ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" червня 2013 р. м. Київ К/9991/56971/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Харченка В.В.
Бим М.Є.
Чалого С.Я.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Кредипромбанк» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2012 року у справі за позовом Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі міста Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Кредипромбанк» про стягнення заборгованості ,-
в с т а н о в и л а:
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2012 року, позовні вимоги задоволено.
У касаційній скарзі Публічне акціонерне товариство «Кредипромбанк», посилаючись на порушення судами норм матеріального і процесуального права, просить скасувати рішення судів попередніх інстанцій та ухвалити нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судами попередніх інстанцій, ПАТ «Кредитпромбанк» є платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за операції купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню.
Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя проведено планову перевірку Запорізької філії ПАТ «Кредитпромбанк» з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01 травня 2007 року по 02 квітня 2010 року, за результатами якої складено акт від 30 квітня 2010 року №62.
В ході проведеної перевірки встановлено заниження відповідачем нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі - продажу безготівкової іноземної валюти за гривню на суму 2 392,86 грн. з причин невірного визначення ставки збору за період з 01 січня 2010 року по 08 березня 2010 року, чим порушено п.6 ст.4 ЗУ «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування». На вищевказаний акт перевірки, відповідачем подано заперечення.
Згідно ч.5 ст.1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платниками збору з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню є юридичні особи - резиденти, нерезиденти, постійні представництва юридичної особи - нерезидента, власники корпоративних картрахунків іноземної валюти, банки - члени міжнародних платіжних систем, банки (у тому числі уповноважені банки з операцій за власними зовнішньоекономічними договорами) та фізичні особи, в тому числі нерезиденти, що здійснюють операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню. Банки та їх установи зобов'язані нараховувати, утримувати та одночасно із подачею заявки на купівлю іноземної валюти, здійснювану ними за власними операціями і від імені та за рахунок клієнтів таких банків, сплачувати до спеціального фонду державного бюджету додатковий збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі, встановленому цим Законом, від суми операції з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню, зазначеної у такій заявці, вести податковий облік та подавати звітність органам Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч.6 ст.4 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору у таких розмірах: для платників збору, визначених пунктом 5 статті 1 цього Закону, - 1 відсоток від об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону, а з 2008 року - 0,5 відсотка об'єкта оподаткування, визначеного пунктом 4 статті 2 цього Закону.
Разом із тим, статтею 77 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" передбачено, що збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з купівлі-продажу безготівкової іноземної валюти за гривню протягом 2009 року справляється в розмірі 0,2 відсотка.
Суди попередніх інстанцій керувались ч.1 ст.3 Бюджетного кодексу України, якою передбачено, що бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджету систему, становить один календарний рік, який починається з 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.
На думку судів першої та апеляційної інстанцій, оскільки Закон України "Про Державний бюджет на 2009 рік", яким передбачена знижена ставка збору з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти в розмірі 0,2%, діяв з 01.01.2009р. по 31.12.2009р., застосуванню для визначення ставки збору з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти підлягають положення спеціального Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до ч.4 ст.46 Бюджетного кодексу України до прийняття закону про Державний бюджет України на поточний бюджетний період податки, збори (обов'язкові платежі) та інші надходження справляються відповідно до закону про Державний бюджет України на попередній бюджетний період та інших нормативно-правових актів.
Приймаючи до уваги те, що з 01.01.2010р. по 31.03.2010р. Закон України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" не був прийнятий, збір з операцій купівлі-продажу безготівкової валюти повинен справлятись платниками в розмірі, визначеному попереднім Законом України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", тобто 0,2% від об'єкта оподаткування.
Таким чином, зобов'язання ПАТ "Кредитпромбанк" сплатити збір на обов'язкове державне пенсійне страхування із застосуванням ставки 0,5% є необґрунтованим.
Враховуючи те, що до набрання чинності Законом України "Про Державний бюджет України на 2010 рік" діяв Закон України "Про Державний бюджет України на 2009 рік", судами попередніх інстанцій застосовано для вирішення спірних правовідносин Закон України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як спеціальний Закон, та, як наслідок задоволено позовні вимоги.
Відповідно до ст. 229 КАС України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
п о с т а н о в и л а :
Касаційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Кредипромбанк» задовольнити.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 16 червня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 21 серпня 2012 року скасувати.
У задоволенні позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та оскарженню не підлягає крім, як в строки, з підстав та в порядку, передбаченому главою 3 розділу IV КАС України.
Судді: