дослідивши докази, надані сторонами, приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення частково.
З матеріалів кримінальної справи, а саме постанови Нововолинського міського суду від 25.01.2007 року про закриття кримінальної справи відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 167 КК України на підставі Закону України «Про амністію», акту ревізії (а.с. 368-418 т.2 кримінальної справи), наказів про призначення та звільнення (т.1 кримінальної справи а.с. 88-90), статуту ДП «Волиньвугілля» (т.1 а.с. 73-79) вбачається, що ОСОБА_1 працював генеральним директором виробничого об'єднання «Волиньвугілля», з 31 березня по 24.06.2004 року - генеральним директором «Волиньвугілля». В його обов'язки входило - розпорядження майном підприємства, укладення договорів, і інше, покладена відповідальність за порушення порядку укладення договорів оренди. Відповідач неналежно виконував покладені на нього службові обов'язки, проявив халатність, не проконтролював оформлення та укладення договору оренди на частину приміщення навчально-курсового комбінату, розташованого по проспекту Дружби 6А м. Нововолинська площею 563 кв.м. , яке було надане в користування Тернопільській академії з вересня 2000 року, а з 1 вересня 2002 року по 24.06.2004 року не проконтролював
3
сплату академією комунальних платежів, внаслідок чого підприємству заподіяні збитки в сумі 13624 грн. 21 коп.
Відповідно до акту Контрольно-ревізійного управління від 26 жовтня 2006 року (а.с. 373-379 т.2 кримінальної справи) за період з 1 вересня 2002 року по 24 червня 2004 року ДП «Волиньвугілля» на утримання 3 поверху Учбово-курсового комбінату, площа якого складає 563 кв.м. , сплачено комунальних платежів 13620 грн. 21 коп.
Показаннями свідків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , ОСОБА_5, ОСОБА_6, графіками сесії для студентів Тернопільської академії Нововолинського консультаційного пункту (а.с. 300-303), наказами про відрядження викладачів академії в Нововолинський консультаційний пункт встановлено, що приміщення УКК використовувалось Тернопільською академією не постійно, а на період установчих та екзаменаційних сесій, а саме з 1 вересня 2002 року по 24.06.2004 року використовувалось 384 дні.
Також в судовому засіданні встановлено, що Тернопільською академією використовувалась не вся площа третього поверху, в розмірі 563 кв.м. , а частина, про що підтвердили в судовому засіданні свідки ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 , ОСОБА_5
Таким чином, в судовому засіданні встановлено, що внаслідок неналежного виконання відповідачем покладених на нього обов'язків підприємству ДП «Волиньвугілля» спричинені збитки недоотриманням з Тернопільської академії платежів за користування приміщенням, належного підприємству.
Заперечення відповідача щодо відсутності збитків у зв'язку з переплатою комунальних платежів Тернопільською академією з вересня 2000 року по вересень 2002 року та зарахуванню цих платежів в наступні роки є безпідставними.
З оглянутих в судовому засіданні рахунків про здійснення оплати Тернопільською академією народного господарства Виробничому об'єднанню «Волиньвугілля» вбачається, що в рахунках конкретно зазначено період за який проводиться оплата, а саме сплата здійснена за період з вересня 2000 року по вересень 2002 року (а.с. 21-31 т.2 кримінальної справи), тому не можуть бути включені в оплату за наступні періоди.
Відповідно до ст. 134 п.3 Кодексу законів про працю України працівники несуть матеріальну відповідальність у повному розмірі шкоди, заподіяної з їх вини підприємству у випадку, коли шкода завдана діями працівника, які мають ознаки діянь, переслідуваних у кримінальному порядку.
ст. 137 Кодексу законів про працю передбачено, що суд при визначенні розміру шкоди, що підлягає покриттю, крім прямої дійсної шкоди, враховує ступінь вини працівника і ту конкретну обстановку за якої шкоду було заподіяно, розмір покриття шкоди може бути зменшений також залежно від майнового стану за винятком випадків, коли шкода заподіяна злочинними діями працівника, вчиненими з корисливою метою.
Приймаючи до уваги, що Тернопільською академією, яка є державним навчальним закладом, використовувалось приміщення ДП «Волиньвугілля» з
4
вересня 2002 року по липень 2004 року не постійно, а тимчасово, меншою площею ніж зазначено в обвинуваченні ОСОБА_1, пенсійний вік відповідача, що збитки підприємству заподіяні не внаслідок його умисних дій, а із-за бездіяльності, тому суд задовольняючи позов частково, враховуючи вищезазначені обставини, зменшує розмір покриття шкоди, та стягує з ОСОБА_1 1000 грн.
Керуючись ст. 213, 215 ЦПК України, ст. ст. 130, 134, 135-1, 136, 137 Кодексу Законів про працю України, суд, -
вирішив:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь державного підприємства «Волиньвугілля» 1000 (одну тисячу) грн., в користь держави судовий збір в сумі 51 грн. та 30 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляції до апеляційного суду у Волинській області протягом 20 днів після подачі заяви про апеляційне оскарження, яка подається протягом 10-ти днів після проголошення рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строків подачі заяви про апеляційне оскарження, у випадку подачі апеляційної скарги, після розгляду апеляційним судом.