Справа № 1007/13710/12 Головуючий у І інстанції Телепенько А.Д.
Провадження № 22-ц/780/3957/13 Доповідач у 2 інстанції Савченко С.І.
Категорія 36 12.07.2013
У Х В А Л А
іменем України
11 липня 2013 року м.Київ
Колегія суддів судової палати в цивільних справах Апеляційного суду Київської області в складі:
головуючого судді Савченка С.І.,
суддів Панасюка С.П., Даценко Л.М.,
при секретарі Бевзюк М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні апеляційного суду Київської області цивільну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 3 квітня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Літочківської сільської ради Броварського району Київської області, відділу Держземагенства у Броварському районі Київської області про визнання права власності на спадкове майно, -
в с т а н о в и л а:
У грудні 2012 року позивач звернувся до суду з вказаним вище позовом, який мотивував тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати ОСОБА_3, після смерті якої він як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину та отримав свідоцтво про право на спадщину. Вказував, що його мати була членом КСП «Літківське», проте на час прийняття рішення про паювання земель КСП являлася пенсіонеркою і помилково не була включена до списків членів КСП на отримання земельного паю. Рішенням загальних зборів уповноважених КСП «Літківське» від 11 листопада 2003 року ОСОБА_3 була внесена в додатковий список членів КСП на отримання земельного паю. Він звернувся до Літочківської сільської ради Броварського району Київської області із проханням виділити йому земельну частку (пай) як спадкоємцю померлої, проте йому було відмовлено з огляду на відсутність права на це у померлої. Вважає, що така відмова є незаконною, бо мати була пенсіонером КСП і мала право на земельну частку (пай) із земель КСП. У звязку із наведеним, просив продовжити строк на звернення до суду, як такий, що пропущений з поважних причин, визнати за ним право власності на земельну частку (пай) в межах норм для працівників КСП «Літочківське» та зобов'язати Літочківську сільську раду видати йому державний акт на право власності на земельну ділянку (пай) для ведення особистого селянського господарства на території Літочківської сільської ради Броварського району Київської області.
Рішенням Броварського міськрайонного суду Київської області від 3 квітня 2013 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач ОСОБА_2 подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким його вимоги задоволити в повному обсязі, посилаючись на невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення судом норм матеріального права.
Розглянувши матеріали справи, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги та вимог, заявлених у суді першої інстанції, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ст.308 ЦПК України апеляційний суд відхиляє апеляційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив рішення із додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції обгрунтовував свої висновки тим, що на момент смерті спадкодавець ОСОБА_3 не мала права на земельну частку (пай), а відтак дане право не входить до складу спадщини і не може бути успадковане. Включення ОСОБА_3 до додаткового списку членів КСП «Літківське» після її смерті не породжує у неї такого праав.
Такі висновки суду є правильними і такими, що відповідають обставинам справи і вимогам закону.
Згідно ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права і обов'язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до положень Указу Президента України № 720 від 8 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. Розміри земельної частки (паю) в умовних кадастрових гектарах визначаються виходячи з вартості земельної частки (паю) та середньої грошової оцінки одного гектара сільськогосподарських угідь для даного підприємства, кооперативу, товариства. Розміри земельної частки (паю) обчислюються комісіями, утвореними у підприємствах, кооперативах, товариствах з числа їх працівників. Рішення щодо затвердження обчислених цими комісіями розмірів земельної частки (паю) по кожному підприємству, кооперативу, товариству окремо приймається районною державною адміністрацією. Видача громадянам сертифікатів на право на земельну частку (пай) єдиного в Україні зразка та їх реєстрація провадяться відповідною районною державною адміністрацією.
Судом першої інстанції встановлено і вбачається з матеріалів справи, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача - ОСОБА_3, після смерті якої відкрилася спадщина на квартиру АДРЕСА_1. Позивач як спадкоємець за заповітом прийняв спадщину і 24 травня 2004 року отримав свідоцтво про право на спадщину (а.с.48,50,58).
Також судом встановлено, що ОСОБА_3 працювала в радгоспі «Літківський» і була звільнена у зв'язку із виходом на пенсію 17 березня 1979 року (а.с.11).
В КСП «Літківське» ОСОБА_3 не працювала. При проведенні розпаювання земель КСП у 1999 році ОСОБА_3 не була включена до списку членів КСП, який додавався до державного акту на право колективної власності на землю для її розпаювання землі і не отримала сертифіката на право на земельну частку (пай).
Рішенням загальних зборів уповноважених КСП «Літківське» від 11 листопада 2003 року ОСОБА_3 внесено до додаткового списку членів КСП на отримання земельного паю (а.с.9).
Наведені обставини стверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
За таких обставин з огляду на те, що на момент смерті ОСОБА_3 останній не належало право на земельну частку (пай) і відповідно таке право не входило до складу спадщини, суд обгрунтовано відмовив у задоволенні вимог.
Доводи апеляційної скарги про наявність у спадкодавиці ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) не грунтуються на матеріалах справи та вимогах закону.
Відповідно до п.2 Указу Президента України № 720 від 8 серпня 1995 року «Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям» право на земельну частку (пай) мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами зазначеного підприємства, кооперативу, товариства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю.
За змістом даної норми право на земельну частку пай мають пенсіонери, які працювали в КСП і залишаються його членами. Зі справи вбачається, що ОСОБА_3 працювала в радгоспі «Літківський» і була звільнена у зв'язку із виходом на пенсію 17 березня 1979 року (а.с.11). В КСП «Літківське» ОСОБА_3 не працювала і доказів, що вона на момент смерті була членом КСП не надала.
Доводи апелянта про наявність у спадкодавиці ОСОБА_3 права на земельну частку (пай) у зв'язку із включенням її до додаткового списку членів КСП на отримання земельного паю необгрунтовані.
З матеріалів справи вбачається, що спадкодавиця ОСОБА_3 була включена до додаткового списку через кілька місяців після її смерті.
Відповідно до положень ст.25 ЦК України цивільна правоздатність, тобто здатність набувати цивільних прав і обов'язків, виникає у фізичної оосби у момент її народження і припиняється у момент її смерті.
За змістом даної норми смерть особи припиняє можливість набуття нею цивільних прав і обов'язків. Отже суд першої інстанції прийшов до правильних висновків, що включення спадкодавиці до додаткового списку після її смерті не породжує у неї прав на земельну частку пай і відповідно дані права не переходять до спадкоємців.
З урахуванням наведеного, викладені в апеляційній скарзі доводи колегія суддів вважає безпідставними, оскільки вони не грунтуються на вимогах закону і висновків суду про відмову у задоволенні позову не спростовують.
За таких обставин колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції відповідає обставинам справи, ухвалене з дотриманням норм матеріального і процесуального права і не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.ст. 303, 307, 308, 314, 315 ЦПК України, колегія судів, -
у х в а л и л а:
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 відхилити.
Рішення Броварського міськрайонного суду Київської області від 3 квітня 2013 року року залишити без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ протягом двадцяти днів з моменту її проголошення.
Головуючий : ___________________
Судді : ___________________ ________________