Судове рішення #30923203

Справа №2/531/734/12



Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И


          19.04.2012р.                     м.Донецьк

19 квітня 2012 року Куйбишевський районний суд м. Донецька у складі:

головуючого – судді Батманової В.В.,

при секретарі - Матвієнко О.О.,

за участю представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

представника відвідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду цивільну справу за позовом ОСОБА_4 до Донецького обласного центру медико-соціальної експертизи, Відділення виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Куйбишевському районі м. Донецька про встановлення факту, скасування рішення та стягнення суми, -

В С Т А Н О В И В:


Позивач звернувся із позовом до відповідачів, мотивуючи свої вимоги наступним.

ОСОБА_5, чоловік позивача, з 1956 року по 2000 рік був зайнятий на шахтних роботах, що призвело до виникнення у нього хронічного обструктивного бронхіту пилової етнології, яке Донецькою обласною клінічною лікарнею професійних захворювань у 1990 році було визнано професійним (висновок №4795).

За результатами огляду в Донецькій обласній професійно-патологічній медико-санітарній експертній комісії від 17.10.94, на підставі акту №2497, ОСОБА_5 було встановлено третю групу інвалідності безстроково у зв'язку з професійним захворюванням. ОСОБА_6 довідки №241667 від 17.10. 94 ступінь втрати професійної працездатності склав 40%.

17.03.2011 ОСОБА_5 помер. ОСОБА_6 судово-медичного дослідження №741, проведеного у період з 18.03.2011 по 15.04.2011, смерть ОСОБА_5 наступила від хронічної легенево-серцевої недостатності, обумовленої наявним у нього професійним захворюванням - хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології в стадії загострення по типу гнійного з бронхообструктивним синдромом, що ускладнений очаговою гострою бронхопневмонією, дифузним пневмосклерозом, хронічною емфіземою легень, хронічним легеневим серцем та іншими ускладненнями.

Проведені лабораторні дослідження також підтвердили, що причиною смерті стало професійне захворювання в стадії загострення - хронічний обструктивний пиловий бронхіт.

Зазначене також співпадає з висновками консультативної комісії Донецького обласного бюро судово-медичної експертизи по встановленню причини смерті осіб, що мають з анамнезі професійні захворювання, які перенесли виробничі травми та професійні отруєння (висновок №67 від 14.04.2011). На підставі вивчення медичних документів акта дослідження тіла і лабораторних даних, комісія прийшла до висновку, що смерть ОСОБА_5 наступила від хронічної легенево-серцевої недостатності, обумовленої наявним у нього професійним захворюванням - хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології в стадії загострення з бронхообструкцією та іншими ускладненнями.

Документи і результати лабораторних досліджень, виписки з амбулаторних карт були направлені до Донецької обласної професійно-патологічної медико-санітарної експертної комісії для встановлення причинного зв'язку смерті ОСОБА_5 із професійним захворюванням.

ОСОБА_6 рішення МСЕК від 24.10.2011, викладеного в довідці серії ДОН №000140, причинного зв'язку смерті ОСОБА_5 та профзахворюванням (хронічнім обструктивним пиловим бронхітом) не було встановлено.

Дане рішення МСЕК позивач вважає незаконним та таким, що підлягає скасуванню, оскільки воно прийнято всупереч обставинам, що мали місце, результатам проведених медичних обстежень та дослідження гістологічних матеріалів, а також порушує норми діючого законодавства. Також позивач змушена звертатися до суду з вимогою при встановлення факту наявності причинного зв'язку смерті ОСОБА_5 із профзахворюванням. Крім того, просить стягнути відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яке спричинило втрату працездатності» на її користь грошову допомогу в розмірі 131000,00 гривень.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, надав пояснення аналогічні викладеним у позові, просив його задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача - Донецького обласного центру медико-соціальної експертизи – з позовом не погодилась, надала письмові заперечення, крім того, наголосила, що рішення ґрунтувалося на тому, що були відсутні дані про прогресування професійного захворювання, розвиток його ускладнень, крім того, у ОСОБА_7 було ще багато складних захворювань. Також зазначила, що комісією були перевірені, вивчені та прийняті до уваги амбулаторна картка, та всі необхідні документи, що були долучені до медично-експерної справи.

