Справа №2- 1339/08
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2008 року Вінницький районний суд ОСОБА_3 області
в складі :
головуючого - судді Спринчука В.В.,
при секретарі Яровій О.В.,
за участю представника
позивача Москалюка В.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці цивільну справу за позовомОСОБА_1 до Пултівецької сільської ради Вінницького району,ОСОБА_2,ОСОБА_3, третьої особи ОСОБА_3 районної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини , -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Пултівецької сільської ради Вінницького району, ОСОБА_2., ОСОБА_3, третьої особи ОСОБА_3 районної державної нотаріальної контори про визначення додаткового строку , достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, мотивуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 року померла сестра її бабусі, ОСОБА_4, яка за життя,15.08.2000 року, склала заповіт, яким заповіла позивачу жилий будинок з господарськими будівлями , що знаходиться в селі Лисянка, Жмеринського району ОСОБА_3 області, який був посвідчений виконкомом Пултівецької сільської ради, Жмеринського району ОСОБА_3 області та зареєстрований в реєстрі № 59.
Спадкоємці першої черги та які б мали право на обов`язкову частку в спадщині відсутні, позивач , як племінниця померлого спадкодавця, являється єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті тітки.
Спадкоємець другої черги за законом, відповідач ОСОБА_2 та мати позивача, відповідач ОСОБА_3 спадщину після померлої не прийняли та на неї не претендують.
Однак, заяву про прийняття спадщини позивач не подала, у встановлений законом шестимісячний строк, з дня відкриття спадщини з поважної причини: у 2003 році, за рік до смерті тітки, вона виїхала на постійне місце проживання до Російської Федерації, де вийшла заміж та проживає по даний час. Про існування даного заповіту позивач дізналася лише 15 червня 2008 року, коли приїхала до рідних на Україну і виявила бажання прийняти спадщину, тому позивач просить визначити їй додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини .
В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_5 позовні вимоги своєї довірительки підтримав, аргументуючи їх мотивами, викладеними в позовній заяві , просив їх задоволити.
Відповідачі по справі ОСОБА_2 та ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилися, надавши суду заяву, в якій просять справу розглянути у їх відсутність, оскільки проти задоволення позову ОСОБА_1 не заперечують.
Представник відповідача - Пултівецької сільської ради Вінницького району в судове засідання не з`явився, надавши суду заяву, в якій просить справу розглянути у його відсутність, оскільки проти задоволення позову ОСОБА_1 Пултівецька сільська рада не заперечує.
З'ясувавши позицію сторін, дослідивши та оцінивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про смерть ,виданої 26 серпня 2004 р. НОМЕР_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 р. в с. Лисянка Вінницького району померла ОСОБА_4, а/з №30 (а.с. 5).
Після смерті ОСОБА_4 відкрилась спадщина на житловий будинок з господарськими будівлями , що знаходиться в селі Лисянка, Жмеринського (на даний час Вінницького ) району, ОСОБА_3 області.
15.08.2000 року, померла склала заповіт, яким заповіла позивачу жилий будинок з господарськими будівлями , що знаходиться в селі Лисянка, Жмеринського району(на даний час Вінницького ) ОСОБА_3 області, який був посвідчений виконкомом Пултівецької сільської ради, Жмеринського району ОСОБА_3 області та зареєстрований в реєстрі № 59 (а.с. 4).
Спадкоємці першої черги та які б мали право на обов`язкову частку в спадщині відсутні, позивач , як племінниця померлого спадкодавця, являється єдиним спадкоємцем за заповітом після смерті тітки.
Спадкоємець другої черги за законом, відповідач ОСОБА_2 та мати позивача, відповідач ОСОБА_3 спадщину після померлої не прийняли та на неї не претендують, про що свідчать відповідні заяви (а.с. 14 - 15).
Заява на прийняття спадщини ОСОБА_1 в належний строк до ОСОБА_3 районної державної нотаріальної контори не подавалася в зв”язку з тим, що вона є громадянкою Російської Федерації та постійно проживає там, до рідних на Україну навідується рідко, а тому про існування заповіту дізналася лише в червні 2008 року.
Дані правовідносини регулюються:
- ст. 1261 ЦК України, відповідно до якої у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки;
- ч.3 ст. 1272 ЦК України, згідно якої позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Оскільки позивач пропустила встановлений законом шестимісячний строк для подачі заяви про прийняття спадщини з причин, які судом визнані поважними, то з метою захисту її майнових прав, необхідно ОСОБА_1 визначити додатковий строк, терміном один місяць, який буде достатній для подачі вказаної заяви до нотаріальної контори.
На підставі викладеного, та керуючись ст.ст. 1261, 1272 ЦК України, ст.ст.10, 11, 27, 31, 60, 213, 214, 215, 223 ЦПК України, суд - ,
в и р і ш и в :
Позов задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк терміном в 1 (один) місяць з дня набрання чинності рішенням для звернення до нотаріальної конторою з заявою про прийняття спадщини за законом після смертіОСОБА_4 яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 року в селі Лисянка , Вінницького району ОСОБА_3 області.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до апеляційного суду ОСОБА_3 області через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення рішення заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги або в порядку ч.4 ст.295 ЦПК України.
Суддя: