Справа № 2-0-21/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 вересня 2008 року Кролевецький районний суд Сумської області
в складі: головуючого - судді Сірої Г.І.
народних засідателів Панькіної А.В., Канівець О.О.
при секретарі Печеновій Л.В.
з участю: заявника ОСОБА_1
представника органу опіки
та піклування Лебідь К.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кролевець справу за заявою ОСОБА_1 про визнання недієздатною ОСОБА_2,-
в с т а н о в и в:
18 березня 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаною заявою, посилаючись на те, що вона має доньку - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, яка є інвалідом дитинства. З дня народження до цього часу донька проживає з нею. Вони проживають разом з її марір'ю, ОСОБА_3 та чоловіком - ОСОБА_4. Донька з дитинства перебуває на обліку у лікаря-психіатра в зв'язку з хронічним психічним захворюванням. За станом здоров'я донька потребує стороннього догляду, не може сама себе обслуговувати, отримувати та розпоряджатися отримуваною пенсією, нездатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. В зв'язку з цим і просить визнати доньку недієздатною з призначенням її опікуном. Фактично усі роки життя вона доглядає доньку разом з іншими членами сім'ї.
Представник органу опіки та піклування Мутинської сільради Кролевецького району, в судовому засіданні пояснила, що заявниця з дня народження дитини доглядає за донько ОСОБА_2, забезпечує належні умови її життя. Оскільки є підстави для визнання ОСОБА_2. недієздатною, питання про призначення опікуна вирішувалося в установленому законом порядку, подання про призначення ОСОБА_1 опікуном доньки вона підтрумує.
Заслухавши пояснення заявниці, представника органу опіки та піклування, дослідивши зібрані по справі докази, суд вважає, що заява підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 39 ч. 1 ЦК України фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Відповідно до висновку амбулаторної судово-психіатричної експертизи №160 від 08 липня 2008 року ОСОБА_2 «обнаруживает признаки глубокой умственной отсталости с судорожным синдромом. По психическому состоянию ОСОБА_2 не может осознавать значение своих действий и руководить ими. ОСОБА_2 нуждается в опекунстве».
Такий висновок експерта є підствою для визнання ОСОБА_2. недієздатною за рішенням суду.
Згідно ст. 58 ЦК України опіка встановлюється над особами, які визнані недієздатними. Опіку встановлює суд над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування, що передбачено ст. 60 ч. 1 ЦК України.
ОСОБА_2 є донькою ОСОБА_1 (а.с.5, 6), вона проживає в сім'ї матері. За місцем роботи та проживання заявниця характеризується виключно з позитивної сторони. (а.с. ), вона забезпечує належні умови життя доньки (а.с40), фактично доглядаючи її з дня народження, як вбачається з пояснень учасників процесу так і з амбулаторної карти хворої. За станом здоров'я ОСОБА_1 може бути опікуном (а.с. 41). Тому суд вважає, що подання органу опіки та піклування, Мутинського сільвиконкому, направлене до суду на підставі розгляду питання щодо опікуна над ОСОБА_2 з боку ОСОБА_1 на засіданнях опікунської ради сільвиконкому від 19.03.2008 р. (а.с. 37) та сільвиконкому від 21.03.2008 р. (а.с. 39) є обгрунтованим і є всі підстави для призначення ОСОБА_1 опікуном ОСОБА_2.
Відповідно до ст. 39 ч.1, ст. 58, ст. 60 ч.1 ЦК України, керуючись ст. ст. 11, 212, 214-215, 236-240 ЦПК України,-
в и р і ш и в:
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженку і мешканку с. Мутин Кролевецького району, визнати недієздатною.
Призначити опікуном ОСОБА_2 ОСОБА_1, 1960 року народження, жительку с. Мутин.
Рішення може бути оскаржено до апеляційного суду Сумської області через Кролевецький районний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня його проголошення та подання апеляційної скарги протягом 20 днів з дня подання заяви про апеляційне оскарження або в порядку ст.295 ч.4 ЦПК України.
СУДДЯ