Представник відповідача - Відділення виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Куйбишевському районі м. Донецька – проти позову заперечила, надала письмові заперечення, крім того, пояснила, що причинний зв'язок смерті потерпілого з одержаним каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я має підтверджуватися висновками відповідних медичних закладів. Обов’язок встановлення причинного зв’язку смерті покладений на медико-соціальні експерті комісії. ОСОБА_6 рішення МСЕК зв’язку між професійним захворюванням та смертю ОСОБА_5 встановлено не було. Крім того, сума позову також визначена позивачем не правильно, оскільки, відповідно до розрахунків розмір грошової допомоги складає 90964,80 гривень.

Суд, заслухавши сторони, вивчивши матеріали справи, матеріали наданої для огляду медично-експертної справи ОСОБА_5, дослідивши докази в їх сукупності, вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.11.2005 № 606, встановити причинний зв'язок смерті з професійним захворюванням означає встановити зв'язок між перебігом професійних захворювань (отруєнь) або наслідками трудового каліцтва з урахуванням форми. стадії, тяжкості функціональних порушень, розвитку ускладнень за життя патоморфологічними та гістологічними змінами в органах та системах організму, що виявлені під час розтину, та настанням смерті.

За період життя у ОСОБА_5 розвинулося професійне захворювання - хронічний обструктивний бронхіт пилової етіології. ОСОБА_6 Постанови Кабінету міністрів Україна від 08.11.2000 №1662 «Про затвердження переліку професійних захворювань» хронічний пиловий бронхіт віднесений до виду професійних захворювань. Тому факт існування у ОСОБА_7 професійного захворювання є доведеним та підлягає сумніву.

ОСОБА_6 судово-медичного дослідження №741, проведеного у період з 18.03.2011 по 15.04.2011, смерть ОСОБА_5 наступила від хронічної легенево-серцевої недостатності, обумовленої наявним у нього професійним захворюванням - хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології в стадії загострення по типу гнійного з бронхообструктивним синдромом, що ускладнений очаговою гострою бронхопневмонією, дифузним пневмосклерозом, хронічною емфіземою легень, хронічним легеневим серцем та іншими ускладненнями.

Одним із наслідків перебігу хронічного пилового обструктивного бронхіту є виникнення серцево-легеневої недостатності та розвиток легеневого серця. Це підтверджується, зокрема, виписками з амбулаторної карти № 40577 міської лікарні №17. яка велася з 1963 року (аркуш 3 ОСОБА_6 судово-медичного дослідження №741).

Також виписки свідчать про наступне – 1986 рік - ОСОБА_5 поставили діагноз: хронічний обструктивний бронхіт, легенева недостатність 1 ступеня, емфізема легень 1 ступеня (стаціонарне лікування); 1990 рік - діагноз: хронічний обструктивний бронхіт у фазі помірного загострення пилової етіології, емфізема легень 1-2 ступеня, легеневі недостатність 1-2 ступеня, супутні захворювання (стаціонарне лікування); 1991-1993 роки - діагноз: хронічний обструктивний бронхіт у фазі помірного загострення пилової етіології, емфізема легень 1-2 ступеня, легенева недостатність 1-2 ступеня; з 1994 року по 2011рік поміж іншого спостерігалися хронічний обструктивний бронхіт пилової етіології та легенева недостатність 2 ступеня, що супроводжувалися ускладненнями. В останні 3 роки свого життя , згідно амбулаторної карти, ОСОБА_5 скаржився переважно на кашель. віддишку, хрипи, тяжкість в грудній клітині, важке дихання, що безпосередньо було пов'язано з його професійним захворюванням.

На підставі викладено суд не може не погодитись з думкою позивача про те, що дані амбулаторної карти ОСОБА_7 підтверджують, що професійне захворювання у ході свого загострення призвело до патологічного ослаблення організму та розвитку низки супутніх захворювань. І одночасно виявлення хронічного обструктивного пилового бронхіту та легеневої недостатності свідчить про їх взаємозв'язок.

Крім того, для Встановлення причинного зв'язку між смертю та профзахворюванням інваліди також потребує виявлення змін в органах та системах організму особи. Так за даними ОСОБА_6 судово-медичного дослідження № 1932, в легенях ОСОБА_5 були виявлені відкладення вугільного пігменту та інші патології в організмі. Ці відомості, на думку суду, ще раз підтверджують той факт, що профзахворювання призвело до значного погіршення стану здоров'я ОСОБА_5, та, як наслідок, стало причиною смерті.

