ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"11" липня 2013 р. м. Київ К/9991/85253/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Розваляєвої Т.С.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова на постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 31 січня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И Л А :
ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова про перерахунок пенсії, відповідно до вимог ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Постановою Дзержинського районного суду м. Харкова від 31 січня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року, позов задоволено.
Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова перерахувати та виплатити ОСОБА_4 державну та додаткову пенсії з розрахунку таких розмірів: державної пенсії - 8 мінімальних пенсій за віком і додаткової пенсії - 75 % мінімальної пенсії за віком, виходячи із розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної із законодавчо встановленого прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з урахуванням виплачених сум починаючи з 08.09.2009 року.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати судові рішення, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, та відмовити позивачу у позові в повному обсязі.
Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає виходячи з наступного.
Позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова і на підставі ст.ст. 50, 54 Закону Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" одержує державну пенсію та додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю з 1 грудня 1999 року.
З 01 липня 2008 року державна пенсія виплачувалась позивачу як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987-1990 роках в розмірі 980 грн., визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 2008 року № 654 «Про підвищення рівня пенсійного забезпечення громадян» (надалі - Постанова № 654).
У 2008-2010 роках додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, виплачувалась позивачу у розмірі 200 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.
З 22 травня 2008 року цей розмір визначався постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян» (надалі - Постанова № 530). З 01.07.2008 року її розмір становить 820 грн.
ОСОБА_4 звернувся до Управлінні Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова із заявою про перерахунок вищевказаних пенсій відповідно до вимог ст. 50, 54 Закону № 796-ХІІ, однак йому було відмовлено.
Задовольняючи позовні вимоги, суди вірно послалися на наступне.
Відповідно до ст. 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Згідно з частиною 4 статті 54 і статтею 50 цього Закону (в редакції на час виникнення спірних відносин) в усіх випадках розмір державної пенсії для інвалідів ІІ групи, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком. Особам, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, зокрема інвалідам ІІ групи, -у розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Пунктом 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статей 50 і 54 Закону № 796-ХІІ, згідно яких особам, віднесеним до категорії 1, зокрема інвалідам ІІІ групи, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається у розмірі 15 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, а розмір їх державної пенсії не може бути нижчим 180 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 вказані зміни визнані неконституційними і положення пункту 28 розділу ІІ Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», які діяли з 1 січня 2008 року до 22 травня 2008 року, втратили чинність.
З того часу відновили дію положення статей 50 і 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у попередній редакції, які у 2009-2010 роках не змінювались.
Отже, з 22 травня 2008 року інвалідам ІІ групи внаслідок ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесеним до категорії 1, розмір державної пенсії не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком, а додаткова пенсія має виплачуватись в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанції обґрунтовано задовольнили позов.
Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.
Відповідно до ст. 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо суди не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.
Керуючись ст.ст. 222, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Дзержинському районі м. Харкова - залишити без задоволення.
Постанову Дзержинського районного суду м. Харкова від 31 січня 2011 року та ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 10 жовтня 2011 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді: /підписи/
З оригіналом згідно.
Пом. судді О.П.Торута