Відповідно до п.п.3.1 - 3.2. Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом одним із критеріїв визначення причинного зв'язку є:

1) перебіг основного і супутніх захворювань, ще підтверджуються клініко-інструментальними методами обстеження, висновками спеціалізованих лікувально-профілактичних закладів, результатами патологи-анатомічного або судово-медичного дослідження (якщо вони були проведені);

2) ускладнення професійного захворювання (отруєння), трудового каліцтва, час їх настання та ступінь тяжкості, що підтверджені клініко-інструментальними методами обстеження за життя у лікувально-профілактичному закладі або висновками лікарів відповідного профілю з урахуванням етіопатогенетичного зв'язку ускладнень з основним захворюванням та безпосередньою причиною смерті.

Суд вважає, що такі обставини мали місце у даній ситуації, тому рішення МСЕК про відсутність встановленого причинного зв’язку смерті ОСОБА_5, що помер 17 березня 2011 року, з професійним захворюванням – хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології, відповідно до довідки серії ДОН № 000140 від 24 жовтня 2011 підлягає скасуванню.

Також суд, з підстав викладених вище, вважає, що необхідно визнати факт наявності причинного зв’язку смерті ОСОБА_5, що помер 17 березня 2011 року, з професійним захворюванням – хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології.

Відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яке спричинило втрату працездатності» у разі смерті потерпілого внаслідок професійного захворювання його сім'ї виплачується розмір одноразової допомоги, що має бути не меншим за п'ятирічну заробітну плату потерпілого, і, крім того, не меншим за однорічний заробіток потерпілого на кожну особу, яка перебувала на його утриманні.

Право на отримання одноразової допомоги мають непрацездатні члени сім’ї потерпілого, зокрема жінки, які досягли 55 років, якщо вони не працюють (ст..33 Закону). Відповідно, позивач, ОСОБА_4, має право на отримання такої грошової допомоги, оскільки була дружиною померлого від профзахворювання ОСОБА_5, що підтверджується свідоцтвом про шлюб.

Відповідно до наданих суду розрахунків (а.с. 50) розмір одноразової грошової допомоги складає 90964,80 гривень, яка підлягає стягненню з Відділення виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Куйбишевському районі м. Донецька.

На підставі викладеного, Інструкції про встановлення причинного зв'язку смерті з професійним захворюванням (отруєнням) або трудовим каліцтвом, затвердженої Наказом Міністерства охорони здоров’я України від 15.11.2005 № 606, Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, яке спричинило втрату працездатності» та керуючись ст.ст.3,10,27, 60,118,119 212-215 ЦПК України, суд, -


В И Р І Ш И В:


Позов ОСОБА_4 до Донецького обласного центру медико-соціальної експертизи, Відділення виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Куйбишевському районі м. Донецька про встановлення факту, скасування рішення та стягнення суми задовольнити частково.

Визнати факт наявності причинного зв’язку смерті ОСОБА_5, що помер 17 березня 2011 року, з професійним захворюванням – хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології.

Визнати незаконним та скасувати рішення Донецької обласної професійно-патологічної медико-санітарної експертної комісії про відсутність встановленого причинного зв’язку смерті ОСОБА_5, що помер 17 березня 2011 року, з професійним захворюванням – хронічним обструктивним бронхітом пилової етіології, відповідно до довідки серії ДОН № 000140 від 24 жовтня 2011 року.

Стягнути з Відділення виконавчої дирекції Фонду Соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань в Куйбишевському районі м. Донецька суму виплати грошової допомоги у зв’язку із смертю ОСОБА_5, що помер 17 березня 2011 року, на користь ОСОБА_4 в розмірі 90964 (дев’яносто тисяч дев’ятсот шістдесят чотири) гривні 80 копійок.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення.

Особи, які не були присутні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання судового рішення.

Апеляційна скарга подається до апеляційного суду через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.


Суддя Куйбишевського районного суду

м. Донецька                                                                      В.В.Батманова






Коментарі
Коментарі відсутні
Потрібна автентифікація

Потріблно залогінитись, щоб коментувати

Логін Реєстрація